Pruské Slezko - Ples

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Pruské Slezko - Ples

Příspěvekod Boza » pát zář 22, 2023 14:45

Jde mi o místo vyznačené tučně, tušil by někdo, co by to mohlo být / kde hledat?

https://aron.vychodoceskearchivy.cz/apu ... a45c7131bc vpravo dolní záznam.

Čtu: Jan Wadač Inwalid od hulanskeho Regimentu pochazejicy (z Polska ? - nejsem si jist zda není škrtnuto) z Prussanskeho Slezka z Města Ples a ninj Ponocnej we Lhotce


U dětí je stereotypně uváděn bez původu, až na jeden zápis z Chlumce n. Cidlinou

https://aron.vychodoceskearchivy.cz/apu ... 23711740e2 vpravo nahoře: Wojtěch Wadas ponocny w Zamku rodem ze Sleska ? Plasu.

[u dětí v Lužci, Vlkově n. Lesy a Chlumci n. C. se už stihl přejmenovat na Vojtěcha, resp. v jednom případě na Václava, ale je to pořád on]
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Pruské Slezko - Ples

Příspěvekod Zora » pát zář 22, 2023 16:24

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pszczyna

ština[2][3][4][5] (historicky též Blština nebo Blščina[6], polsky Pszczyna, německy Pleß) je město v jižním Polsku ve Slezském vojvodství, sídlo okresu Pština. Leží na řece Pszczynka, levém přítoku Visly, na historickém území Horního Slezska, v půli cesty mezi Katovicemi a Bílskem-Bělou.

Bohužel to asi nebude správné, neb se nejedná o Prusko... )
Äle pro jistotu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pruské Slezko - Ples

Příspěvekod zburget » pát zář 22, 2023 17:47

Ale jo - podle map to je Prusko!
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12597
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pruské Slezko - Ples

Příspěvekod Boza » pát zář 22, 2023 18:03

Paráda, moc děkuju, to bude ono! Má to i wiki:

… Po první slezské válce v roce 1742 Pštinsko, dosud součást Koruny království českého a Habsburské monarchie, připadlo spolu s většinou Slezska Prusku.

Zatrolený Bedřich II., toho nám byl čert dlužen :-D
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Pruské Slezko - Ples

Příspěvekod Zora » pát zář 22, 2023 18:21

no, já jsem nad těmi "změnami" kolem Slezska a Pruska přemýšlela, ale kdysi mně mamka radila - když se mluví o zeměpise, tak mlč :-)

Tož jsme raději mlčela :-) a nechala jsem to na Vás, vím, že si poradíte určitě lépe než já . Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků