VYŘEŠENO "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod alenas » ned srp 21, 2022 9:57

Zora píše:Pozn.
Jan k, narozený 1910 je v indexu veden jako Karel K.

Z


Taky jsem si všimla, ale zapsán v matrice je správně.Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod zburget » ned srp 21, 2022 10:14

A co Rannersdorf nebo Lanzendorf - obě vesnice jsou hned vedle sebe a hned vedle Vídně. Zjevně došlo k nějakému zkomolení názvu. A přesmyčka L <-> R je celkem častá.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod zeter » ned srp 21, 2022 10:17

U Karla ta poznámka o biřmování - Viennae a Carit. Piffl. - Piffl byl vídeňský arcibiskup, mohlo se jednat o nějaký dobročinný ústav... asi z toho nic neplyne, leda možná by to mohlo vysvětlit, proč nebyl Karel se sourozenci u tety.
Jinak mě bohužel nic nenapadá.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod nathan » ned srp 21, 2022 10:21

Zora píše:Ještě existuje možnost dnešní Rača,
Rača je městská část Bratislavy v okrese Bratislava III. Do roku 1946 byla samostatnou obcí pod názvem Račišdorf (také Rastislavice, maďarsky Récse, německy Ratzersdorf)...
https://www.google.com/search?q=ra%C4%8 ... e&ie=UTF-8


Ověřit to neumím a netuším, proč by pak zapisovali Bezirk Vídeň



Z


Takto mě napadla ještě maďarská Rajka (německy Ragendorf), která leží na hranici s Rakouskem a Slovenskem. Obyvatelstvo bylo převážně německojazyčné, ale setkávala se tu řada kultur včetně Čechů. Jenže sousedí spíš s Burgenlandskem než Dolním Rakouskem... o připojení k Burgenlandsku se taky uvažovalo po rozpadu Rakousko-Uherska. Ale asi je jako chyba představitelné, že by to někdo zapsal jako město přináležející k Vídni. Není to tak daleko.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » ned srp 21, 2022 10:30

Zkuste se někdo s dobrýma očima podívat, co je zapsané v tom sčítání. jestli Kazendorf nebo Razendorf.
Já tam snad vidím na hlavičce toho písmena nějaké krucánky, to by spíš nasvědčovalo písmenu K než R. R by nahoře mělo hladký oblouček.... Ale tohle sama neuvidím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod zeter » ned srp 21, 2022 10:38

nathan - Rajka na FS je, ale N a Z záznamy, které by nás zajímaly, nejsou zpřístupněné.
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » ned srp 21, 2022 10:41

Už mě taky napadlo, zda matka nebyla někde na léčení mimo Vídeň , a děti musely skončit v ústavech..., odkud si dvě teta postupně vzala... první ve válce, druhé po skončení, asi by se nemohla starat za války o čerstvě narozené dítě...

------ tady je Lehmannův adresář pro Vídeň.
zde je nějaký Karel, psaný Korner, ovšem není švec, ale asi má tabákovou trafiku ... špatně se mně to čte.
Já nevím, jestli v tom seznamu rozlišovali o a o s přehláskou, přehlásky jsme tam namátkově nikde neviděla...
https://www.digital.wienbibliothek.at/w ... oom/151856
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod alenas » ned srp 21, 2022 16:00

Všem děkuji za snahu - prohledala jsem co se dalo, zde uvedené návrhy i další možné kombinace, včetně "kočičí vesnice" Katzendorf (ta opravdu existuje, ale ve Štýrsku). Pořád jsem přesvědčená, že rodina se pohybovala ve Vídni nebo blízkém okolí. Zatím nechávám otevřené a doufám v osvícení....
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » ned srp 21, 2022 16:26

Jo Kočkov ve Štýrsku jsem také prohlédavala, i ten v Tyrolích, navíc ještě Ganzendorf... pak jsem hledala ve Vídni, kde mě napadlo ...

Je fakt, že pod příjmením Mácová , tedy Máca, jsem hledala jen z části.

Ještě mě totiž napadlo, že manželé se mohli rozvést. Manžel by se ale mohl ženit znovu až po úmrtí manželky.

je tam dost velký rozestup mezi narozením Anny a předcházejících dětí.

Pokud by byli rozvedeni od stolu i lože, matka Koernerová by pak porodila dceru Annu. Ta by se měla podle platných předpisů jmenovat matčiným rodným příjmením Mácová.
ne vždy se to ale dodržovalo, někdy se tam objevilo i příjmení po bývalém, v dané době rozvedeném manželovi)

Na druhou stranu, rozvody se poznamenávaly do matriky oddaných, určitě ne vždycky, ale dost často. U svatby Karla nic není.

Zápisu si všiml i kolega Jano, pokud je někde něco online k nalezení, on to fakt vždycky najde :-)
tak třeba bude mít štěstí i tentokrát. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod nathan » ned srp 21, 2022 16:30

Nevím, jestli už to není takové střílení nazdařbůh, ale ještě mě napadá Hetzendorf -- je to čtvrť ve Vídni, ale do roku 1892 samostatná obec.
Uživatelský avatar
nathan
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát kvě 27, 2022 18:12
Oblast pátrání: Především okresy Blansko, Brno-venkov, Havlíčkův Brod, Písek, Praha, Prostějov, Příbram. Okrajověji také Karviná, Kladno, Kutná Hora, Ostrava, Rakovník, Tábor, Teplice, Třebíč, Ústí nad Orlicí.
Rodokmen online: myheritage j.j.skrob[a]gmail.com

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » ned srp 21, 2022 17:10

ono je také možné, že zapisující osoba do sčítacího archu znala pouze název obce a další požadované údaje dopsala podle přecházejících dětí.
Takže jistota, kde ta obec leží , moc není.

Obce se dají vyhledávat na genteam, tam je možné vyhledávání podle začíná na, obsahuje, končí...
čili s trpělivostí třeba varianta
končí na -ndorf, sdorf... a mnoho dalších možností

Otázkou je, zda byl - nebyl Karel ve válce, ženil se podruhé, to válka sice končila, ale ještě neskončila.
mohl být mimo voj. službu, mohl být invalida.
jeho manželka mohla být v době války někde zcela mimo Vídeň....

Co se dalo, jsem prohledala, samozřejmě jsem se mohla přehlédnout a ne všude jsem hledala i Máca...
Jak bude čas, budu zkoušet :-) z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod zburget » pon srp 22, 2022 9:00

Do toho Rannersdorfu a Lanzendorfu se někdo díval? Já jen, jestli to tady nezapadlo bez povšimnutí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » pon srp 22, 2022 9:07

během cca půlhodiny se podívám, já si to nepamatuju , dám vědět. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod Zora » pon srp 22, 2022 9:18

Rannersdorf index nic, ani K, ani Máca

edit
Lanzendorf také nic, ale je to hodně farností, kde se obec vyskytuje, takže jsem hledala v indexu - jen písmeno K.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: "Razendorf" - Vídeň - Dolbí Rakousy

Příspěvekod alenas » pon srp 22, 2022 17:48

Zora píše:Rannersdorf index nic, ani K, ani Máca

edit
Lanzendorf také nic, ale je to hodně farností, kde se obec vyskytuje, takže jsem hledala v indexu - jen písmeno K.
Z


Zdravím a děkuji za snahu. Prohledala jsem všechny obce zde zmíněné a opravdu nikde nic. I když mám pocit, že řešení bude velmi jednoduché, jen ho nevidím
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 534
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

PředchozíDalší

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků