SOA Zámrsk - aktualizace

Kdo byl v jakém archivu, a jaké jsou Vaše zkušenosti? Jak jste byli spokojeni?

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod pavel.m » pon lis 21, 2022 19:59

Njn, nám nedají ani originální sken a mormonům dají celou knihu. :D

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zburget » pon lis 21, 2022 20:00

MZA oznámilo, teď nevím, jestli úplně oficiálně a nebo jen při e-mailové komunikaci se mnou, že se připravuje nový prezentační web, na kterém spolupracují se Zámrskem. Jak to má být technicky řešené, kde bude datové úložiště, jestli bude nějak centralozivané, jestli nebo jak bude zálohované, ani žádné další technické informace o tom záměru nikdo blíž nespecifikoval.

MZA brečí, že mají špatnou IT infrastrukturu. Já ji teda neznám, ale podle toho, jak jim to funguje po síťové stránce (což normální uživatel nevidí, ale já, jakožto ISP mám, řekněme, trochu lepší diagnostické nástroje), musím zodpovědně říct, že minimálně v tomhle nekecají. Jejich servery opravdu dost nestíhají.

Jak ale má vypadat nový web, jestli budou mít nějaké centrální datové úložiště v nějakém datacentru, jestli budou mít nad tím pak postavenou nějakou robustnější databázi a až nad tím nějaký cluster webserverů s loadbalancingem - což by bylo asi to jediné správné řešení - a nebo jestli i toen nový web bude zase nějak slepený a bude si část dat tahat z Brna a část ze Zámrsku, to netuším. Každopádně tenhle jejich záměr má už minimálně 2 roky zpoždění.

Vůbec by mi nepřipadlo divné, kdyby Zámrsk spustil nový web, ten se odladil a pak by se to celé přestěhovalo "někam", kde to bude na čisto. Ono ani to datacentrum nemusí být jedno, ideální by bylo, kdyby byly opravdu dvě - aspoň by se mezi sebou mohly synchronizova a byla by tak zajištěná záloha pro případ výpadku jednoho z nich. A vůbec není problém, kdyby webserver běžel třeba v Praze a data by se posílaly z Brna a z Hradce. I když tohle řešení by nebylo technicky úplně optimální, mohlo by být bezproblémově funkční.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Zora » pon lis 21, 2022 21:53

.....MZA brečí, že mají špatnou IT infrastrukturu. Já ji teda neznám, ale podle toho, jak jim to funguje po síťové stránce (což normální uživatel nevidí, ale já, jakožto ISP mám, řekněme, trochu lepší diagnostické nástroje), musím zodpovědně říct, že minimálně v tomhle nekecají. Jejich servery opravdu dost nestíhají......

A jak to tedy teď funguje na Zámrsku, stíhají?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zburget » úte lis 22, 2022 9:00

Jakou mají IT infrastrukturu jinde, nevím. Ale třeba komunikce se ZAO je úplně jiná liga, než komunikace s MZA. Možná je to o tom, jak v tom kterém archívu sestavují rozpočet. Jestli se jinde do IT investuje rozumně a v MZA na to vedení kašle, tak to tak potom taky vypadá.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zburget » úte lis 22, 2022 9:05

…ještě dodatek - si vem, že v Třeboni ty matriky i indexují. To chce celkem dost lidských zdrojů, které jsou dražší, než IT infrastruktura. Takže tam mají i na někoho, kdo píše indexy. To nedělá (zatím) žádný jiný archív. Všechno je o penězích a o tom, kam je vedení nasměruje. Když to někdo prodrbe na nesmysly a nebo sype do něčeho, co považuje za důležitější …
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Zora » úte lis 22, 2022 9:32

indexy u Třeboně? Domnívala jsme se, že to píši přihlášení uživatelé, pokud o to mají zájem. Některá osoba tam má přepsaná jen konkretní příjmení, jiná osoba to bere po celých stránkách. (pokud tedy myslíš ty indexy , co se ve formě malého okénka objevují na boku).
Ale možná mají i nějaké nově vytvořené, na ty jsem nenarazila.

Nerozumím ani IT vybavení, ani vlastně vytváření rozpočtů .- Na ten Zámrsk jsem se ptala proto, abych vydedukovala, zda budou "stíhat", nebo nastanou v brzké době problémy...

Už jsem mockrát dospěla k tomu, že tahle mně tato problematika pochopit nejde...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod pavel.m » čtv lis 24, 2022 14:50

Takže dle vyjádření pana Pokorného z archivu SOA Zámrsk je nový web pouze pro položky jejich archivu a MZA si připravuje svůj vlastní web. Takže spojení v tomhle ohledu pravděpodobně nebude.

Níže jeho zpráva k novému webu SOA Zámrsk:
"V minulých dnech se rozšířila zvěst, že SOA v Hradci Králové (dříve Zámrsk) spustil (konečně) novou webovou aplikaci, která obsahuje i digitalizáty matrik ke stahování i prohlížení. Žel odkaz, který začal kolovat, je pouze do interní testovací verze, která je vzhledem k účelu neúplná, obsahuje jen třetinu matrik, má omezené možnosti stahování, neni https a neobsahuje kromě matrik žádné další archivní pomůcky. Prosím všechny, aby počkali na oficiální spuštění ARchivONline, ke kterému dojde opravdu brzy a který netrpí žádným z těchto neduhů. Informace bude vyvěšena na stránkách archivu http://www.vychodoceskearchivy.cz"

Na spolupráci z MZA jsem se ptal separé.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zeter » stř pro 21, 2022 15:29

Tak už to nahodili oficiálně!
https://aron.vychodoceskearchivy.cz/

Chvíli jsem se tam motal, a přehlednost prezentace výsledků žádná sláva (často např. nejsou na první pohled jasně vidět časové rozsahy matrik, což ztěžuje orientaci), ale taky žádná tragedie... uvidíme, jak se to bude vyvíjet a jak rychle budou například přibývat popisy archiválií.
Každopádně krok správným směrem.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod Val » stř pro 21, 2022 15:39

Přesně tak, zrovna jsem chtěla napsat totéž.
Val
____________________________
Neztraťme se v minulosti a věřme v budoucnost!
Uživatelský avatar
Val
 
Příspěvky: 90
Registrován: pát srp 04, 2006 19:03
Oblast pátrání: Letohrad - Červená, Pustiny, Hradec Králové, Praha, Habry

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod pavel.m » stř pro 21, 2022 17:22

Ještě jedno info:

"Aplikace nahrazuje stávající prezentaci archivu a bude průběžně aktualizována. V roce 2023 budou zveřejněny všechny sčítací operáty, o něž pečují státní okresní archivy v rámci SOA Hradec Králové. Prozatímně jsou v původní podobě přístupné [operáty z okresů Jičín a Ústí nad Orlicí]"
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod vixiv » pon led 02, 2023 10:43

ahoj,
úvodem všechno nejlepší do nového roku všem badatelům.
Měl bych dotaz na odborníky pátrající v Zámrsku. Jestliže se u nějaké matriky píše, že je publikovatelná v roce 2023, znamená to, že bude od tohoto roku volně přístupná k prohlížení? A jestliže ano, tak zda se dá říci, od jaké části roku 2023.
Děkuji Josef Smetana
vixiv
 
Příspěvky: 218
Registrován: ned zář 03, 2017 12:25

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zeter » pon led 02, 2023 11:17

Pokud už je matrika fyzicky předaná do archivu a digitalizovaná, pak je to asi jen věc zpřístupnění digitalizátů a dlouho by to trvat nemuselo (= až to někdo udělá, tak to bude).
Pokud matrika ještě leží na úřadě, pak záleží, jak moc se bude úřadu chtít ji předat do archivu (sám takhle už několikátý rok marně vyhlížím knihu, která dávno měla být online, ale úřad k ní zjevně má pevné citové pouto a s předáním nepospíchá, navzdory urgencím) a jak rychle bude potom naskenovaná a zpracovaná (= až to někdo udělá, tak to bude).

A samozřejmě také vše dobré do nového roku, ať se daří!
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod pavel.m » pát úno 10, 2023 15:30

https://vychodoceskearchivy.cz/aktualiz ... 10-2-2023/

Dnes byla zveřejněna aktuální archivní pomůcka ke sbírce matrik Východočeského kraje v PDF formátu (soubor s názvem „Archivní pomůcka – OAOZA190_ZA.pdf“).
Najdete ji zde: archivní pomůcka ke sbírce matrik Východočeského kraje.

Pomůcka obsahuje:
– záložky umožňující rychlý přechod na příslušné kapitoly pomůcky včetně jednotlivých matričních míst,
– aktuální archivní popis matrik k 8. 2. 2023,
– hypertextové odkazy na prohlížení matrik v aplikaci ARchiv ONline,
– hypertextové odkazy na stažení celé sady snímků k příslušné matrice,
– rejstřík matričních úřadů,
– rejstřík matričních míst včetně variantních názvů.

Nápovědu najdete zde: Nápověda k vyhledávání v archivní pomůcce ke sbírce matrik Východočeského kraje.

K tomu je třeba dodat, že intenzivně pracujeme na zpracování velkých přírůstků matrik z posledních let, které se v ARchivu ONline objeví při některé z dalších aktualizací.

V brzké době budou provedeny nejčastěji požadované úpravy aplikace ARchiv ONline.

Informace o aktualizacích ARchivu ONline včetně jeho obsahu najdete zde: Aktualizace archivu online.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod zburget » pát úno 10, 2023 17:51

Á, ledy se hnuly :-)
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: SOA Zámrsk - aktualizace

Příspěvekod pavel.m » pát úno 10, 2023 22:21

Pokorný informoval, že kritické opravy by měly být co nejdřív a že je nějaký speciální email kontakt na správce aplikace CHAron, pochopil jsem, že to asi čtou přímo programátoři.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

PředchozíDalší

Zpět na O archivech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků