Vyhledávání v názvech obcí ČR

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » sob čer 26, 2021 7:27

Zora píše:Zvaž, zda je to ten nejlepší nápad... ne všichni to udělají správně...
Z

Pokud jsem to pochopil správně, obce by měly být zařazeny do dnešních okresů, aby bylo jasné, o kterou dnešní obec se jedná. Např. naše okolí tady spadalo pod okres Kojetín. Když okres Kojetín zrušili, přiřadili nás pod okres Prostějov (kdežto jsme dodnes). Kojetín samotný ale spadl pod okres Přerov. Takže obce v mém okolí jsou pak ve vyhledávači jak v okrese Prostějov (podle dneška), tak v okrese Přerov, což je úplně špatně. Pod Přerov nikdy nepatřily. Spadly tam s přesunem Kojetína.
Takže jsem tam včera nahlásil celý konec okresu Prostějov, který se tam přesunul ze zrušeného Kojetína a u kterého je bez pochybnosti jasné, kde je chyba. Až někdo bude hledat třeba Mořice, najde ty jedny správné a nebude muset přemýšlet a marně hledat, kdeže v okrese Přerov před 100 lety byly nějaké další.

Pokud si všichni, kteří tady jsme prohlídneme pouze obce, ve svém okolí, u kterých budeme mít jistotu, pak to snad neuděláme špatně. Každá z nás přece ví, kolik obcí se stejným názvem, jako je tam naše. V ČR existuje. Tedy pokud to není nějaká Lhota nebo podobný všudypřítomný název. Já vím, že jsou Nezamyslice dvojí. V okresech Prostějov a Klatovy. No a když se mi ve vyhledávačí objeví Nezamyslice okr. Vyškov (zdroj MZA), je jasné o které Nezamyslice se jedná. Už proto, že vím, že nejstarší matrika, ve které jsou záznamy z Nezamyslic je ta vyškovská. Stejně tak Nezamyslice, u kterých je zdroj Chytil, a jsou v okr. Přerov, je jasné, které to jsou, kvůli tomu Kojetínu.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » sob čer 26, 2021 7:34

Rozpadený je např. odkaz obce Poličky:
https://2i.cz/images/2021/06/26/obrazek.png

Ale i třeba ten Kamenec u Poličky, který je vidět na stejném obrázku, ale taky obojí Nezamyslice, obojí Dřevnovice, všechny trojí Doloplazy,… Koukám na to Firefoxem (poslední model).

Takový návrh - nebylo by jednodušší tam dát celou stranu? + to listování, kdyby popis obce přelízal na další stránku? Já myslím, že každý už si tu obec na skenu snadno najde, nehledě na to, že hned uvidí i ty ostatní stejného názvu, pokud existují.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Zora » sob čer 26, 2021 8:47

Zvažuji variantu, kdy někdo najde méně známou obec v matričním zápise, s uvedením původního okresu.
Podle Lechatova přepisu ji najde ( s původním okresem)... Jestli ji lépe najde se správným okresem, to nevím...

¨
Přepis okresů na dnešní - přepisuje každý, kdo zná své okolí... - dávala jsem to ke zvážení, ne každý má takový přehled třeba jako ty o svém okolí. Jen aby se z toho nestal tak trochu guláš...

Třeba na jihu Moravy, obce, původně s převládajícím něm. obyvatelstvem, myslím, byly přeokresovány dokonce vícekrát...
Z

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » ned čer 27, 2021 9:44

zburget píše:Rozpadený je např. odkaz obce Poličky:
https://2i.cz/images/2021/06/26/obrazek.png
Ale i třeba ten Kamenec u Poličky, který je vidět na stejném obrázku, ale taky obojí Nezamyslice, obojí Dřevnovice, všechny trojí Doloplazy,… Koukám na to Firefoxem (poslední model).

Aktualizoval jsem si FF a me se to zobrazuje dobre, ma to vypadat takto : http://obcecr.skytechx.eu/lechat/cut1.png. Jake mate rozliseni monitoru? Podle me to s tim bude nejak souviset. Koukal jsem, a na malych zarizenich je to takove divne ovladatelne, takze to jeste asi predelam. Jeste se nad tim trochu zamyslim.

zburget píše:Takový návrh - nebylo by jednodušší tam dát celou stranu? + to listování, kdyby popis obce přelízal na další stránku? Já myslím, že každý už si tu obec na skenu snadno najde, nehledě na to, že hned uvidí i ty ostatní stejného názvu, pokud existují.

To jsem puvodne take planoval, zobrazit celou stranku (ve skutecnosti je to jen jeden sloupec, v knize jsou vzdy dva sloupce na strance), ale jsou dost vysoke, napr zde jedna na ukazku. Takze bych asi ponechal ten vyrez, mozna ho trochu zvetsit a pridal bych moznost pohybovat se v nem nahoru/dolu + prechod na okolni stranky.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod zburget » ned čer 27, 2021 11:18

Tak já nemám žádný extrémně nestandardní monitor - 1920×1200
V Chrome to vypadá správně a v Edge (což je vlstně Chrome taky) taky správně.

Ještě mám k dispozici Waterfox (což je klon Firefoxu) a tam je to taky v pohodě.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » úte čer 29, 2021 7:06

Tak jsem aplikoval prvni vlnu opravnych hlaseni zaznamu, funguje to pekne.
Takze muzete klidne zacit nahlasovat nalezene problemy dle libosti.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod lechat » úte čer 29, 2021 18:09

Pridal jsem jeste zobrazeni historickych okresu - pokud jsou znamy - primo k zaznamu.
Uživatelský avatar
lechat
 
Příspěvky: 66
Registrován: úte zář 01, 2020 13:41

Re: Vyhledávání v názvech obcí ČR

Příspěvekod Vlado » sob črc 17, 2021 15:09

Super vyhladavac, dakujem, je to urcite pomocne!
Vlado
 
Příspěvky: 13
Registrován: sob kvě 29, 2021 16:50
Oblast pátrání: Ceska republika, Sumava

Předchozí

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků