Hirschleinhäusel - správně Hirschteinhhäusel(n) - VYŘEŠENO

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Hirschleinhäusel - správně Hirschteinhhäusel(n) - VYŘEŠENO

Příspěvekod Ekka » stř čer 05, 2013 17:41

Dobrý den,
jedna z mých pra-, pra-... babiček se dle matriky zemřelých narodila v Hirschleinhäusel, politický okres Horšovský Týn. Netušíte někdo, o jaké místo se jedná? Nějak se mi nedaří nic najít:-(. Za každou pomoc předem děkuji!
Naposledy upravil Ekka dne ned čer 23, 2013 17:25, celkově upraveno 2
Ekka
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob bře 23, 2013 13:16

Re: Hirschleinhäusel

Příspěvekod artepa » stř čer 05, 2013 17:53

Určitě je to dobře opsané (napsané)?
Zkuste prolistovat tohle http://www.soaplzen.cz/soka-tc/spravni-vyvoj/obce-a-ch
je tam seznam obcí i s německými názvy. Snad to pomůže, jestli už to nemáte pročtené
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Hirschleinhäusel

Příspěvekod Ekka » stř čer 05, 2013 18:24

Opsané to je myslím dobře. Originál zápisu je kdyžtak zde: http://actapublica.eu/matriky/plzen/pro ... strana=113 (jedná se o druhý zápis shora - Faustina Schröpfer).
Ekka
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob bře 23, 2013 13:16

Re: Hirschleinhäusel

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř čer 05, 2013 18:48

Jedna sci-fi myšlenka...
Je to něco jako Jelení příbytky- domy...
Hirschenhäusel
a ty jsou jedny zmiňovány v textu zde:
http://www.hamelika.cz/obce/sommer/bezdruzice.htm
a je to 43 km po silnici do Horšovského Týna, evidováno ve farnosti Horní Kozolupy....
Nemusí to být hledané místo, ale asi je to správně zapsané to slovo z matriky....

Tak za zkušení nic nedáte....
Taky bych hledala u narození praprababi, zda to tam není jinak....
Karolina
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Hirschleinhäusel

Příspěvekod Ekka » stř čer 05, 2013 19:10

Karolina Vernerova píše:Jedna sci-fi myšlenka...
Je to něco jako Jelení příbytky- domy...
Hirschenhäusel
a ty jsou jedny zmiňovány v textu zde:
http://www.hamelika.cz/obce/sommer/bezdruzice.htm
a je to 43 km po silnici do Horšovského Týna, evidováno ve farnosti Horní Kozolupy....
Nemusí to být hledané místo, ale asi je to správně zapsané to slovo z matriky....

Tak za zkušení nic nedáte....
Taky bych hledala u narození praprababi, zda to tam není jinak....
Karolina

Děkuju, určitě zkusím prostudovat. I když je to od H.Týna hodně daleko a určitě to nepatřilo do zdejšího polit. okresu. Jinak o té pra...babičce Faustině mám právě jen ten zápis o úmrtí a místo jejího narození hledám proto, abych zjistila, v jakých matrikách mám hledat zápis o narození. U narození jejích dětí jsem našla jen to, že její rodiče byli z Klenčí pod Čerchovem. Což ovšem nevylučuje, že se tam přistěhovali už s Faustinou, která se narodila někde jinde - třeba v tom Hirschleinhäuselu.
Ekka
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob bře 23, 2013 13:16

Re: Hirschleinhäusel

Příspěvekod Zora » stř čer 05, 2013 19:13

Zkuste hledat příjmení v matrice pro Hirschau, dnes Horšov - poblíž Horšovského Týna. Mohlo se jednat o nějakou maličkou osadu, domky pojmenované podle vedlejší obce...
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hirschleinhäusel

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř čer 05, 2013 19:32

no jo, kdyby to bylo snadné, nebylo by to tak napínavé :-)
a u Horš. Týna je taky hrad St. Herštejn (Hirchstein) – zřícenina pomezního hradu situovaná na výrazném vrcholu Pivoňských hor 4 km jz. od Pivoně. Hrad vybudován nad středověkým průchodem Českého lesa z Horšovského Týna k ochraně jedné z větví tzv. Řezenské obchodní stezky. Název hradu je odvozen z německého Hirsch – jelen (Hirschenstein – Jelení kámen).
http://www.klenci.cz/turistika-pesi-tra ... 6/p1=17155
web o Klenčí....
Co zkusit najít starou mapu, myslím II.vojenské mapování a koukněte se na okolí Klenčí....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Hirschleinhäusel

Příspěvekod Ekka » stř čer 05, 2013 19:53

O.k., super, všechno postupně vyzkouším. Moc děkuju!
Ekka
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob bře 23, 2013 13:16

Re: Hirschleinhäusel

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř čer 05, 2013 19:55

držím palce.... asi to nebude jednoduché :-)
ale včera jsem měla štěstí já, tak dneska třeba vy (kolegyně mi vysvětlila 7 jmen jedním smutečním oznámením)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Hirschleinhäusel - správně Hirschteinhhäusel(n) - VYŘEŠE

Příspěvekod Ekka » ned čer 23, 2013 17:33

Kdyby to ještě někdy někdo potřeboval, napíšu sem, jak moje pátrání dopadlo. V matrice jsem četla špatně, nejdenalo se o Hirschleinhäusel, ale o Hirschteinhhäusel(n), tedy Herštejnské chalupy. Což byla německá osada ležící na úpatí Lysé hory nedaleko Pivoně. Osada zanikla po odsunu Němců a dnes už na jejím místě není prakticky znát, že zde nějaké chalupy stávaly.
Ekka
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob bře 23, 2013 13:16


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků