Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod zeter » stř led 25, 2023 18:08

Hm, teď jsem čekal určitě víc než minutu, než se konečně načtou náhledy 640stránkové matriky... tohle je fakt od základu špatně vymyšlené, a mezi archivními prohlížeči snad unikum. Upřímnou soustrast všem s pomalým připojením.
zeter
 
Příspěvky: 3296
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod Zora » stř led 25, 2023 18:11

stručně jsem napsala totéž v jiném příspěvku, tohle podporovat nebudu. Zatím se zdá, už zase funguje Chipsyho vychytávka. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod pavel.m » stř led 25, 2023 20:58

Je otázka jak se k chipsiho webu postaví Zámrsk. Zatím ty matriky má o parník lepší
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod zburget » ned úno 05, 2023 15:24

Já osobně moc neznám ani Třeboň, ani Plzeň, ani jednu Prahu. Znám MZA, ZAO a Litoměřice (protože je to stejný systém, jako má ZAO). A já osoně bych je poslal, ať se podívají, jak teď vypadá MZA. Řekl bych, že jsem je tam celkem dokopali k tomu, aby to dělalo to, co potřebujeme my. Tedy chybí tam třeba stahování snímků (když už ne celých matrik), ale to je věc, kterou tam MZA prostě z principu dát nechce. Ale jinak to upravili poměrně dost dobře.
A co neudělali v MZA, tak dotesal kolega Rasasak svým skriptem. Kdyby se v Zámrsku přiblížili funkčností k MZA, bylo by to za mě ideální.

Jestli má někdo jiný názor, který se týká jak funkčnosti, tak grafického designu, klidně pište. Uvidíme, jestli si to při vývoji té aplikace někdo vezme k srdci a zakomponuje to do nějaké další verze.
Podstatné je, aby byl základ té aplikace v pořádku, aby to mělo všechny funkce, které potřebujeme. Přemalovat to (a třeba i kompletně změnit grafický design) pak může být relativně snadnou operací.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod zburget » ned úno 05, 2023 15:32

Zora píše:… tohle podporovat nebudu. Zatím se zdá, už zase funguje Chipsyho vychytávka. Z
Tady nejde o podporu nebo nepodporu. Problém je, že se na tohle asi chystají přejít i další (všechny?) archívy. Že na to chce přejít Brno, to víme. V Opavě jsem hlásil nějakou chybu chování webu a napsali mi, že už to řešit nebudou, protože brzy přijde jiný systém. Tak předpokládám, že to zase bude tahle apoliakce testovaná Zámrskem.
A z Brna mi přišla poslední informace, když jsem se ptal, kdy to budou nasazovat, že se aktuálně na ministerstvu vnitra řeší licenční podmínky, aby to mohly používat i ostatní archívy.

Takže je potřeba to vůbec neignorovat a co nejdřív zatlačit na vývojáře, aby co nejdřív opravili všechny nalezené chyby a rychle doprogramovali to, co potřebujeme. Jinak se nám může stát, že se práce se všechny archívy vrátí úrovní o 20 let zpátky!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod Zora » ned úno 05, 2023 17:16

Já v tom nic hledat nemůžu, nevidím na to, všechno se nějak divně překrývá, číslo snímku musím najit metodou pokus omyl -
To jim přece nemá cenu psát.

A vůbec, neděláme v případě Zámrsku medvědí službu? Nebylo by vhodnější, aby se na ně sesypaly výhrady všech jednotlivců, než abychom spořádaně poslali jeden balík se všemi připomínkami, oni upraví něco ....jako malé písmeno v textu na velké ... a dozvíme se, že jsou všichni až na pár drobných výjimek moc moc spokojeni s novým Zámrskem.,..

Tady je přesně vidět, jak programátor, ajťák, se zájmem o věc dokáže vytvořit příjemné pracovní prostředí, a jak ten, kdo pracuje na zakázku a neví nic o potřebách uživatelů, na to *ere.
Z

PS Hlavně jim napište, aby vytvořili automatickou možnost převodu starého odkazu na nový.
U Opavy to funguje dodnes , u Brna jen manuálně... a u nového Zámrsku to zřejmě nemají šanci vůbec nijak udělat. Ale mají možnost v budoucnu to udělat u Brna, pokud by přešlo na tenhle systém

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod matju » ned úno 05, 2023 17:48

No pokud se na to, co vytváří Zámrsk plánuje přejít celorepublikově, tak potěš koště.
Znám Litoměřice (a obdobně fungující Opavu) a trochu SOA Praha a malinko SOA Třeboň. Pokud se při vytváření pro Zámrsk chtějí někde inspirovat, pak bych doporučila tu Třeboň, sice v ní moc nepracuju, ale přišla mi celkově nejdál, velmi oceňuju možnost psaní poznámek a indexů uživateli.
Asi jste to již v nějakém vláknu propírali, ale není mi jasné, proč se snaží každý archiv vytvořit svoji aplikaci?:)

Připomínky k Zámrsku:
1) Při vyhledání matriky není v seznamu zřejmé z jakého je matrika období (od-do), prostě to, co mělo dříve SOA na prvním snímku nebo v pdf pro vyhledávání
2) Při vyhledání jsou matriky seřazeny podle čísla signatury, ale chybí mi možnost vyhledat a řadit je podle nějakého logického celku (např. farního úřadu/katolické/evangelické matriky apod...), ale možná to jen nemohu najít...
3) doba načtení samotné matriky je kapitola pro sebe
4) pokud v seznamu vyhledaných matrik kliknu pravým tlačítkem na konkrétní matriku, ocenila bych možnost otevřít odkaz v novém panelu
5) chybí mi možnost držení pozice na určité místo s určitým zvětšením
6) jednoznačné určení snímku v matrice - při zkopírování jinam, aby bylo odkazováno na stejný snímek a ne na první stránku v matrice. A aby nedošlo za měsíc zase k přečíslováním odkazů :)
7) uvítala bych možnost tvoření poznámek k jednotlivým uživateli
TY Michala Maturová
matju
 
Příspěvky: 1025
Registrován: čtv úno 14, 2013 22:50
Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
https://www.mojekoreny.com/

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod Noodle » ned úno 05, 2023 22:11

Přispěji také pár body k tématu krkolomnosti nové aplikace (možná zde už podobné návrhy zaznívaly) :
  1. Nelogické řazení při vyhledávání archiválií/matrik - při vyhledání se řadí podle signatury v pořadí 30-1, 30-10, 30-11, 30-12, 30-2, 30-3, 30-4...což není vůbec intuitivní, stejně jako uvedení signatury až na konci: "Státní oblastní archiv v Hradci Králové: Sbírka matrik Východočeského kraje, sign.: 30-10" - informace o SOA HK, případně že se jedná o sbírku matrik přesunout za signaturu...
  2. Jednoznačné uvedení rozsahu období u vyhledané signatury (jako bylo v Seznamu) (podle toho lze dále odkazovat, je to zásadní a tady to chybí)
  3. Rychlovolba na konkrétní snímek - u třísetstránkové matriky vím, že chci na snímek 275 - jak? Řešení by se nabízelo jako mají SOA Praha, roletkou nebo zadání uživatele
  4. Proklik z Rejstříkových hesel na konkrétní matriky - Např. hledám všechny matriky pro Kosičky, u hesla Kosičky mít proklik na všechny matriky, kde jsou Kosičky uvedeny - v dnešní době databází snad vytahování konkrétních dotazů není problém?
  5. Našeptávání při zadávání dotazu vyhledávání
  6. Permalink na konkrétní snímek - užitečná věc pro sdílení konkrétních zápisů, nebo i jako "záloha" posledního hledání..ano, můžu si vést evidenci bokem, ale pak zaniká způsob, jak se po zavření záložky na konkrétní stránku dostanu - chybí rychlovolba (viz výše).
  7. Rozšířit a zlidštit možnosti filtrování a vyhledávání - setřídit možnosti podle určitého klíče: chci vyfiltrovat matriky "Z", z konkrétní farnosti, v rozsahu mého zadání 1800 - 1900 (tzn. abych dostal i knihy, které končí r. 1805 nebo začínají r. 1895)
  8. Informování o aktualizaci - jak zjistím, která matrika/archiválie byla kdy přidána? Do vyhledávacích kritérií přidat pole Seřadit podle data přidání (do Aronu, ne do archivu...).
  9. Jak jsou/budou řešeny budoucí aktualizace - nové přírůstky do ArOnu? Budeme informováni o plánu digitalizace na rok 2023 (gruntovnice, soupisy poddaných a další)? - jinde běžné...

Stahování celých matrik kvituji, možnost stažení konkrétní stránky by byla také užitečná


Když to shrnu je zde prostor pro zlepšení, uvidíme jak se to bude vyvíjet dál...
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod zburget » stř úno 08, 2023 17:24

Tak, mám tady nějaké info z Hradce Králové:

Co se týče našich připomínek, tak něco z toho už mají v plánu, něco jsme jim napsali nového a píšou, že si to přidali do evidence rozvojových požadavků. S dovětkem: "Část z toho bude bohužel hodně záviset na našich finančních možnostech."


A bylo tady pár dotazů na věci nesouvisející s vývojem aplikace, tak na ty tady mám odpovědi:

Ad informace o aktualizacích: Ty budou probíhat v pokud možno pravidelných intervalech. Základní avízo k tomu určitě budeme zveřejňovat, ale jelikož ARchiv ONline není určen jen pro prohlížení matrik a obsahuje informace o více než 25 tisících našich fondů a sbírek, již nyní zvažujeme, jak změny prezentovat, aby to bylo únosné a přínosné pro obě strany.

Ad matriky uložené na úřadech: Podnět přepošlu kolegům ze Zámrsku. Aktuálně kontrolují a zpracovávají velké přírůstky z posledních dvou let a předpokládám, že poté dojde k aktualizaci všech důležitých podkladů.

Ad plány digitalizace: Nějaké plány máme, ale teď veškeré úsilí věnujeme ARchivu ONline, matrikám a sčítacím operátům. Na straně jedné za sebou táhneme dědictví neřízené digitalizace a máme velmi omezené kapacity, na straně druhé se snad konečně dočkáme sjednocení metodiky digitalizace ze strany ministerstva vnitra. O finanční podpoře si ovšem iluze dělat nemůžeme. Takže další vývoj se špatně předpovídá a cokoli slibovat je problematické.


Suma sumárum, vyhlídky nejsou idylické, ale nějaké světlo na konci tunelu už snad probleskuje.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Chyby v nové aplikaci v Zámrsku

Příspěvekod pavel.m » čtv úno 09, 2023 7:28

Za vším hledej peníze no. Je mi jasné, že archivy pro stát nejsou priorita, kdoví kolik tam vůbec archivář bere.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Předchozí

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků