Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod Zora » pon dub 17, 2023 8:24

https://bigimage.cz/image/ny90G

Hledám tuto obec, snad by se mohla nacházet někde kolem dnešních hranic s Polskem... Snad možná v oblasti Osoblahy nebo kolem Vrbna pod Pradědem, snad i Města Albrechtic. Velmi pravděpodobně se bude jednat o obec v Polsku, ale ani to není jistota.
Uvedené lokality ale nemusí být správné. Jiné vodítko nemám...
Prošla jsem pouze Místopisný rejstřík obcí Českého Slezska a Severní Moravy, jiný zdroj neznám...

Zcela jistě se jedná o obec (osadu), je zde uvedeno č. popisné a rodily se tam generace rodu. Nepůjde tedy o nějaké "velké hospodářské budovy" či hospody
Děkuji. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod sanssouci » pon dub 17, 2023 11:15

Možné je ledacos. Große Wirtschaftsgebäude Nr. 23 je možná
Velká hospoda nebo nějaká továrna přímo v té obci, nebo nedaleko,
kde jsi ten dotaz našla. U města Žatec (Čechy) se najde obec Nová
hospoda. Našel jsem obec Grose, dnes Hrozová, nedaleko Bohušova
na Moravě. Možná z obce Grose a z domu č. 23.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod zeter » pon dub 17, 2023 12:02

já bych tedy na název obce taky spíš nesázel, spíš to vypadá jako bližší určení, co za budovu bylo ono č.p. 23 někde.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod Zora » pon dub 17, 2023 14:58

zeter píše:já bych tedy na název obce taky spíš nesázel, spíš to vypadá jako bližší určení, co za budovu bylo ono č.p. 23 někde.


Dostala jsem ručně psané poznámky, několik listů, u každé rodové linie je uvedena obec, odkud tato linie pochází...
Názvy obcí jsou psány německy, odpovídají dnešním českým názvům.
U této větve se ještě objevuje něm. psaná obec Rausen, (úmrtí) to jsem snad našla jako Rusín. To ale může být zavádějící, třeba šlo jen a jen o přestěhování. Nebo taky nešlo... :-)


https://mapy.cz/turisticka?planovani-tr ... 43744&z=11

Zkusím se zeptat potomka, zda to třeba dříve doma s dědečkem, který ty poznámky velmi precizně nashromáždil, neřešili...

Jedná se vždy o rod, který je zapisován jako selský rod... čili asi ne továrna, hospoda.
Tam bude problém někde kolem těch hranic... a sehnat německý název třeba i malé osady v dnešním Polsku, to bude neřešitelné...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod zeter » pon dub 17, 2023 15:24

No, je otázka, jak ten, kdo to sestavoval, uměl německy, případně jak kriticky hodnotil, co kam přepisuje. Takže upřesnění místa úmrtí (nebo i narození) v původním zdroji, možná matrice - velká hospodářská budova č.p. 23 - mohlo být omylem považováno za název obce + č.p.
Rozhodně se radši vyptej - klidně mohlo by být zaděláno na dlouhé a strastiplné sledování falešné stopy :-)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod Zora » pon dub 17, 2023 15:36

Byl to německý rod, je to uvedeno německými slovy
Unser erbeingesessenes sudetendeutsches Bauerngeschlecht

vše je psané naprosto precisně a odpovídajícími písmeny. (velká/malá)
Jako zdroj informací je uveden Ahnenpass. (tady je napsané bubínkové S)

Autor dědeček se narodil 1903. (ale ne v té obci Grosse Wirtsch.... )
Ve sčítání r. 1921 je uvedeno u něj a jeho rodičů deutsch.

Zkusím onen dotaz... ale moc si od toho neslibuju...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod Zora » pon dub 17, 2023 16:18

jde o dnešní obec Hrozová, našla jsem jedno z udávaných narození.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod zeter » pon dub 17, 2023 17:45

Fajn, takže sanssouci se trefil, skutečně obec Grosse, a v ní č.p. 23, takto hospodářské stavení...

EDIT: a co koukám do toho doplňku kolegy lechata: Hrozová - Ružová, Grosse, Rozov, Grosowia, Ruozová, Grossen, Hrozowa, Hruzov, Hrazová, Grasaw - tak kdo ví, jestli to Rausen není jen další varianta názvu.
EDIT 2: ale asi ne, Rausen je tam přímo Rusín... no každopádně taky možný zdroj omylů, dobré vědět.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod Zora » pon dub 17, 2023 17:58

Rausen je dnešní Rusín, spolkl Hrozovou, kde nebyli obyvatelé...

Nevím, jak to bylo s těmi hospodářskými budovami, to ani nevypátrám, zda to byla součást názvu nebo zda se jednalo jen o upřesnění místa obydlí...

Nevšimla jsem si, že to tam kolega napsal, jeho rada taky vedla k Žatci, to mě odradilo, vím, že často radí bez logiky věci... ... spíš jsem se současně, ale marně snažila v Hrozové - sousední obci od Rusínova najít alespoň jedno narození podle data... Bohužel jsem si asi vybrala nejprve špatnou osobu, nemanželskou dceru, posléze jsme se ale dopátrala.
Děkuji za pomoc, každá osoba v tomhle rodokmenu trvá strašně dlouho :-), nejsem na to zvyklá... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod sanssouci » pon dub 17, 2023 18:14

Ty si to děláš jednoduše, Zoro. Rescherche není jednoduchá.
A každý to vidí jinak a každý má v tom jinné postupování.
Tvojí logiku bych opravdu nechtěl.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod Zora » pon dub 17, 2023 18:52

Vím, že třeba Zeter napíše logickou odpověď, podobně další kolegové, Burget, Mistr Jan a mnoho dalších...Dita, Dutrix, Matju, JHS---- u Tebe to tak jisté není...
Prostě jsem viděla Žatec - to je přes půl přes půl republiky, a dál jsem to nečetla...
V té Hrozové jsem hledala už před Tvou odpovědí - především proto, že jsem prohledávala Osoblažsko, ale dlouho marně.

Nic dalšího v tom není. Nemůžu skoro nikdy prvotně hledat selský rod někde zcela mimo oblast, o které vím, že tam žili.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod sanssouci » úte dub 18, 2023 6:36

Zoro, tvoje SZ není opravdu mírumilovná.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod Zora » úte dub 18, 2023 7:54

Pro sanssouci
Netuším, čeho se týká Tvůj příspěvek.
Potřebné jsme dohledala.

Vzhledem k Tvým reakcím v soukromé korespondenci jsem si nastavila prostředí tak, že já nevidím Tvé příspěvky. Vyhnu se tím dalším naprosto zbytečným debatám přes SZ, event. mejly, a hlavně Tvému znevažování mých rodinných příslušníků, kterých genealogie netýká.
Snažím se být objektivní, nepoužívám tedy nástroje pro moderátory, tedy ban...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod sanssouci » úte dub 18, 2023 15:49

Já se tomu nemohu bránit, co tady píšeš. To není jednoduše pravda. Ty si to všechno vymýšlíš.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Obec Grosse Wirtschaftsgebaude

Příspěvekod zburget » úte dub 18, 2023 18:24

Prosím o zakopání válečné sekery - tohle dohadování už přece nikam nevede…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků