Actapublica

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pon led 04, 2021 20:28

Tak nám dneska přibylo několik set chybějících matrik - tedy řekl bych většina. Něco málo ale pořád chybí - minimálně několik desítek kousků.

Nový stav jsem zohlednil ve své tabulkce.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12652
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » pon led 04, 2021 20:37

zburget píše:Tak nám dneska přibylo několik set chybějících matrik - tedy řekl bych většina. Něco málo ale pořád chybí - minimálně několik desítek kousků.

Nový stav jsem zohlednil ve své tabulkce.

Ivančice - stav nezměněn
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » pon led 04, 2021 21:04

Koukal jsem na jednu z matrik, která tam doteď nebyla, ale už tam je a zajímavé je, že ty snímky jsou o dost tmavší, než byly původně. Mám uložený snímek z Actapublica.eu a je vidět, že se jedná o identický snímek (nejspíš z mikrofilmu, proto i ta nižší kvalita), jen je u toho v novém systému méně jasu.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » pon led 04, 2021 21:31

Co je to za matriku? Já jsem se díval, že několik matrik, které byly původně na mikrofilmech jsou přeskenované. I když mi v MZA tvrdili, že to není možné, tak jsou tam prokazatelně jiné sady skenů.
Tam, kde jsou sady stejné, jako ve staré verzi AP, je u mě i jas stejný. Jen to má teď příjemně vyšší rozlišení.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12652
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » pon led 04, 2021 21:35

Jedná se o tuto knihu: https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/9677

Zde je původní verze na Actapublica.eu: http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/9753
Naposledy upravil greghouse dne pon led 04, 2021 22:12, celkově upraveno 1
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod Made » pon led 04, 2021 21:58

Mně se nová aplikace celkově líbí, rozhodně nedošlo ke zhoršení funkčnosti až na jednu věc.

Když zadám ve staré aplikaci do vyhledávání Brno, tak mi našeptávač nabídne možnosti jako jsou jednotlivé městské části, porodnice, špitál... Oproti tomu nová verze po zadání Brna vyhodí všech zhruba 600 matrik. Na městské části se dá dostat, jenom když se konkrétně vypíše, že chci třeba Bystrc.
Made
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob led 02, 2021 12:07

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » pon led 04, 2021 22:09

Made píše:Rozhodně nedošlo ke zhoršení funkčnosti až na jednu věc


Podle mého těch věcí bude daleko více, než ta Vaše jedna. Mě například mrzí absence možnosti si v přepínání mezi snímky ukotvit místo a přiblížení pro další snímek jak to má jihočeský archiv. I původní systém Actapublica.eu umožňoval alespoň zachovat stejnou pozici a stejné přiblížení při listování mezi snímky. V nové aplikaci bohužel nejde ani jedno ani druhé a po každém otočením strany je nutné si vše přibližovat na konkrétní místo stále dokola. To je při hledání v 300 listové matrice nebo sčítacích archivech pro mě nepříjemný nedostatek.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » úte led 05, 2021 0:02

Jo, tak tahle matrika je stejná sada skenů. Psali, že do nové aplikace se budou dávat původní sady skenů (pokud existují). Do staré AP byly skeny "nějak" upravované. A tady je na některých skenech velice zřetelně vidět, že byly zesvětlované. Tady se holt originální sken úplně nepovedl.

Co se týče funkčnosti - mně se líbí, že je aplikace výrazně rychlejší při listování. Zásadní výhoda je daleko vyšší kvalita skenů většiny matrik, do kterých jsem zatím vlezl. Jo, blběj se stahujou skeny stran (běžný uivatel nemá šanci), ale to mě osobně (už) netrápí.
Vadí mi ta zbytečně obrovská hlavička stránky a nepochopitelně miniaturní okno, ve kterém se sken zobrazuje. Dá se to sice přepnout na celou obrazovku, ale pokud člověk potřebuje mít otevřených víc matrik a přepínat se mezi nimi, je to celkem na pytel. Ale to jsou kosmetické věci, nechám tu novou aplikaci trochu vyhnít a pak zkusím do MZA sepsat nějaký seznam nedostatků a věcí, které nepovažuju za šťastné.
Určitě se tady potom ozvu s nějakým sběrem stížností :-) sepíšu to na jednu hromádku a pošlu expres rekomando e-mailem naše požadavky na zlepšení :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12652
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod greghouse » úte led 05, 2021 1:02

zburget píše:Určitě se tady potom ozvu s nějakým sběrem stížností :-) sepíšu to na jednu hromádku a pošlu expres rekomando e-mailem naše požadavky na zlepšení :-)


To by bylo určitě vhodné. Alespoň to budou mít alespoň z částí více pohromadě. Co se týče té miniatury v rohu, psal jsem zde na fórum návod, jak se toho zbavit. A i té hlavičky se neběžný uživatel zbavit dokáže :-) Existují bohužel nedostatky, které z naší strany po technické stránce vyřešit ale bohužel nemůžeme a tam mají pravomoc jenom "soudruzi z NDR" .... tedy MZA :-D (pokud by to četli, prosím neurážejte se, nebylo to myšleno zle)
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 484
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » stř led 06, 2021 12:18

Tak za včera přibyly jen dvě chybějící matriky a několik oprav. Pro Ivančice přibyl chybějící opis, ale ta jedna matrika pořád nic.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12652
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » stř led 06, 2021 12:54

Postřeh - dřív jsem klikla na seznam obcí k matrice a objevily se i staré názvy.

V nové verzi jsem nepřišla na to, kam při prohlížení stránky kliknout. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » stř led 06, 2021 13:30

Musíš otevřít matriku a nad skenem jsou 3 odkazy Digitalizované stráínky, Podrobnosti o matrice a Části matriky. To, co hledáš je v těch podrobnostech.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12652
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod Zora » stř led 06, 2021 14:08

To, co píšeš, samozřejmě vím.
Jenže -
Při prohlížení stránky, jak píšu, jsem měla k dispozici možnost najet kurzorem na seznam obcí a objevily se automaticky i staré názvy, prohlížená stránka zůstala stále otevřená.
Tvůj postup vede k tomu, že by se mně zavřela prohlížená stránka.
Na jiný postup jsem nepřišla. Asi tam ta funkce zcela chybí.

Jsem zvyklá se dívat na "piktogram" zapsané obce a nejprve hledat v názvech obcí, zda to není obec ze stejné farnosti nebo si přiřadit správný dnešní název - např vesnice Bory - Horní, Dolní, ale křižanovské... To teď nemůžu, jedině otevřít další okno, to je nanic, protože už tak mám, při hledání konkretního zápisu těch oken až nad hlavu... :-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29272
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Actapublica

Příspěvekod zburget » stř led 06, 2021 14:23

O.k. - někam musím pozapisovat všechny připomínky k aplikaci, abychom jim to pak mohli nějak naservírovat k opravám / úpravám.
Vyrobím na to sem speciální vlákno.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12652
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Actapublica

Příspěvekod lupusminor » ned led 10, 2021 8:48

Při přihlášení se mi líbila možnost odfajfknout zůstat přihlášen. Ovšem stejně mě to po čase automaticky odhlašuje.
lupusminor
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned led 15, 2017 15:40
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Moravské Málkovice, Svojanov, Doubravník

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků