Vyhledávání v názvech obcí ČR

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » pát kvě 28, 2021 9:09

Opravil jsem zobrazovani vysledku na Android zarizenich.
Podle Google Analytics vyhledava nazvy skoro 40% lidi na Androidu.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » úte čer 22, 2021 17:10

Zdravim,

mam dobre zpravy, Chytiluv mistopis RČS jde do finale, resim jeste jednu vec kterou bych chtel probrat zde.
Mistopis obsahuje ruzny typy zaznamu, nejen obce a mesta ale i konkretni staveni na urovni skupiny chalup, mlynu, vil atd..

Konrektni vycet typu ktere rozlisuji je :

Kód: Vybrat vše
BRUSIRNA, CAST Obce, CELNICE, CIHELNA, DOMY, DRUBEZARNA, DUL, DVUR, ELEKTRARNA, FARA, HAJOVNA, HOSTINEC, HOTEL, HRAD, HUT, CHALUPY, CHATA, KAPLE, KASARNA, KAVARNA, KOLONIE, KOPANICE, KOSTEL, LAZNE, LIHOVAR, MESTECKO, MESTO, MLYN, MYSLIVNA, NADRAZI, NADRZ, NAKLADISTE, NEZARAZENO (vsechno co neni zarazene je zde), OBEC, OSADA, OVCARNA, PAPIRNA, PASEKA, PILA, POHODNICE, PRADELNA, PRIVOZ, PUSTE (opusteno), RESTAURACE, RUZNE (smeska ruzneho balastu typu sklad dreva), SALAS, SAMOTA, SKLARNA, SPLAV, STATEK, STRELNICE, TKALCOVNA, TOVARNA, TRUHLARNA, TURISTIKA, UDOLI, UTULNA, VAPENICE, VAPENKA, VES, VILY, VINARNA, VODARNA, ZAHRADNICTVI, ZASTAVKA


Moje otazka zni, ktere typy mam do hlavni databaze zahrnout? Urcite tam dam vsechny typy kde mohou zit lide, tj. mesta, obce, dvory, samoty atp., ale uz vaham zda tam take pridat i objekty typu mlyn, kostel, kopanice atd. Kdo ma cas a chut, zkuste se prosim nejak vyjadrit jake typy objektu by melo smysl do databaze zahrnout. Pokud bychom do databaze zahrnuli vice typu, asi bych do filtrovani pridal i moznost vyhledavat jen podle konkretnich typu. Mistopis pro Cechy obsahuje pres 38 tisic zaznamu (napr pro heslo "mlyn" je tam pres 2200 zaznamu)

Musim upozornit, ze stranou vyhledavani, bude samozrejme k dispozici xls/csv soubor s uplne vsemi zaznamy, bez ohledu na jejich typ, a to pro Cechy, Slovensko a Podkarpatskou Rus.

Jeste dodatek: byl by zajem o listovani naskenovanym mistopisem - jen jakasi prohlizecka? (Jinak z vysledku hledani bude vzdy link primo na scan daneho zaznamu)
Naposledy upravil lechat dne úte čer 22, 2021 17:25, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Zora » úte čer 22, 2021 17:24

lechat píše:Zdravim,

mam dobre zpravy, Chytiluv mistopis RČS jde do finale, resim jeste jednu vec kterou bych chtel probrat zde.
Mistopis obsahuje ruzny typy zaznamu, nejen obce a mesta ale i konkretni staveni na urovni skupiny chalup, mlynu, vil atd..

Konrektni vycet typu ktere rozlisuji je :

Kód: Vybrat vše
BRUSIRNA, CAST Obce, CELNICE, CIHELNA, DOMY, DRUBEZARNA, DUL, DVUR, ELEKTRARNA, FARA, HAJOVNA, HOSTINEC, HOTEL, HRAD, HUT, CHALUPY, CHATA, KAPLE, KASARNA, KAVARNA, KOLONIE, KOPANICE, KOSTEL, LAZNE, LIHOVAR, MESTECKO, MESTO, MLYN, MYSLIVNA, NADRAZI, NADRZ, NAKLADISTE, NEZARAZENO (vsechno co neni zarazene je zde), OBEC, OSADA, OVCARNA, PAPIRNA, PASEKA, PILA, POHODNICE, PRADELNA, PRIVOZ, PUSTE (opusteno), RESTAURACE, RUZNE (smeska ruzneho balastu typu sklad dreva), SALAS, SAMOTA, SKLARNA, SPLAV, STATEK, STRELNICE, TKALCOVNA, TOVARNA, TRUHLARNA, TURISTIKA, UDOLI, UTULNA, VAPENICE, VAPENKA, VES, VILY, VINARNA, VODARNA, ZAHRADNICTVI, ZASTAVKA


Moje otazka zni, ktere typy mam do hlavni databaze zahrnout? Urcite tam dam vsechny typy kde mohou zit lide, tj. mesta, obce, dvory, samoty atp., ale uz vaham zda tam take pridat i objekty typu mlyn, kostel, kopanice atd. Kdo ma cas a chut, zkuste se prosim nejak vyjadrit jake typy objektu by melo smysl do databaze zahrnout. Pokud bychom za databaze zahrnuli vice typu, asi bych za do filtrovani pridal moznost vyhledavat jen podle konkretnich typu. Mistopis pro Cechy obsahuje pres 38 tisic zaznamu (napr pro heslo "mlyn" je tam pres 2200 zaznamu)

Musim upozornit, ze stranou vyhledavani, bude samozrejme k dispozici xls/csv soubor s uplne vsemi zaznamy, bez ohledu na jejich typ, a to pro Cechy, Slovensko a Podkarpatskou Rus.


Za sebe se domnívám, že soubor s úplně všemi záznamy "bokem" by měl sloužit na veškeré vyhledávání toho, , co se do databáze nedostane.

Zvažovala bych zařadit mlýny, ale vzhledem k počtu, který uvádíte, by šlo asi o zbytečnost.

Snad možné udělat ještě jeden soubor pouze s mlýny. Kromě jiného jde také o fakt, že např. název Fialův mlýn se nachází na mnoha místech na dnešním území - bez zjevných souvislostí s jedním konkretním rodem Fialů. Ale to je na zvážení...
Podkarpatská Rus , tak to je fenomén, Vy nás normálně hýčkáte a rozmazlujete :-)

Hluboký obdiv, to muselo stát času, energie, nápadů a možná i vztekání...


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » úte čer 22, 2021 17:53

A já bych tam nechal všechno. Budete s tím mít nějmíň práce a hledající tak bude moct ověřit, ve které obci je komu zasvěcený kostel, že je někde nějaká kaple, nádraží, rybník, mlýn a pod. O místech, kde mohli žít lidé nemluvě - a do toho určitě patřily mlýny, samoty, dvory, ale třeba i hutě nebo větší fabriky, kolem kterých vznikaly osady.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Zora » úte čer 22, 2021 19:22

To jsme poradili :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » pát čer 25, 2021 13:15

Ano ano, Chytil je misty velmi detailni, proto jsem pridal i holubniky a v nekterych obcich dokonce jmena mistnich hospodskych stamgastu. :wink:

Tak, dost bylo legrace. Chytil je nasazen, muzete vyzkouset.

Mam k tomu par veci. OCR neni 100% a misty se muzou i pres moji snahu vyskytnout chyby. Dalsim nesvarem (ktery tam byl uz drive) je prevod historickych okresu na ty dnesni, v mnoha pripadech jsou obce spatne zarazeny do sousedniho okresu, a tim padem dochazi i k duplicitam.

Pridal jsem proto moznost nahlasit chybu. U kazdeho zaznamu je uplne vpravo tlacitko s vykricnikem, kde muzete zadat opraveny nazev nebo spravny okres.
Prosim, pokud na nejakou chybu narazite, a jste si jisti, ze se jedna opravdu o chybu, nahlaste ji! Stoji to minimum casu, pomuzete ostatnim a zvysite kvalitu databaze.

Zaznamy z chytila je mozne si i prohlednout primo ve skenu, odkaz v levem sloupci (CHYTČSR) vede primo na stranku s danym zaznamem. Je tam mozne ziskat dalsi informace o obci.
Kompletni seznam ziskanych hesel je potom ke stazeni v sekci Zdroje.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Zora » pát čer 25, 2021 14:12

Děkujeme Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod greghouse » pát čer 25, 2021 14:32

Taky Vám chci poděkovat za tento nástroj. Sice jsem jej měl tu možnost využít jen párkrát, ale i tak mám pocit, že může člověku potenciálně ušetřit mnoho hodin strávených marného hledání na mapě či jinde.
Převodník starých odkazů Acta Publica - pro převod starých odkazů jednotlivě, hromadně i v souborech.
Uživatelský avatar
greghouse
 
Příspěvky: 483
Registrován: stř pro 26, 2018 1:04
Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » pát čer 25, 2021 20:52

Já bych měl prosbu na všechny, kdo tohle čtou - projděte si názvy obcí ve vašem okolí, především ty, u kterých víte, že se během let měnily okresy. Když všichni projdeme a nahlásíme nezařazené obce, pomůžeme tím všem, kteří budou v budoucnu hledat v našem okolí.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » pát čer 25, 2021 20:55

Ty odkazy na skeny mi ukazují jen zmatené výřezy. Nevím, jestli je to všeobecný problém a nebo jsem jen narazil na několik polámaných.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Zora » pát čer 25, 2021 20:56

Napadá mě fakt, že většinou hledáme obce v minulosti, tedy podle starých okresů... fakt je ale ten, že najít pak onu obec na mapě, je naopak otázkou dnešního okresu...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » pát čer 25, 2021 21:05

zburget píše:Ty odkazy na skeny mi ukazují jen zmatené výřezy. Nevím, jestli je to všeobecný problém a nebo jsem jen narazil na několik polámaných.

Spis je to zalezitost asi nekolika kusu, u tech co jsem to zkousel mi to sedelo, ale narazil jsem na par ktere byly mimo. Jeste to poladim, ale planuju ten vyrez udelat trochu vetsi (delsi popisy se tam nevejdou) a posouvaci pomoci misi, aby sly prohlizet i okolni hesla. Pripadne bych pridelal posun na predchozi/dalsi stranu. Pro jistotu sem hodte par obci u kterych to mate rozpadle, jesli to neni nahodou problem jineho prohlizece/klienta.


Zora píše:Napadá mě fakt, že většinou hledáme obce v minulosti, tedy podle starých okresů... fakt je ale ten, že najít pak onu obec na mapě, je naopak otázkou dnešního okresu...

Klidne muzu primo do vysledku uvest i soudni ci politicky okres, pokud u hesla bude.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » pát čer 25, 2021 21:09

Jinak diky za opravy, nekdo uz se tam cinni. Jeste bych s tim chvilicku pockal, az vyzkousim ten opravny mechanismus na ostro. Aby to nebyla zbytecna prace.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Zora » pát čer 25, 2021 21:10

Není třeba nás tak hýčkat, můžeme přece do toho vložit i trochu samostatnosti :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Zora » pát čer 25, 2021 21:11

zburget píše:Já bych měl prosbu na všechny, kdo tohle čtou - projděte si názvy obcí ve vašem okolí, především ty, u kterých víte, že se během let měnily okresy. Když všichni projdeme a nahlásíme nezařazené obce, pomůžeme tím všem, kteří budou v budoucnu hledat v našem okolí.


Zvaž, zda je to ten nejlepší nápad... ne všichni to udělají správně...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků