obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod Brodacky » čtv led 31, 2013 19:22

Dobrý den,
Prosím o pomoc s určením místa odkud pocházejí předci z rodu Brodackých. Nejsem si zcela jist, ale předpokládám že se jedná o uherskou župu Abauj-Torna , Kassau (Košice), obec Krásna. Je to jen moje úvaha prosím o potvrzení či vyvrácení. Dále i informace o dostupnosti matrik z tohoto místa z období 1800-1880.

Díky za jakoukoli pomoc a s pozdravem Mgr. Brodacký Lukáš, Hodonín
Přílohy
Komitatu_Kašov.jpg
Komitatu_Kašov.jpg (107.87 KiB) Zobrazeno 5193 krát
Brodacky
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv led 31, 2013 19:04

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod duros » čtv led 31, 2013 19:46

Ja s tym mam akosi problem. Comitat - to su byvale stolice (zupy), ale tou nikdy Kosice neboli. Kosice boli okresom Abovsko-Turnianskej zupy. Rovnako tak mi nepasuje to Krasno, kedze by malo ist o Krasnu. Nech zvolite akykolvek variant byvalych nazvov obce, nic nesedi. Ta sa dokonca este za prvej csl. republiky nevolala Krasnou, ale Siplak.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod Brodacky » čtv led 31, 2013 20:31

Ty Košice byla spíše dedukce. Mě ty názvy taky moc do sebe nepasují, spíše mi to připadá hodně počeštěné. Předky bych předpokládal spíše k polskému území, ale tam mi nic do názvu nepasuje.

Brodacký
Brodacky
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv led 31, 2013 19:04

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod duros » čtv led 31, 2013 20:57

Viete, vo mne to skor evokuje slachticky rod Kvassay, resp. Kvasovsky. Rod Kvassay bol jednak zo Zemianskeho Kvasova a jednak z Brodzian, ktore sa inak volali aj Brogyan - a to priezvisko Brodacky...hmmm? Dvaja z rodu Kvassay boli podzupanmi v Hontianskej zupe. Nedaleko je obec Krasno. Tak ja teda neviem....
https://maps.google.com/maps?saddr=Brod ... s&t=m&z=13

O rode Kvassay a Kvasovsky:
http://books.google.sk/books?id=6-oGAAA ... &q&f=false

Ale nechcem Vas zavadzat.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod Brodacky » čtv led 31, 2013 23:06

Díky mnohokrát za Vaši ochotu a pomoc.
Až příliš náhod najednou ...
Nalezl jsem ještě záznam narození prvního dítěte syna Alberta Brodacky z r. 1869, Kde jsou uvedena příjmení rodičů v nepočeštěném tvaru Brodacki Vojtěch, Jan, a Jakob Sofie Kozdranski.

Nevíte náhodou pod které matriky spadaly obce (Krásno, Brodzany)které jste jmenoval, ale to už bych chtěl asi moc:).
Nemohu totiž dohledat z žádných pramenů datum narození a úmrtí Vojtěcha Brodackého. Jako voják měl jednotku v Brně ale sloužil v Olomouci, kde poznal i svou budoucí ženu. Kolem roku 1877 už je manželka vedena jako vdova.

S pozdravem Mgr. Brodacký Lukáš, Hodonín
Brodacky
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv led 31, 2013 19:04

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 31, 2013 23:13

A snatek Sofie a Jána Brodackýho? Tam by to nebylo? V míste narození Sofie.... Ta by podle mne byla spis z toho Krasna u Slavkova.... Ja vim, ze jsem amater, ale zda se mi, ze u Jana je to KVASNO.... ne Krasno..... Ze nahodou byly z mist, ktera znela skoro stejne.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod Brodacky » pát úno 01, 2013 9:27

Karolíno, Díky za postřeh a s velkou pravděpodobností máte pravdu, porovnal jsem ještě zápisy u ostatních dětí a opravdu je u Jakoba a Sofie Kozdransky(i) Krasno je to tak.
Díky Brodacký
Brodacky
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv led 31, 2013 19:04

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod duros » pát úno 01, 2013 9:32

Brodacky píše:....
Nevíte náhodou pod které matriky spadaly obce (Krásno, Brodzany)které jste jmenoval, ale to už bych chtěl asi moc:).
....


Brodzany najskor patrili pod Krasno, neskor mali samostatne vedene matriky, ale vzhladom k tomu, ze na dvoch filmoch z troch su data az do r. 1952, mormoni ich nezverejnili a teda su dostupne jedine v Statnom archive Nitra (v Ivanke pri Nitre):
https://familysearch.org/search/catalog ... %2F1062939

Este k tomu Krasnu u Slavkova - preco je potom v tom zapise spomenuty Komitatu Kvašov? To mi stale nejde do hlavy...
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod obluda31 » stř úno 20, 2013 8:43

Brodacky píše:Dobrý den,
Prosím o pomoc s určením místa odkud pocházejí předci z rodu Brodackých. Nejsem si zcela jist, ale předpokládám že se jedná o uherskou župu Abauj-Torna , Kassau (Košice), obec Krásna. Je to jen moje úvaha prosím o potvrzení či vyvrácení. Dále i informace o dostupnosti matrik z tohoto místa z období 1800-1880.

Díky za jakoukoli pomoc a s pozdravem Mgr. Brodacký Lukáš, Hodonín


Mohla bych vědět z které fary pochází výše uvedený matriční zápis?
obluda31
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 02, 2012 8:06

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod Brodacky » stř úno 20, 2013 11:18

Dobrý den, Jedná se o obec Samoťišky spadající pod matriky na Svatém Kopečku u Olomouce.

Nyní po intenzivním hledání se spíš přikládám k místu Krasnodęby-Kasmy v Polsku, sousedící s vesnicí Brodacze, ze které pochází rodové příjmení Brodaccy (později Brodacki). Bohužel mám příliš málo konkrétních informací o lidech které hledám, ale po konzultaci s genealogem, který má zpracované shodou okolností přímo tyto vesnice je to velmi pravděpodobné. Dle jeho informací bylo toto příjmení soustředěno pouze na tomto místě asi od 14-15 století. Brodaccy (vousatí muži). Bohužel matriky v této oblasti nejsou ještě digitalizované a nejspíš v dohledné době nebudou.
Odkaz na genealoga z Krasnodeby (http://www.krasnodebscy.com.pl/), Historie rodu (http://www.zsokolowa.com/index.php?opti ... w&Itemid=5).
Ještě doufám v nalezení podrobnějších informací ve Vojenském archivu, jelikož byl závodčím u Dělostřeleckého pluku v Olomouci. No uvidíme ...
S pozdravem Brodacký Lukáš
Brodacky
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv led 31, 2013 19:04

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod duros » stř úno 20, 2013 12:38

Brodacky píše:...
Nyní po intenzivním hledání se spíš přikládám k místu Krasnodęby-Kasmy v Polsku, sousedící s vesnicí Brodacze, ze které pochází rodové příjmení Brodaccy (později Brodacki). ...

Tak vyzera to tak, ze by to mohlo byt ono. To by vysvetlovalo aj ten Komitat Kašov, vzhladom na blizkost gminy http://pl.wikipedia.org/wiki/Gmina_Kos%C3%B3w_Lacki , aj ked v sucasnosti tam tie Krsnodeby nepatria. Mozno v minulosti patrili (je to len nejakych 30 km).
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod Brodacky » čtv lis 28, 2013 8:32

Dobrý den, Ještě jsem zkoumal zápis v matrice při narození syna Alberta a zaujal mě nápis pod podpisem Adalberta Brodackého, Ať si píši písmena v jakémkoli tvaru nedává mi to smysl. Pokud by byl někdo schopný to přečíst byl bych moc vděčný.

Přikládám scan:

Díky Vám za Vaši pomoc, S pozdravem Brodacký Lukáš, Hodonín
Přílohy
Adalbert Brodacki_u.jpg
Adalbert Brodacki_u.jpg (202.27 KiB) Zobrazeno 4727 krát
Brodacky
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv led 31, 2013 19:04

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod ozana » čtv lis 28, 2013 9:35

to vlevo? to bych četl jako
als vater der kindes
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv lis 28, 2013 13:24

aha! já jsem přemýšlela, jestli to není maďarsky :-)
dobrý, ožano
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: obec Krasno, Komitatu Kašnov kde leží?

Příspěvekod lapav » ned led 26, 2014 15:38

Krasno leží také v Rumunsku bývalá Bukovina, kam se vystěhovávaly v 19. století kvanta licí z Čech, Slovenska a dalších zemí býv. R-U. Bývaly tam hutě - sklárny.
http://www.frischwinkl.estranky.cz/clan ... -rumunsku/
lapav
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned led 26, 2014 11:45
Oblast pátrání: Dýšina, Hojsova Stráž, Brčálník, Klatovsko, Severní Plzeňsko


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků