Svatby mimo svou farnost

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Svatby mimo svou farnost

Příspěvekod New » ned bře 03, 2013 20:18

Dobrý den!

dostal do stavu, že mám v rodokmenu nedohledáno cca 120 svateb.

Farnosti lze dost dobře hledat na http://www.genea.cz/informace/hledam-ma ... ik-a-obci/

Jenže zde lze dohledat obce, které dotyčné farnosti (kostelu) podléhají. Já však mám problém dohledat spoustu svateb, které se v udaném kostele neudály. Rodokmen mám z Podřipska, mělnického a litoměřického okresu, něco málo kladensko a sever Prahy. Zkouším hledat svatby v okolních farách, občas něco najdu ale málo ...

Neexistuje nějaký rozcestník, jak je který kostel starý, kde ještě mám hledat? Dnes se lidé berou i na dovolené, tehdy zrovna mohli být mimo za prací ...

Dost by mi to pomohlo
Uživatelský avatar
New
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob srp 20, 2011 15:43
Bydliště: Nové Kopisty
Oblast pátrání: Podřipsko. Okresy LT, ME, KD, PZ ...
Rodokmen online: viz www. Orientačně ještě MyHeritage - novy.kopisty@atlas.cz

Re: Svatby mimo svou farnost

Příspěvekod Dana Schubertová » úte bře 05, 2013 14:32

Příklad: dítě se narodilo v obci Bilé Podolí - v matrice narozených dohledáno, ale svatba rodičů v daném kostele nebyla. Tak se snažím dohledat rodnou obec matky a příslušnou farnost. Mám totiž zkušenost, že svatba byla většinou na farním úřadu příslušném rodné obci nevěsty. Přesto mám svatbu, která vím kdy se konala, ale bohužel nevím kde. Hledala jsem v příslušné obci nevěsty. Všechny její sestry (bratra neměla) se zde vdaly a zápisy jsem dohledala. Jenom ta moje se vdala někde, ale kde? Mám podezření, že jedna matrika chybí. V této obci totiž mají vedeny dvě matriky např. pro narození a překrývají se roky v záznamu: např. 1890-1920 a 1887-1920. Mimochodem v rodné obci manžela se svatba nekonala. Mám také zkušenost, že pro jednu obec jsou záznamy na farách v okolí. Na Actapublica si zadám místo, které mne zajímá a pak hledám ve všech matrikách, které jsou "aktuální" pro dané období. Je to prostě "detektivka". Jednou jsem hledala údaje o jedné rodině 2 roky a nic. A pak náhodně jedno najití a jelo to jak lavina. Přeji hodně štěstí a trpělivosti.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Re: Svatby mimo svou farnost

Příspěvekod New » úte bře 05, 2013 17:20

Děkuji za nápad, nicméně to není řešení ...

Např. jsem potomek Pavla Švejcara a jeho manželky Kateřiny. Děti se rodily ve Vraňanech. Podle prvního potomka by svatba mohla být kolem roku 1714 v okolí Vraňan (fara Lužec). V okolí ale žádnou svatbu Pavla Švejcara nevidím, před rokem 1714 se jméno Pavel Švejcar na lužecké farnosti nevyskytuje a jak se jmenovala Kateřina před nedohledanou svatbu už nevím vůbec ... takže hledám, hledám po okolí ( fary Cítov, Vliněves, Račiněves, Černouček, Vepřek), ale marně .... toto je jen jediný názorný příklad z aktuálně 167. ... Hledám tedy vodítko, kde ještě a jak hledat ... (PS v RK mám už 3260 osob, takže proto tolik dosud nedohledaných svateb, tzn. cca 160 žen bez rodného příjmení, bez rodičů...) :cry: :cry: :cry:
Uživatelský avatar
New
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob srp 20, 2011 15:43
Bydliště: Nové Kopisty
Oblast pátrání: Podřipsko. Okresy LT, ME, KD, PZ ...
Rodokmen online: viz www. Orientačně ještě MyHeritage - novy.kopisty@atlas.cz

Re: Svatby mimo svou farnost

Příspěvekod Dana Schubertová » úte bře 05, 2013 18:38

Jestli jsem to dobře pochopila. První zmínka o Pavlu Švejcarovi je právě v zápise o narození dítěte. Pak mohlo dojít k následující situaci: do této oblasti přišli před narozením prvního potomka. I já mám případ, kdy se na podzim vzali v jedné vsi a další záznam je z jiné vesnice (pochopitelně každá měla jinou faru), kdy se jim narodil první potomek. Vzhledem k tomu, že to bylo o cca 100 let později než máte záznamy vy, v zápise o narození už bylo více údajů o rodičích. Čím starší záznamy na matrikách, tím méně údajů o lidech. Občas mi připadá, že už v té době "chránili osobní údaje", nebo naši zákonodárci okopírovali systém přístupu k údajům před cca 300 lety. Prostě dnes nám dali časové omezení nahlížení do matrik, tehdy to udělali jednoduše a pro jistotu nenapsali skoro nic. Také mohli být přesídleni v rámci panství. Můj "Adam" se narodil v Lestkově (Klášterec nad Ohří) v r.1800. O cca 30 let později se žení v Bílém Podolí (dnes okr. Kutná Hora). Jak panství Klášterec n.O. tak Žehušice patřilo Thůnům. A ti v rámci "zalidňování" přesouvali své poddané. A u vás se může jednat o stejný problém. Můžete zkusit, pokud už jste to neudělal, soupis duší, které měly každý rok fary dělat. Případně nahlédnout do knih, které panstvo vedlo. Třeba tam najdete něco bližšího. i já mám pár slepých uliček, ale převážně z období, kdy už matriky neexistují. Prostě mám např. svatbu ale už není matrika, kde bych dohledala narození. Prostě období temna. Přeji hodně štěstí.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Re: Svatby mimo svou farnost

Příspěvekod New » úte bře 05, 2013 20:13

No, ... ten soupis duší, to je docela dobrá idea ... kde se k němu dostanu? V SOA ne ...
Uživatelský avatar
New
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob srp 20, 2011 15:43
Bydliště: Nové Kopisty
Oblast pátrání: Podřipsko. Okresy LT, ME, KD, PZ ...
Rodokmen online: viz www. Orientačně ještě MyHeritage - novy.kopisty@atlas.cz

Re: Svatby mimo svou farnost

Příspěvekod Dana Schubertová » úte bře 05, 2013 20:37

Já jsem právě v SOA K.Hora na něj narazila. Našla jsem ho v dokumentech farního úřadu.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Re: Svatby mimo svou farnost

Příspěvekod obluda31 » stř bře 06, 2013 9:58

New píše:Děkuji za nápad, nicméně to není řešení ...

Např. jsem potomek Pavla Švejcara a jeho manželky Kateřiny. Děti se rodily ve Vraňanech. Podle prvního potomka by svatba mohla být kolem roku 1714 v okolí Vraňan (fara Lužec). V okolí ale žádnou svatbu Pavla Švejcara nevidím, před rokem 1714 se jméno Pavel Švejcar na lužecké farnosti nevyskytuje a jak se jmenovala Kateřina před nedohledanou svatbu už nevím vůbec ... takže hledám, hledám po okolí ( fary Cítov, Vliněves, Račiněves, Černouček, Vepřek), ale marně .... toto je jen jediný názorný příklad z aktuálně 167. ... Hledám tedy vodítko, kde ještě a jak hledat ... (PS v RK mám už 3260 osob, takže proto tolik dosud nedohledaných svateb, tzn. cca 160 žen bez rodného příjmení, bez rodičů...) :cry: :cry: :cry:

Já jen malou poznámku. Nemohl se váš Pavel Švejcar ženit už podruhé? Dne 8.11.1689 se jakýsi Pavel Švejcar ženil s Dorotou, pozůstalou vdovou po Martinovi Vrbovi. Nikde není uveden věk, takže je to těžké odhadnout. Matrika
Lužec nad Vltavou 03 snímek 43.
obluda31
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 02, 2012 8:06

Re: Svatby mimo svou farnost

Příspěvekod New » stř bře 06, 2013 13:00

obluda31 píše:
New píše:Děkuji za nápad, nicméně to není řešení ...

Např. jsem potomek Pavla Švejcara a jeho manželky Kateřiny. Děti se rodily ve Vraňanech. Podle prvního potomka by svatba mohla být kolem roku 1714 v okolí Vraňan (fara Lužec). V okolí ale žádnou svatbu Pavla Švejcara nevidím, před rokem 1714 se jméno Pavel Švejcar na lužecké farnosti nevyskytuje a jak se jmenovala Kateřina před nedohledanou svatbu už nevím vůbec ... takže hledám, hledám po okolí ( fary Cítov, Vliněves, Račiněves, Černouček, Vepřek), ale marně .... toto je jen jediný názorný příklad z aktuálně 167. ... Hledám tedy vodítko, kde ještě a jak hledat ... (PS v RK mám už 3260 osob, takže proto tolik dosud nedohledaných svateb, tzn. cca 160 žen bez rodného příjmení, bez rodičů...) :cry: :cry: :cry:

Já jen malou poznámku. Nemohl se váš Pavel Švejcar ženit už podruhé? Dne 8.11.1689 se jakýsi Pavel Švejcar ženil s Dorotou, pozůstalou vdovou po Martinovi Vrbovi. Nikde není uveden věk, takže je to těžké odhadnout. Matrika
Lužec nad Vltavou 03 snímek 43.


Asi ano. Teď jsem vlez přímo do rodokmenu, svatbu s Dorotou, roz. Wejerovou, vdovou po M.V., zde mám zadánu ... poslední společný potemek je z 1699. Ale svatbu s Kateřinou nemám ...

Tohle se mi líbí ... Svatbu P.Š. s Kateřinou jsem vybral jen pro příklad z mého exelového souboru se 167 svatbama, který jsem zatím nenašel. Zdá-se, že děláme ve stejné lokalitě. Nemohl bych Vám náhodou tenhle excelový soubor někam poslat e-mailem, zda by jste neobjevili nějakou, mě zatím neznámou, svatbu, já si zatím sepsal indexy pouze 6 nejbližších far, těch 167 svateb zatím nemám.

Indexy těch far (viz výše) mohu poslat taky ...
Uživatelský avatar
New
 
Příspěvky: 37
Registrován: sob srp 20, 2011 15:43
Bydliště: Nové Kopisty
Oblast pátrání: Podřipsko. Okresy LT, ME, KD, PZ ...
Rodokmen online: viz www. Orientačně ještě MyHeritage - novy.kopisty@atlas.cz

Re: Svatby mimo svou farnost

Příspěvekod obluda31 » sob bře 16, 2013 16:51

New píše:Dobrý den!

dostal do stavu, že mám v rodokmenu nedohledáno cca 120 svateb.

Farnosti lze dost dobře hledat na http://www.genea.cz/informace/hledam-ma ... ik-a-obci/

Jenže zde lze dohledat obce, které dotyčné farnosti (kostelu) podléhají. Já však mám problém dohledat spoustu svateb, které se v udaném kostele neudály. Rodokmen mám z Podřipska, mělnického a litoměřického okresu, něco málo kladensko a sever Prahy. Zkouším hledat svatby v okolních farách, občas něco najdu ale málo ...

Neexistuje nějaký rozcestník, jak je který kostel starý, kde ještě mám hledat? Dnes se lidé berou i na dovolené, tehdy zrovna mohli být mimo za prací ...

Dost by mi to pomohlo

Dobrý den. Dnes prohlížím matriku Kasejovice (Plzen) č. 05 , strana 87 a je zde zápis o svatbě z 10.9.1729 jakéhosi Jana Michala ??? myslivce v hořejších Rakousích s Annou, poz. dcerou po Janovi Karlovi švejcarovi, bývalém měštanu Královského města Písku. Nezatoulali se vám švejcarové do Písku ?
Na straně 88 téže matriky se vdává 25.10.1729 Máří Magdalena, dcera urozeného pana Františka švejcara, panství Lnářského purkrabího.
obluda31
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 02, 2012 8:06

Re: Svatby mimo svou farnost

Příspěvekod Milarka » stř bře 20, 2013 7:57

Právě pro podobné případy, kdy najdete ve "své" farnosti svatbu obyvatel z jiné, vzdálené farnosti, tak byly založeny stránky https://sites.google.com/site/mlynarsti/ .
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice

Re: Svatby mimo svou farnost

Příspěvekod long.michael » čtv úno 19, 2015 21:33

No tady v okolí Švejcarů byly.Ale už se od koho nemám dozvědět kdo.Okolo Bavorova Jediné co vim že snad skončily v Praze jediné co mám je fotka pravděpodobně před válkou.II.Já se třeba snažím Najít rodinu Michálků a taky marně skončil jsem u dědova Otce Aloize Michálka a našel jsem rok svatby jeho Otce Matěje Michálka a víc nic max nějaké Michálky v Indexu a ne v kronikách.
long.michael
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv úno 19, 2015 21:21
Oblast pátrání: jihočeský kraj


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků