VYŘEŠENO "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

VYŘEŠENO "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod alenas » sob srp 20, 2022 17:35

Zdravím -
zatím marně hledám matriční zápis o narození Anny Körnerové. Podle sčítacích operátů z roku 1921 pro obec Bořetín se Anna narodila 8. 7. 1916 v "Razendorf - Vídeň - Dolní Rakousy". Razendorf zní dost divně, tak jsem odzkoušela různé variace tohoto názvu, ze zoufalství dokonce i "Katzendorf". Všechny jsem našla, většinou ale v Korutanech nebo v Německu. Všichni Anniny sourozenci se narodili v obci Pressbaum, sňatek rodičů proběhl ve Vídni (Pfarre Altsimmering, Simmering XI, Wien), a druhý sňatek jejich otce taktéž (Wien, Pfarre Marie Enzersdorf am Gebirge). Podotýkám, že všechny údaje uvedené v SO kupodivu sedí do puntíku. Kde hledat onen "Razendorf"?
https://digi.ceskearchivy.cz/637603/102
Díky Aš.
Naposledy upravil alenas dne ned dub 30, 2023 23:20, celkově upraveno 1
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod nathan » sob srp 20, 2022 17:39

Napadá mě Ratzendorf. Je to v Dolním Rakousku, v roce 1972 připojeno k St. Pölten, jehož je to dnes městská část.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » sob srp 20, 2022 17:50

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod alenas » sob srp 20, 2022 18:30

Vypadalo to nadějně,
tak jsem matriky prošla pro jistotu od roku 1911 do roku 1918 a po Anně ani stopy. Tak nevím...
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod nathan » sob srp 20, 2022 18:40

Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » sob srp 20, 2022 18:45

Prohledávala jsem asi pět možností, našla jsem jednu Annu Korner (bez přehlásky, od Josefa... ale ten záznam není ještě přístupný... 1922
Jak se jmenoval otec? kdy byla svatba?
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod alenas » sob srp 20, 2022 19:07

Otec se jmenoval Karel Körner (05.12.1872 Rohle, matka Agnes Mácová (18.01.1881 Leština, jižní čechy), sňatek 29.09.1907 Pfarre Altsimmering, Simmering XI, Wien. Matka zemřela pravděpodobně mezi lety 1916-1918, protože Karel se znovu žení 15.09.1918 Wien, Pfarre Marie Enzersdorf am Gebirge. Děti, Jan a Anna, žijí u tety Evy Novákové roz. Mácové v Bořetíně 33.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » sob srp 20, 2022 19:10

dík, hledám, ale někde asi dělám chybu, zatím se nechytám. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » sob srp 20, 2022 19:20

Zeter má nějaký zdroj na hledání v celkovém registru zemřelých, netuším ale, zda nejde pouze o Vídeň.
Určitě si všimne, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod alenas » sob srp 20, 2022 19:31

Díky. Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » sob srp 20, 2022 19:53

Vzdávám, co mě napadlo, to jsem prohledala. Mohla jsem se přehlédnout. jasně. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod zeter » ned srp 21, 2022 7:08

bohužel jenom Vídeň, na FamilySearch - Sterberegister a Totenverzeichnisse. Pokud člověk nemá to datum úmrtí nějak omezené, není to hledání žádný med (Sterberegister je aspoň abecedně, ale zase nasekaný na kusy nějak podle obvodů a psaný rukou, zatímco Totenverzeichnisse jsou tištěné, ale jen chronologicky, a to ještě jen zhruba - u jména je sice datum úmrtí, ale objeví se až v seznamu s pozdějším datem čistě podle toho, kdy došlo k nahlášení) a nejsem si jistý, jak velkou část Vídně vlastně pokrývají.

EDIT: ještě nápad, spekulace - je jisté, že Anna není legitimovanou dcerou Karlovy druhé manželky, tj. že v době jejího narození například už mohla být Agnes po smrti a Anna se narodila pod rodným příjmením matky? (Jak říkám, jen spekulace, problém bude v tom Razendorfu - žádná další varianta kromě těch, co už padly, mě nenapadá, wiki zná Razendorf jako název obce Sârbi v tehdejším Banátu, ale to neověříme, matriky na FS nejsou a navíc by to nebylo pod Vídní...)
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » ned srp 21, 2022 7:48

díky,
to narození nutně nemusí být pod Vídní.
info je ze sčítacího archu v nynějším Česku

Podle sčítacích operátů z roku 1921 pro obec Bořetín se Anna
narodila 8. 7. 1916 v "Razendorf - Vídeň - Dolní Rakousy"

čili, obec by měla spadat pod okres Vídeň, kraj Dolní Rakousy.
Mělo - mohlo by to být někde i v okolí Vídně.

Ty spekulace, které uvádíš, jsem taky v hlavě probírala.
Ale - děti (zřejmě po smrti matky) vychovávala:

Děti, Jan a Anna, žijí u tety Evy Novákové roz. Mácové v Bořetíně 33.

Čili se asi jedná o sestru zemřelé první manželky. Nenapadá mě důvod, proč by tato sestra měla vychovávat dítě druhé manželky vdovce po své sestře. (blbě se to popisuje).

Ještě mě napadlo, proč nebyl Karel ve válce, nebo zda byl a dítě se narodilo s jiným otcem. Ale to by to dítě stejně mělo s největší pravděpodobností zapsané oba manžele coby rodiče...
Zkoušela jsem různé fonetické kombinace s pomocí vyhledávání obcí na genteam, ale absolutně nikde se nechytám...
Ještě existuje možnost dnešní Rača,
Rača je městská část Bratislavy v okrese Bratislava III. Do roku 1946 byla samostatnou obcí pod názvem Račišdorf (také Rastislavice, maďarsky Récse, německy Ratzersdorf)...
https://www.google.com/search?q=ra%C4%8 ... e&ie=UTF-8


Ověřit to neumím a netuším, proč by pak zapisovali Bezirk Vídeň

Ještě teor. varianty Razen-berg, -stein, taková nějaká záměna... z neznalosti, nepozornosti...

Možná by pomohlo, pokud kolegyně přidá odkaz na narození bratra, třeba podle toho, kde bydleli tehdy, by se dalo něco usoudit...
Snad by také pomohl oddací zápis Anny, při troše štěstí by mohl už být online. Stejně tak onen sčítací záznam, ... někdy více očí více vidí...

Kdysi jsem hledala narození a svatbu muže s příjmením "Prajz", příjmení jsem znala jen podle výslovnosti...
Dohledávala jsem kdo co, nejčastěji Preiss, nakonec to byl Preis. Naprosto správně vyslovovaný...
Jenže je dost možné, že teta dětí neznala přesně název, nesprávně ho opsala, nebo neznala okolnosti....
Už jsem hledala i v Zemské porodnici ve Vídni.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod alenas » ned srp 21, 2022 9:12

Zdravím -
tady je souhrn všech informací, které mám k dispozici
Zdravím -
pořád mi to nedá spát. Přikládám odkazy na informace, které mám k dispozici
Karel se poprvé ženil v roce 1907 s Agnes Mácovou z Leštiny 12 (jižní Čechy) – sňatek Pressbaum

https://data.matricula-online.eu/cs/oesterreich/wien/11-altsimmering/02-22/?pg=150

Druhý sňatek s Marií Theresií Deutsch 15.9.1918 Wien, Pfarre Marie Enzersdorf am Gebirge
https://data.matricula-online.eu/en/oesterreich/wien/maria-enzersdorf-am-gebirge/02-08/?pg=139

Narození dětí
1) Marie Franziska (*2.2.1908—+20.2.1908) - Pressbaum
N https://data.matricula-online.eu/cs/oesterreich/wien/pressbaum/01-08/?pg=169
Z https://data.matricula-online.eu/cs/oesterreich/wien/pressbaum/03-04/?pg=152

2) Karel Körner (*6.1.1909) Pressbaum – další osudy neznám, pravděpodobně žil ve Vídni, 1920 - biřmování
N https://data.matricula-online.eu/cs/oesterreich/wien/pressbaum/01-09/?pg=5

3) Jan Körner (*27.3.1910) Pressbaum
(v roce 1945 úřední změna příjmení na Máca – rodné příjmení matky a tety, která ho se sestrou vychovala)
V Bořetíně bydlel od 10.8.1917, později žil v severních Čechách
N https://data.matricula-online.eu/cs/oesterreich/wien/pressbaum/01-09/?pg=49

4) Anna Körnerová (*8.7.1916) Razendorf – Vídeň – Dolní Rakousy poddle SO Bořetín 1921
V Bořetíně bydlela od od 5.9.1919
Později žila v Mariánských Lázních

Odkaz na SO Bořetín 1921
https://digi.ceskearchivy.cz/637603/102

Děti žijí v rodině tety Evy Novákové roz. Mácové v Bořetíně 33
Díky Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » ned srp 21, 2022 9:43

Pozn.
Jan k, narozený 1910 je v indexu veden jako Karel K.

Z
Pozn.
Do Bořetína se děti dostaly v různých letech.
Jan v roce 1917, Anna v roce 1919 (pokud vidím dobře).
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků