Běžné metry

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Běžné metry

Příspěvekod lukyrauch » pát lis 22, 2013 17:47

Dobrý den, nevíte prosím vás někdo co v archivech znamená, že má nějaká kronika 4 běžné metry? Děkuji za odpovědi
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Běžné metry

Příspěvekod Míla » pát lis 22, 2013 18:38

Marně čekám, že nějaky archivovy odborník tady poda odborný výklad o co se jedná. Ja to vim jen neodborně ale bude to asi tak, že archivy některé archivalie zpracovávají do elektronické podoby a vám to při návštěvě pusti v počítači.Asi to maji na CD,protože při jedne návštěvě archivu mi bylu řečeno, že tak maji zpracovány poz. knihy,které až pak dali k digitalizaci.Pani, která se mnou diskutovala ,říkala něco o páskach, a ty běžné metry budou možná s tím souviset.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: Běžné metry

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát lis 22, 2013 18:55

no já si troufale a možná blbě myslím, že běžný metr knih je v podstatě délka police, kterou zabírají... tedy 4 bm kroniky jsou knihy, které postaveny vedle sebe zaberou 4m délky (bez ohledu na to, jak jsou knihy vysoké a jak velká jsou v nich písmena)
možná to souvisí se skladováním- např. archivníci vědí, že mají 30 metrů Mělníka a 10 metrů Lovosic a podle toho počítají regály apod....
a nebo že by to mělo víc významů?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Běžné metry

Příspěvekod lukyrauch » pát lis 22, 2013 19:44

Děkuju. To že to zabere 4 metry je dost možné, ale sám si nejsem jistý. Myslel jsem ale, že mi to prozradí kolik stránek může kronika mít... Jestli je ta kronika na šířku 4 metry takto budu číst 10 let...
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Běžné metry

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát lis 22, 2013 19:52

No jo, se čtením, to je potíž.....
V časopise Venkov a Styl je článek o pánovi, který si se ženou koupil faru "na konci světa" v Horní Vltavici. No a bydlí tam už, myslím, 20 let. A celou dobu, po chvílích, (a hlavně v zimě- je tam krutá) čte místní kroniku. Hm. Tak teď nevím, jestli jsem Vás neodradila.
No v každém případě Vám přeju, abyste na to našel čas a šlo Vám to čtení rychle :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Běžné metry

Příspěvekod Semik » pát lis 22, 2013 20:05

Archiválie se měří podle svého uložení na běžné metry (bm). Jeden bm obnáší 8 standardních archivních kartonů, resp. 10 závěsných pořadačů.
zdroj: http://www.nacr.cz/sua/cinnost/o_archiv.htm
Semik
 
Příspěvky: 410
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků