Anklamy Německo

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Anklamy Německo

Příspěvekod Kristynakristyna » sob črc 16, 2022 18:39

Dobrý den,
Můj praděda Jan Pancíř jako Volyňský Čech z Ukrajiny kde žil cca v roce 1913 nastoupil do základní vojenské služby na 5 let na Sibiř .
Cca v roce 1914 šel do války jako Ruský Carský voják . Bojoval proti Rakousku- uhersku a padl do zajetí a byl v lágru .
Po propuštění z lágru byl přidělen jako pomocník na hospodářství na statek ve městě Anklamy v Německu . Sblížil se tam s majitelkou hospodářství ( její muž padl ve válce) . Praděda byl tedy hospodářem a také šafářem v Anklamech. Zil tam cca 5 let.

Mám dotazem je věděl by jste prosím někdo zda by bylo možné dohledat to hospodářství a nějaké další možné info ? Je totiž dost možné že bychom mohli mít v Německu příbuzné .

Bohužel neznám ani jméno te paní co hospodářství vlastnila . Nebo kde bych mohla hledat šafáře v Anklamech . Cca kolem roku 1920 ze statku praděda odešel zpět na Ukrajinu.

Předem všem moc děkuji za odpovědi .
Kristynakristyna
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob črc 16, 2022 8:31

Re: Anklamy Německo

Příspěvekod Jan » sob črc 16, 2022 22:47

Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Anklamy Německo

Příspěvekod Kristynakristyna » ned črc 17, 2022 13:12

Dekuji za odpověď .
Tohle jsem prošla celé a nenasla jsem tam žádné vodítko ani odpověď.
Kristynakristyna
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob črc 16, 2022 8:31

Re: Anklamy Německo

Příspěvekod zeter » ned črc 17, 2022 13:41

Díval jsem se na FamilySearch, co tam k Anklamu mají, a bohužel s 20. stoletím je to špatné, v Německu mají ještě o dost přísnější ochranné lhůty (matriky po r. 1876 jsou stále na matričních úřadech, a pro údaje o narození je ochranná lhůta 120 let)... jsou tam dobové adresáře, ale obávám se příliš rozsáhlé na to, aby v nich člověk hledal nazdařbůh, když neznáte ani jméno.
Skoro určitě musel v místě být nějak přihlášený, ale pobytové přihlášky těžko budou digitalizované, to by se asi muselo napsat na tamní městský úřad, jestli je mají oni, nebo jestli jsou v nějakém archivu.
Z jakých dokumentů vlastně vycházíte? Chápu to správně, že tam jen pobýval, neoženil se?
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Anklamy Německo

Příspěvekod Zora » ned črc 17, 2022 13:43

Příbuzní se s velkou pravděpodobností nebudou jmenovat stejně jako otec (příjmení)
Můžete zkusit napsat na tamější obecní úřad, popsat okolnosti a požádat teoreticky o statky, kde mohl příbuzný pracovat.

U nás za 1. sv. války žili a pracovali tzv. uprchlíci z Italie, tedy osoby, které byly na počátku války vystěhovány z italských lokalit v Rakousku Uhersku.
Zajímám se o regionální historii fakt hodně, ale nikdy jsem neslyšela třeba od rodičů , známých žádné rodinné historie těchto osob. Občas narazím v matrice na zápis, to je tak všechno...
Naopak vím, že v některých obcích pořádají i setkání s potomky těchto uprchlíků.

Můžete také kontaktovat regionální muzea, případně archívy.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Anklamy Německo

Příspěvekod Kristynakristyna » ned črc 17, 2022 14:04

Na Family Search jsem také nic nenašla .
Vycházím ze vzpomínek a vyprávění mého dědy a babičky. Co se týče Ukrajiny tak se tam také velmi těžce hledá . S pár rodinnými záznamy mi naštěstí pomohl jeden pán . Je to tam také složité s digitalizacií. Proto vycházím především z toho co mi řekli prarodiče . A jmenovat se případní potomci stejně určitě nebudou . Tehdy vlastně praděda ze statku odesel a když se ho babi ptala po reemigraci do Čech zda by se tam nechtěl podívat ,tak řekl že ne ,že by ho ta paní na hospodářství zabila .
Nikdy nikomu nechtel říct nic jiného než jméno toho města ve kterém se statek nacházel .

Zkusím tedy napsat na příslušný úřad . Možná pomůžou .
Kristynakristyna
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob črc 16, 2022 8:31


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků