Humpach panství Chrást

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Humpach panství Chrást

Příspěvekod Jezevec » pon úno 28, 2022 11:35

Dobrý den přeji,
v tomto zápisu narození nemanž. Aloisie
https://ebadatelna.soapraha.cz/d/6688/41
se píše: Anna dc +Jana Adamce souseda zálabského, rodem z Humpachu 12 panství Chrást.

Palacký však v chrasteckém panství žádný Humpach neuvádí, v něm. názvech obcí jsem ho nenašel a Google mlčí...
Její otec Jan Adamec byl mlynářský a tak má každé dítě v jiném panství (1808 Pátek, 1811 Radovesnice I., 1815 Štítary, 1817 Vortová, 1822 Chotýš) a právě Vortová je z p.Chrást, avšak přifařena ke Kameničkám (panství Richenburk) kde u obce Dědová je osada Humberk/Humperky - což je k Humpachu asi nejblíž. Narození Anny jsem zde ale nikde nenašel.
Neví někdo kde Humpach hledat?
Uživatelský avatar
Jezevec
 
Příspěvky: 259
Registrován: pon srp 15, 2016 10:07
Oblast pátrání: Poděbrady, Němčice u Kolína, Kokava nad Rimavicou,

Re: Humpach panství Chrást

Příspěvekod zeter » pon úno 28, 2022 11:55

Já bych tam teda viděl spíš Žampach - srovnejte, jak je psané slovo Zkaumaná u porodní báby. (H mívá navíc úvodní kličku vedenou opačně - zleva-dolů-nahoru, zatímco tady je zprava-dolů-nahoru)
zeter
 
Příspěvky: 3262
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Humpach panství Chrást

Příspěvekod Jezevec » pon úno 28, 2022 13:04

Máte (jako vždy) pravdu, když srovnám Humpach a Herčíková (její matka) tak tam ta klička je fakt obráceně. Naproti tomu hned vedle (bydliště) je Zálabí kde to Z je klasik 3 z ocáskem ale u otce v horním zápisu je ve slově "v Zámku" nemlich to samé Z jako v mém Žampachu/Humpachu.
Takže to bude Žampach, který sice také není v panství Chrást ale stahnu matriky Žampachu a uvidím.
Děkuji.
Uživatelský avatar
Jezevec
 
Příspěvky: 259
Registrován: pon srp 15, 2016 10:07
Oblast pátrání: Poděbrady, Němčice u Kolína, Kokava nad Rimavicou,


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků