Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod layosh1 » úte pro 11, 2012 13:29

Hledám matriky pro obec Šašovice (Schaschowitz) okr.Třebíč, od roku 1740 patřila pod farnost Želetava, jen kam patřila Želetava, potažmo obec Šašovice před tím? Našel jsem v průvodci k matrikám, že Želetava před rokem 1648 patřila pod farnost Pavlov, ale co ta mezera mezi tím? Netušíte kde pátrat po matrikách se zápisy obce Šašovice? Na actapublica.cz mi někdo poradil, že by to mohly být Krasonice,ale když jsem koukal do matriky narozených před rok 1740 tak o Želetavě ani zmínka...
Díky za tip
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod Zora » úte pro 11, 2012 13:53

Dobrý den,

našla jsem na netu tuto informaci:

Kostel sv. Michala v Želetavě
byl původně gotický, připomínaný již roku 1303 jako farní kostel.
Po několika požárek (v letech 1677, 1760 a 1820) byl zcela přestavěn. Jeho gotickou minulost připomínají pod radikálními přestavbami pouze ojedinělé znaky - plygonálně ukončený chór, opěráky apod....

Je možné, že matriční knihy nejsou vůbec... Nejlépe směrovat dotaz přímo na actapublica.
Ony občas v těchto případech, jak jsem byla poučena u svých předků, existují matriční opisy, někdy jsou i přístupné online, ale špatně zařazené v seznamu (na actapublica)
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29350
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod layosh1 » úte pro 11, 2012 14:20

Jen to ne:-)
Řekl bych, že klíčová informace o zničení matrik při požáru by byla zmíněna v průvodci. Myslím, že existovat budou, jen otázka ke které faře mohla předtím Želetava patřit.
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod Georgiuss » stř pro 19, 2012 20:49

Pokusil bych se hledat zápisy z obce Šašovice ve farnosti Telč nebo jiné sousední farnosti. I když není v seznamu obcí příslušné farnosti. Já jsem podobný problém našel u několika obcí u Třebíče. Chybějící roky jsem našel v sousední farnosti (farnost Kamenice okr. Jihlava -- farnost Třebíč). Lze si to vysvětlit, že pravděpodobně v těch letech došlo k reorganizaci církevní příslušnosti jednotlivých vesnic.
Uživatelský avatar
Georgiuss
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát led 20, 2012 10:37
Oblast pátrání: Třebíčsko, Znojemsko, střední Čechy

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod layosh1 » stř pro 19, 2012 21:46

Georgiuss píše:Pokusil bych se hledat zápisy z obce Šašovice ve farnosti Telč nebo jiné sousední farnosti. I když není v seznamu obcí příslušné farnosti. Já jsem podobný problém našel u několika obcí u Třebíče. Chybějící roky jsem našel v sousední farnosti (farnost Kamenice okr. Jihlava -- farnost Třebíč). Lze si to vysvětlit, že pravděpodobně v těch letech došlo k reorganizaci církevní příslušnosti jednotlivých vesnic.


To mě nenapadlo, díky za tip, vyzkouším!:-)
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod Claricia » čtv pro 27, 2012 11:00

layosh1 píše:
Georgiuss píše:Pokusil bych se hledat zápisy z obce Šašovice ve farnosti Telč nebo jiné sousední farnosti. I když není v seznamu obcí příslušné farnosti. Já jsem podobný problém našel u několika obcí u Třebíče. Chybějící roky jsem našel v sousední farnosti (farnost Kamenice okr. Jihlava -- farnost Třebíč). Lze si to vysvětlit, že pravděpodobně v těch letech došlo k reorganizaci církevní příslušnosti jednotlivých vesnic.


To mě nenapadlo, díky za tip, vyzkouším!:-)

No, radši upozorňuji, že ve farnosti Telč jsem na záznamy pro Šašovice nenarazila - a to mám tuhle farnost prolezlou hodně. :-)
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod layosh1 » čtv pro 27, 2012 20:45

Claricia píše:
layosh1 píše:
Georgiuss píše:Pokusil bych se hledat zápisy z obce Šašovice ve farnosti Telč nebo jiné sousední farnosti. I když není v seznamu obcí příslušné farnosti. Já jsem podobný problém našel u několika obcí u Třebíče. Chybějící roky jsem našel v sousední farnosti (farnost Kamenice okr. Jihlava -- farnost Třebíč). Lze si to vysvětlit, že pravděpodobně v těch letech došlo k reorganizaci církevní příslušnosti jednotlivých vesnic.


To mě nenapadlo, díky za tip, vyzkouším!:-)

No, radši upozorňuji, že ve farnosti Telč jsem na záznamy pro Šašovice nenarazila - a to mám tuhle farnost prolezlou hodně. :-)


Díky za upozornění, i přesto jsem tam koukal a opravdu jsem nic nenašel co by mě posunulo dál:-) nebo vlastně spíš :-(
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod Zdenek » čtv pro 27, 2012 21:55

To jste ani nemusel :D , pokud existuje někdo, kdo má pod palcem matriky Telčské farnosti, tak je to právě Claricia. Na jejich webových stránkách naleznete dokonce kompletní přepisy některých Telčských matrik.
http://rodokmen.psinec.com/matriky/oddani.htm
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod layosh1 » čtv pro 27, 2012 22:02

Zdenek píše:To jste ani nemusel :D , pokud existuje někdo, kdo má pod palcem matriky Telčské farnosti, tak je to právě Claricia. Na jejich webových stránkách naleznete dokonce kompletní přepisy některých Telčských matrik.
http://rodokmen.psinec.com/matriky/oddani.htm


No jo, vím to a nenapadlo mě to, až poté co sem Claricia napsala:-) ale stejně mi to moc nepomůže, pořád nevím kam ta Želetava resp. Šašovice příslušely:-)
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod Claricia » pát pro 28, 2012 4:37

layosh1 píše:
Zdenek píše:To jste ani nemusel :D , pokud existuje někdo, kdo má pod palcem matriky Telčské farnosti, tak je to právě Claricia. Na jejich webových stránkách naleznete dokonce kompletní přepisy některých Telčských matrik.
http://rodokmen.psinec.com/matriky/oddani.htm


No jo, vím to a nenapadlo mě to, až poté co sem Claricia napsala:-) ale stejně mi to moc nepomůže, pořád nevím kam ta Želetava resp. Šašovice příslušely:-)

Shrnu to jedním slovem: Nikam.

Stejně jako v případě nedaleké Staré Říše začínají prostě matriky až rokem 1740. Pro starší údaje bude nutné jít do nematričních zdrojů.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod layosh1 » pát pro 28, 2012 7:53

Claricia píše:
layosh1 píše:
Zdenek píše:To jste ani nemusel :D , pokud existuje někdo, kdo má pod palcem matriky Telčské farnosti, tak je to právě Claricia. Na jejich webových stránkách naleznete dokonce kompletní přepisy některých Telčských matrik.
http://rodokmen.psinec.com/matriky/oddani.htm


No jo, vím to a nenapadlo mě to, až poté co sem Claricia napsala:-) ale stejně mi to moc nepomůže, pořád nevím kam ta Želetava resp. Šašovice příslušely:-)

Shrnu to jedním slovem: Nikam.

Stejně jako v případě nedaleké Staré Říše začínají prostě matriky až rokem 1740. Pro starší údaje bude nutné jít do nematričních zdrojů.


Jsem doufal a koukám, že dodoufal:-) každopádně díky
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod Georgiuss » pát pro 28, 2012 12:57

layosh1 píše:Jsem doufal a koukám, že dodoufal:-) každopádně díky



Omlouvám se, jestli jsem svým návodem způsobil nějakou zbytečnou práci a ztrátu času, ale v tomto našem hledání platí obvzlášť že naděje umírá poslední.
Uživatelský avatar
Georgiuss
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát led 20, 2012 10:37
Oblast pátrání: Třebíčsko, Znojemsko, střední Čechy

Re: Želetava/Šašovice (okr. Třebíč)

Příspěvekod layosh1 » pát pro 28, 2012 13:06

Georgiuss píše:
layosh1 píše:Jsem doufal a koukám, že dodoufal:-) každopádně díky



Omlouvám se, jestli jsem svým návodem způsobil nějakou zbytečnou práci a ztrátu času, ale v tomto našem hledání platí obvzlášť že naděje umírá poslední.


Néé to není třeba se omlouvat, naopak jsem vděčný za jakýkoli postřeh nebo tip. Jeden nikdy neví, každá drobnost může hrát roli. Několikrát se mi vyplatilo jít po stopě, která se zdála nesmyslnou a rázem se odkryla další velká část rodokmenu...
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků