SOA Praha

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

SOA Praha

Příspěvekod Anna » pon srp 03, 2009 15:10

Plánuji návštěvu SOA Praha kvůli matrikám, ještě jsem tam nebyla a nevím jak to tam funguje. Na jejich stránkách se píše, že se badatelé nemusí předem objednat, ale různě na netu jsem četla, že se rozlišuje mezi "registrovanými badateli" a že mají jen 8 PC k dispozici.
Poraďte mi někdo jak a co, ať se tam netrmácím zbytečně. Děkuju
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod Galadwen » úte srp 04, 2009 8:50

Já jsem tam párkrát byla, ale je to už několik let - nicméně už v nové badatelně na Chodovci, předtím ve staré to byla totální hrůza. Do nové badatelny nebylo třeba se objednávat, matriky se navážely tuším každou celou hodinu (nebo jednou za 2 hodiny - teď si nejsem jistá), co bylo na mikrofilmu, dávali na počkání. Nikdy se mi nestalo, že by byly všechny čtecí přístroje na mikrofilmované matriky, nebo dokonce místa v badatelně, obsazené. Počítače tam tehdy nebyly žádné, těch čtecáků tak 8 být mohlo, víc jistě ne.
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Re: SOA Praha

Příspěvekod Claricia » úte srp 04, 2009 9:48

Anna píše:Plánuji návštěvu SOA Praha kvůli matrikám, ještě jsem tam nebyla a nevím jak to tam funguje. Na jejich stránkách se píše, že se badatelé nemusí předem objednat, ale různě na netu jsem četla, že se rozlišuje mezi "registrovanými badateli" a že mají jen 8 PC k dispozici.
Poraďte mi někdo jak a co, ať se tam netrmácím zbytečně. Děkuju


Co se týče počítačů, tak je jich v badatelně opravdu málo - doporučuju přijít hned ráno, protože později už moc nepochodíte (aspoň tak to bylo v únoru, kdy jsem tam byla naposledy). V elektronické podobě ale nemají všechny matriky, pouze jejich část, takže se půjčují i mikrofilmy a knihy.
Jinak čteček na mikrofilmy je dost, stejně jako míst pro bádání v knihách. Půjčuje se vždy to nejnovější, co je k dispozici - tj. pokud jsou matriky v počítači, mikrofilm nebo knihu Vám nepůjčí.

Registrovaný badatel je každý, který do archivu přijde - je potřeba na začátku vyplnit badatelský list.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Příspěvekod Věra Mátlová » pát srp 07, 2009 13:20

Se SOA Praha mám ty nejlepší zkušenosti, matriky se objednávají cca každou hodinu a navážejí tak do půlhodiny, ale bezvadně funguje objednání den předem e-mailem, pokud víte co potřebujete. To se dá (alespoň pro střední Čechy) docela dobře najít podle natypovaných matrik na Genea http://www.genea.cz/no_cache/informace/ ... ik-a-obci/. Hodně matrik je v digi podobě na počítačích v badatelně, bude jich tam takových 12, čteček je opravdu asi 8 - ale nikdy nejsou obsazené všechny po celý den. V srpnu je provoz jen v pondělí a ve středu od 9 do 18, poslení žádanky na matriky se přijímají tuším v 16,30. Seznam digitalizovaných matrik je tam v příruční knihovně přímo v badatelně. Obsluha je nekonečně trpělivá, ochotná a vstřícná.
Hezký den,
VM
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Miku » čtv dub 01, 2010 15:07

Pro vás kdo čekáte na zveřejnění matrik SOA Praha

Včera jsem mluvil s vedoucím digitalizačního oddělení a sdělil mi, že v současnosti mají v elektronické podobě necelou třetinu matrik, tyto matriky plánují zveřejnit na webu během letošního roku. Další se průběžně digitalizují, ale kapacita zařízení je nízká, tak se uvažuje o pořízení nového stroje aby se to celé urychlilo.
Uživatelský avatar
Miku
 
Příspěvky: 93
Registrován: čtv říj 29, 2009 14:24
Bydliště: Královéhradecko

Omezení

Příspěvekod mastermisule » pon led 02, 2012 9:55

mastermisule
 
Příspěvky: 134
Registrován: pon pro 26, 2011 21:19
Bydliště: Česká Kamenice

Re: SOA Praha

Příspěvekod terminal » úte pro 25, 2012 17:41

Přeji dobrý den a krásné svátky všem! Chystám se do SOA Praha na průzkum některých neuveřejněných matrik. Můžete mě nepražákovi poradit jak se dostanu nejefektivněji z Dejvického kruháku (Bus, Metro - Dejvická) k archivu ? Tedy doufám, že mé informace o tom, že mají zavřeno jen do 1.1. jsou pravdivé. Děkuji.
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: SOA Praha

Příspěvekod Claricia » úte pro 25, 2012 17:47

terminal píše:Přeji dobrý den a krásné svátky všem! Chystám se do SOA Praha na průzkum některých neuveřejněných matrik. Můžete mě nepražákovi poradit jak se dostanu nejefektivněji z Dejvického kruháku (Bus, Metro - Dejvická) k archivu ? Tedy doufám, že mé informace o tom, že mají zavřeno jen do 1.1. jsou pravdivé. Děkuji.

Metrem A na Želivského a odtamtud autobusem č. 213 na Chodovec. Případně metrem A na Floru a odtamtud busem 136 na Chodovec.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: SOA Praha

Příspěvekod terminal » úte pro 25, 2012 19:47

Děkuji :-)
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: SOA Praha

Příspěvekod lerak » úte pro 25, 2012 20:28

terminal píše:Přeji dobrý den a krásné svátky všem! Chystám se do SOA Praha na průzkum některých neuveřejněných matrik. Můžete mě nepražákovi poradit jak se dostanu nejefektivněji z Dejvického kruháku (Bus, Metro - Dejvická) k archivu ? Tedy doufám, že mé informace o tom, že mají zavřeno jen do 1.1. jsou pravdivé. Děkuji.


Můžete také jet metrem A ve stanici Muzeum přestoupit na trasu C a jet do stanice Chodov a tam autobusem č. 115 jste za 5 minut u archívů.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: SOA Praha

Příspěvekod Pichnat4 » čtv led 24, 2013 11:10

Aktuálně ze SOA Praha:

Vážení badatelé,
zveřejňujeme plán digitalizace matrik na rok 2013.

Matriky, digitalizované v období od září do prosince 2012 (více než 300 svazků), budou zveřejněny až po dokončení migrace v Moravském zemském archivu Brno. Předpokládáme, že se tak stane v druhé půlce února, ale nelze vyloučit další časový posun. Sledujte rubriku Aktuality na actapublica.eu. Náš archiv nemůže průběh a rychlost migrace nijak ovlivnit.

http://soapraha.cz/documents/praha/20130116170025-Plan_digitalizace_matrik_na_rok_2013.pdf

Děkujeme za pochopení.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: SOA Praha

Příspěvekod evanik » úte pro 03, 2013 17:45

Informace z Facebooku: Státní oblastní archiv v Praze
Na http://actapublica.eu/ bylo přidáno dalších 346 digitalizovaných matrik. Celkový počet je nyní 5507, kompletně je digitalizováno 142 katolických farností. Na podrobný přehled přidaných matrik se můžete podívat v sekci Aktuality.
Uživatelský avatar
evanik
 
Příspěvky: 127
Registrován: stř led 09, 2013 20:18
Bydliště: Mladoboleslavsko

Re: SOA Praha

Příspěvekod katule.v » úte kvě 30, 2017 23:54

Mé zkušenosti: Měla jsem zájem o konkrétní nezpracovaný fond k události týkající se mého dědečka. Vysvětlila jsem mailem svůj problém a dotázala se na možnost studia. Archivář mi rychle odpověděl a poskytl částečně povzbudivou odpověď. U rozsáhlého fondu byly zpracovány prozatimní inventární soupisy, ovšem dostupné jen z archivu. Ukázalo se, že archivní pomůcky jsou digitální, uložené v místním počítači (nevím proč nejsou online). Objednala jsem si dva spisy, které se nejvíce blížily tomu, co jsem hledala - na jejich zpracování si vzali 14 dní. Bohužel po dané době se ukázalo, že jeden spis je nedochovaný, u druhého byla poznámka, že nebylo vyhledáno příjmení které bylo uvedeno jako popis v pomůcce - zřejmě také nedochováno. Po diskusi s pracovnicemi jsem je požádala o to, jestli by tento druhý spis (který zřejmě existuje) ještě neprošly a nezkontrolovaly, jestli neobsahuje informace o mém předkovi (který se jmenuje podobně, ale ne stejně, jako bylo v pomůcce). Při povídání vyplynulo, že zřejmě nebudu moci nahlédnout na spis z roku 1959, protože by tam mohli být zmíněni dosud žijící lidé. Mám si raději zatelefonovat předem, abych případně nejezdila zbytečně. Připadá mi to trochu jako hlava XXII. Nemohu říci, že by obsluha byla vyloženě neochotná, ale zažila jsem i příjemnější a vstřícnější přístup k začínající badatelce.
katule.v
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv dub 06, 2017 16:51
Oblast pátrání: okres Pelhřimov, okres Třebíč, okres Havlíčkův Brod, Praha, Pardubice a okolí


Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků