Gruntovnice z MZA

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » pát čer 09, 2023 7:10

Já taky přispěju nějakýma informacema:

B popsal pavel.m - je to soukromá aktivita chipsyho, která měla význam v době svého vzniku, ale obávám se, že časem význam ztratí. Mít všechno pohromadě by bylo hezké, ale asi to nebude nikdy reálné.
A nechal naprogramovat Hradec, podle mých informací se v současné jedná o zaplacení licence ministrestvem vnitra tak, aby tu aplikaci mohly používat všechny archívy (možná je to už i vyřešeno). To by byl asi ideální stav. Tedy to, že by všechny archívy jely na stejné aplikaci, teď odhlížím od toho, která aplikace je uživatelsky nejpřívětivější.
Brno čeká na to, až budou vyřešené licenční podmínky a pak by mělo ARON nasadit na svoje servery. Všechny brněnské digitalizáty se tak dostanou na jeden web (tak, jak je to u všech ostatních archívů). Nebudeme tak ve výsledku mít jiný web pro sčítací operáty, jiný pro matriky, jiný pro urbáře,… Bude jen jeden, bude stejný, jako má teď Zámrsk, ale poběží na serverech MZA. Nebude to tedy jeden web, ale bude to jedna apolikace.
Opava - ta přechod na ARON neplánuje. Zůstane tam Archivní Vademecum od Bach systems, ale chystá se nějaká fungl nová verze. A v té verzi by měly přibýt třeba takové funkce, jako že uživatelé budou moct oindexovat stránky matrik. Jak to ale bude vypadat, to nevím.
S ostatními archívy v kontaktu nejsem, takže nedokážu říct, co se bude dít tam. Moc nerozumím tomu, že když třeba Litoměřice používají taky Archivní vacemecum (ztejně, jako ZAO), tak že každý z těch archívů má nasazenou trochu jinou verzi.

No a FS, to je úplně jiný svět, který si jede sám na sebe. Zveřejňují všechno, u čeho se jim povedou získat digitalizáty a povolení s jejich zveřejněním. Vzhledem k tomu, že gruntovnice pro MZA skenovali, dá se předpokládat, že za to současně dostali práva na zveřejnění.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » pát čer 09, 2023 7:16

No mě trochu mrzí, že i Opava bude mít indexování a v "moderní" appce ARON to není a když jsem se na to ptal, tak jsem odpověď nedostal. Já ten ARON nepoužívám, protože jakákoliv matrika o více stranách se mi načítá snad miliardu let a někdy se ani nenačte, když třeba potřebuju stranu 300.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1497
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zburget » pát čer 09, 2023 11:58

Když jsem já mluvil s Hradcem, tak se tvářili, že na tom vývoji chtějí pracovat tak, aby se do aplikace dostalo co nejvíc věcí, které budou badatelé chtít - tedy co se ukýže, že by mohlo být užitečné.
Takže si myslím, že když se uvidí, že u jiných archívů indexace funguje a je využívaná (že lidi ty indexy budou psát), tak je dost pravděpodobné, že se to v ARONu objeví taky. Zatím jsou tam ale jiné a daleko větší průsery, které je potřeba řešit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » pát čer 09, 2023 12:07

No většinu už opravili, ale to načítání si stěžovalo hodně lidí. Načítat se to jak matriky.online, tak nemám problém skoro vubec, ale i tak musím říct, že mza mi vyhovuje víc.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1497
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod zedir » sob čer 10, 2023 13:55

Děkuju za informace. Líbilo by se mi, kdyby všechny digitalizáty byly přehledně na jednom místě nebo dokonce kdyby existovala nějaká základní centrální databáze, kde by byly všechny archivy se všemi digitalizáty a fungující na nejlepší aplikaci společně vyladěné komunikací mezi archivy a uživateli. Zadal bych jméno vesnice a vyjelo by mi všechno, co archivy k ní mají (protože dle územní příslušnosti každou konkrétní vesnici budeme hledat v určitém archivu, ale není vyloučeno, že něco neobsahují i archivy jiné, a postupně bych se proklikal třeba na daný archiv, takhle občas člověk neví, kolik webů a s kolika prameny existuje, takže ani nemá představu, kde všude již může pátrat). No tahle utopistická myšlenka by se dala dlouze rozvíjet dále, ale to nemá cenu. Budu reálněji doufat, že se letos opravdu dočkáme zveřejnění všech MZA gruntovnic.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » pon lis 06, 2023 16:44

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 68-3162-11

Špatně zařazená gruntovnice. Je pro Jaroměřice nad Rokytnou, rozsah 1620-1804. Ale zapsána jako pro Telč. Jelikož tu jiné vlákno nemáme a je nějaká nepatrná šance, že ji někdo bude hledat, tak to sem dávám.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1497
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Zora » pon lis 06, 2023 16:47

Můžeš sem vložit postup na hledání gruntovnic? Díky., Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod pavel.m » pon lis 06, 2023 17:01

Je k tomu přístup jak k penězům, ale zkusím to. :D

V Anglické verzi to mám, ale zkusím dát překlad do závorek.
-Nahoře se klikne na Search (hledat)
-vybere se Images (Snímky)
-vyplní se Place (Místo), ale tady pozor, tady se rozhoduje, jestli najdete nebo ne. Musí se tam vyplnit německá verze dle stavu za Rakousko-Uherska. Téměř vždy ta německá verze vypadne při napsaní české. Napíšu teda např. Telč, ale musím vybrat: "Teltsch, Datschitz, Moravia, Austria"
-jakmile dám vyhledat tak vpravo pod life Event vyberu Residence a pak v menu odškrtnu Census, tak aby mi zbylo zaškrtnuté Land Records a dám dole modré tlačítko Update. A pokud se gruntovnice dochovala a hlavně je zařazena pod správnou obec, tak vyjede.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1497
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Zora » pon lis 06, 2023 17:14

díky, asi se zdařilo :-) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Vesper » pát pro 01, 2023 20:40

Dobrý den, prosím nemá někdo informaci, jaká je v MZA aktuální situace kolem nového prezentačního systému ARON? Kdy se už konečně dočkáme gruntovnic?
Uživatelský avatar
Vesper
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř říj 02, 2013 17:50
Bydliště: Jihlava
Oblast pátrání: Vysočina - Třešť, Opatov, Předín, Hory, Markvartice, Jindřichovice.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Zora » pát pro 01, 2023 21:35

Zkuste hledat podle návodu, co sem dal Pavel.M, o dva příspěvky výš na stránce, já jsem podle toho gruntovnice na FamilySearch našla. - Je třeba být přihlášený, ale je to bezplatné. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Vesper » sob pro 02, 2023 19:30

O gruntovnicích na FamilySearch vím, jen jsem měla za to, že tam nejsou nahrané všechny. Ale asi už vím, proč se mi to tak zdálo - když je pozemková kniha např. pro čtyři obce, najde mi ji to pouze, když zadám do vyhledávače jednu konrétní obci z těchto čtyř. Když zadám jinou ze zbývajících tří obcí, tak mi to tuhle konkrétní gruntovnici nenajde. Přiznám se, že pro mě je to vyhledávání na FamilySearch hrozně chaotické a nepřesné. Snad se dočkáme toho ARONu a budou tam kromě matrik a gruntovnic i další zajímavé materiály.
Uživatelský avatar
Vesper
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř říj 02, 2013 17:50
Bydliště: Jihlava
Oblast pátrání: Vysočina - Třešť, Opatov, Předín, Hory, Markvartice, Jindřichovice.

Re: Gruntovnice z MZA

Příspěvekod Zora » sob pro 02, 2023 19:44

s MZA je to komplikované... Faktem je, že jsem se gruntovnicím na FS hrozně vyhýbala, ale někdy není jiná možnost... Měly by tam být ty, které jsou oskenované (na FS). Nekontrolovala jsem to.

Kupodivu, podle návodu Pavla M jsem potřebné gruntovnice na FS dokázala vyhledat a do teď si lebedím, že v dohledné době tam znovu hledat nemusím...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků