Lhota na Klatovsku - nalezena

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Lhota na Klatovsku - nalezena

Příspěvekod Ludmila » stř říj 07, 2020 20:21

Dobry vecer,
je nejaka moznost zjistit, ktera obec na Klatovsku nesla v roce 1950 jmeno LHOTA bez jakehokoliv privlastku? Dekuji predem za tipy.
Naposledy upravil Ludmila dne úte říj 13, 2020 8:36, celkově upraveno 1
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Lhota na Klatovsku

Příspěvekod Zora » stř říj 07, 2020 21:49

Dobrý večer, možná by pomohlo vložit odkaz, ze kterého čerpáte. ne vždy se v zápisech dodržovalo přesné označení obce, pokud se jednalo o známou obec v okolí, mohlo být zapsáno bez přívlastku.

Tady rozcestník Lhot .
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lhota_(rozcestn%C3%ADk)
Z
Naposledy upravil zburget dne čtv říj 08, 2020 6:25, celkově upraveno 1
Důvod: Upravil jsem nefunkční odkaz
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29158
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lhota na Klatovsku

Příspěvekod Ludmila » čtv říj 08, 2020 13:20

Dobry den,
Zoro, zdravim a dekuji za odkaz. Bohuzel jako material slouzi soukromy dopis z roku 1950, kde u data 28.02.1950 je napsano Lhota, a v textu se pisatel zminuje o zmenach ve Lhote, tot vse. Navic bez obalky.
Nezbude, nez projit vsechny Lhoty s privlastkem v okoli Klatov.
Zdravim a preji hezky weekend.
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Lhota na Klatovsku

Příspěvekod Boza » čtv říj 08, 2020 17:35

V okrese Klatovy je jen jedna obec s přijatelným názvem: Lhůta https://mapy.cz/s/hehucagage Když si zobrazíte mapu z 19. století, je napsána jako Lhota. Zkusil bych to tam...
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Lhota na Klatovsku

Příspěvekod Radix » čtv říj 08, 2020 17:42

Lhůta je v okrese Plzeň-město.
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Lhota na Klatovsku

Příspěvekod Zora » čtv říj 08, 2020 18:05

Boza píše:V okrese Klatovy je jen jedna obec s přijatelným názvem: Lhůta https://mapy.cz/s/hehucagage Když si zobrazíte mapu z 19. století, je napsána jako Lhota. Zkusil bych to tam...


Když je dopis psaný v roce 1950 , zřejmě tam bude současný název, spíš bych se přikláněla k tomu, že pisatel jako místní obyvatel prostě nepoužil rozšiřující přívlastek...

Všichni víme, že místní obyvatelé nejčastěji používají jen podstatné jméno z názvu - např řeknou
u nás v Kostelci, ale všem z oné obce je jasné, že míní Kostelec nad Černými lesy
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29158
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lhota na Klatovsku

Příspěvekod Boza » čtv říj 08, 2020 20:38

Mea culpa, měl jsem na mysli tuto Lhůtu (shodou okolností také na mapě z 19 stol. jako Lhota): https://mapy.cz/s/bumenugose Bohužel jsem se moc spolehl na mapy.cz a jejich vyhledávání :)

Kromě oné Lhůty (berte jenom jako námět!!) jsou v okrese ještě:

Dolní Lhota
Dubová Lhota
Horažďovická Lhota
Horní Lhota
Lipová Lhota
Stará Lhota
Zelená Lhota
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Lhota na Klatovsku

Příspěvekod Zora » čtv říj 08, 2020 20:52

Ludmilo, nezachovala se obálka s poštovním razítkem?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29158
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Lhota na Klatovsku

Příspěvekod Ludmila » pon říj 12, 2020 20:37

Ne, nezachovala. Taky jsem se pani na to ptala.

Dnes rano (co byva moudrejsi vecera) jsem jeste jednou precetla inkriminovany dopis a zastavila jsem se u male zminky, mluvi se o jistem XY ze Stefle. Zadala jsem hledani Stefle a mimo jine se mi objevila Chodska Lhota, kde se zminena Stefle nachazi.

Takze se nejdna vlastne o Klatovsko ale spise o Domazlicko. Mela jsem zato, ze se jedna o lokalitu nekde blizko Klatov, cely dej pribehu se odehrava tam, Chlistov, Kristin.

Cely pribeh je o panovi, co se narodil u Vidne 1926, maminka, svobodna matka, zemrela , kdyz mu byl asi rok a pul.
Cele hledani je o tom, kdo se ho ujal, u koho kluk vyrostl.
Ve skole byl v Kristine, potom v Klatovech, kde se vyucil pekarem, pracoval v Chodske Lhote, potom v Praze, a 1948 utekl do Nemecka. Pres cizineckou legii skoncil ve Francii, kde se ozenil, a kde zemrel pred dvema lety. Celou svou minulost pry pred rodinou tajil, takze jeho vnucka ted s uzasem objevuje zivot sveho dedecka. Dopis z Chodske Lhoty bohuzel obsahuje jen malo udaju, vlastne jen krestni jmena.
Hledany pan se jmenoval Jan Otto Prantl.

Dekuji moc vam vsem za spolupraci.
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků