Pôvod ženícha - Frenstat

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod readr » pon čer 08, 2020 20:38

Pozdravujem,

lámem si hlavu odkiaľ pochádza ženích Mathias, Joanis Skrivanek ex Frenstat

http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/9699/?strana=87

ktorý si podľa horeuvedeného prvého zápisu na ľavej strane berie v r.1676 Marinu, f(ilia) Walenti Psenice ex Medlovic.

Myslel som si, že by to mohol byť Frenštát pod Radhoštěm, ale prelúskaním matrík tohoto Frenštátu pod Radhoštěm som nenatrafil na žiadne priezvisko Skrivan/Skrivanek.

Ďakujem za prípadnú správnu "navigáciu"

R
readr
 
Příspěvky: 192
Registrován: úte lis 15, 2016 19:04
Oblast pátrání: Jižní Morava

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod Zora » pon čer 08, 2020 21:03

To už jste jednou hledal, možná vícekrát...
viewtopic.php?f=5&t=32875&p=153062&hilit=fren%C5%A1t%C3%A1t#p153062
Z

Nemůžu si přesně vzpomenout, ale jednou tady někdo snad psal, že snad Frenštát byla část i nějaké větší obce, ..., ale kdo psal a ve kterém příspěvku to bylo... nevím. Snad někde na Zlínsku, ale vůbec si nejsem jista, za si to správně pamatuju - tedy název obce. Možná je tenhle můj příspěvek naprosto zmatečný... předem se omlouvám.

Ještě mě napadl Fryšták - Freystadtl, Freistadtl. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod alče » pon čer 08, 2020 22:46

Asi to bude Frenštát p.Radhoštěm, nezdá se mi, že by se na zlínsku vyskytovala další obec nebo část obce s názvem Frenštát.
Nevím, které matriky jste prohlížel, pokud jsem se nepřehlídla, jsou na MZA Opava až od roku 1720, tzn. že v předcházejících letech se tam hledané příjmení mohlo klidně vyskytovat, ale vypadá to, že se tato léta nezachovala.
Já bych ještě prohlédla ten Fryšták - mohlo jít o přeslechnutí nebo nepozornost. Ale hledané příjmení mi tam moc nezapadá.
Al.

Zora možná měla na mysli Fryštát, podle wikipedie kdysi samostatné město, nyní součást Karviné.
To by byla další možnost.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod mfal62 » úte čer 09, 2020 20:02

matriky města Frenštát jsou skutečně až od roku 1720, starší se nedochovaly, ale tady máte v lánové vizitaci důkaz,
že příjmení Skřivánek se ve Frenštátě dříve vyskytovalo (od minulých vánoc jsem šťastným majitelem GR LV ;-) )

http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/docs ... tm?ddpn=63
4. záznam vlevo:
Gierg Skržiwanek, ist 1673 entgangen = Jiří Skřivánek roku 1673 odešel / uprchl (mohl to být otec nebo starší bratr vašeho Jana)

[EDIT]
až zpětně jsem se podíval do vlákna, co uvádí Zora - už jsem Vám to psal tenkrát, že podle LV se příjmení Skřivánek ve Frenštátě
před rokem 1673 vyskytovalo - víc prostě nedohledáte, když matriky nejsou, je to marné, je to marné, je to marné ...
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod Zora » stř čer 10, 2020 6:15

alče píše:Zora možná měla na mysli Fryštát, podle wikipedie kdysi samostatné město, nyní součást Karviné.
To by byla další možnost.


Rozhodně ne, šlo o actapublica. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod mfal62 » stř čer 10, 2020 17:51

Mně to nedalo, když už jsem se tady to tohoto hledání namočil podruhé, tak jsem ještě jednou
prošel Skřivánky v GR LV a objevil jsem druhý záznam s tímto příjmením:

mezi lety 1656 až 1676 převzal Jakub Skřivánek zahradnický grunt od Jana Tkáče (vzal si jeho dceru?)
ve vesnici Tichá - jen 2 km severně od Frenštátu, vlevo 6. záznam:
http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/docs ... m?ddpn=108

1673 - Jiří Skřivánek (s širší rodinou?) odešel z Frenštátu, resp. zběhl z panství Hukvaldy (uvedeno výše)

1676 - Medlovice (Osvětimany) - ženich Mathias, Joanis Skrivanek ex Frenstat
cca 100 km od Frenštátu (3 dny pěšky) -> to je v té době tak akorát dostatečná vzdálenost,
aby vrchnost z panství Hukvaldy svého poddaného už nikdy nenašla

=> příjmení Skřivánek se ve Frenštátě a blízkém okolí prokazatelně ve 2. pol. 17. stol. vyskytovalo,
tak proč pořád hledáte původ ženicha z roku 1676 Matyáše Skřivánka někde jinde ???
Matriky pro Frenštát a okolí před rokem 1720 nejsou, gruntovnice taky ne. Že jste to příjmení nenašel ve starém urbáři,
to nic neznamená - mohli tam získat nějakou nemovitost až po roce 1650. Matyáš Skřivánek na 90% pocházel z Frenštátu (nebo okolí),
ovšem bez matrik to nebude nikdy úplně jisté. A kdybyste náhodou našel nějakého "vhodného" Matyáše narozeného jinde
než ve Frenštátě, tak zase nemůžete mít jistotu, že to není jen shoda jmen.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod alče » stř čer 10, 2020 22:35

Na ČÚZK.cz - zeměměřický úřad - geografická jména - vyhledávání
jsem našla pod heslem Frenštát i nějaký les a železniční trať v okolí Třebíče.

Na tomto úřadě by měli mít, co se týká geografických jmen, asi komplexní informace. Možná existuje něco spolehlivějšího, uvítám, pokud poradíte.

Al.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod galulois » čtv čer 11, 2020 12:24

Frenštát je část obce Ivanovice na Hané. Ten kdysi příspěvek jsem psala já. :-)
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod zburget » čtv čer 11, 2020 12:50

galulois píše:Frenštát je část obce Ivanovice na Hané. Ten kdysi příspěvek jsem psala já. :-)
:shock: Bydlím celý život 7 km od Ivanovic, ale tohle jsem nikdy neslyšel. Kde to tam je?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12585
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod Zora » čtv čer 11, 2020 13:03

galulois píše:Frenštát je část obce Ivanovice na Hané. Ten kdysi příspěvek jsem psala já. :-)


Díky za potvrzení, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod mfal62 » čtv čer 11, 2020 20:53

Jestliže farář v Osvětimanech napsal v roce 1676 do matriky ex Frenstat bez dalšího upřesnění, jako např. panství,
musel tím myslet nějaké významnější město - nic jiného než dnešní Frenštát pod Radhoštěm nepřipadá v úvahu.
I když podle historických pramenů byl český název města v té době Franštat, tak nějaká ta záměna samohlásky
nás přece nemůže překvapit.

Uvádět tady jako Frenštát název železnice, která v 17. stol. neexistovala, část obce Ivanovice na Hané, která ve starých matrikách
vůbec není zmíněna, nebo dokonce část lesa - nezlobte se na mě, ale to mi připadá úplně scestné.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod alče » čtv čer 11, 2020 23:06

mfal62 píše:Uvádět tady jako Frenštát název železnice, která v 17. stol. neexistovala, část obce Ivanovice na Hané, která ve starých matrikách
vůbec není zmíněna, nebo dokonce část lesa - nezlobte se na mě, ale to mi připadá úplně scestné.


A co je proboha scestného na tom, uvést, co se dá vyhledat na ČÚZK pod heslem Frenštát? Jsme v sekci "místopis", položila jsem otázku, kde se dá případně ještě lépe hledat podle geografického názvu.
Že by matrikář zapsal jako místo původu název části železniční trati si opravdu nemyslím. :shock:
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod Zora » pát čer 12, 2020 5:48

Pro kolegu Burgeta - já Ivanovice na Hané neznám, marně přemýšlím, zda jsem tam někdy byla.. Takže zde instruktážní video:

https://www.youtube.com/watch?v=akcNH23RkQ0

Video s popiskem - Krátký pohled z náměstí do dnešních ulic Komenského a Tyršova, kterým ale starousedlíci stejně pořád říkají Frenštát.

edit - ještě jedno video s popiskem
Letmý pohled z náměstí do dnešní ulice Havlíčkova, kde začínala část města, která se odjakživa nazývala Stará nebo též židovská čtvrt. Žili zde většinou židovští překupníci na rozdíl od ulice Frenštát, která byla po celou dobu historie Ivanovic ulicí sedláckou.
https://www.youtube.com/watch?v=yye36CdnRI0

Pozn. Ulice Frenštátská byl zřejmě původní název dnešní ulice Tyršova. zde jsem se dočetla, že:
....Rozhodný okamžik, uskutečnit zamýšlenou stavbu, nastal v roce 1926, kdy byl na prodej hostinec p. Hrubého v ulici Frenštátské č. 220
(šlo o stavbu tělocvičny)
http://www.sokolivanovice.wz.cz/historie.html

Na č. p- 200/8 stojí dnes asi tělocvična, ale to už nechávám na jiných... Mapy nejsou moje hobby. :oops:

Tady ještě kousek z dávné historie:
...Roku 1569 seděli na Ivanovicích Jan mladší a Petr Pražmové z Bílkova ( manželkou Petrovou byla r, 1585 Anastázie Cetrysová z Kynšperka). Petr starší Pražma přikoupil r,1572 lázeň a r, 1585 poddanskou usedlost na Frenštátě, kterou přetvořil v dvůr. Anna Kropáčka z Nevidomí vzala r. 1548 svého manžela Jiřího mladšího ze Zástřizl na spolek na hrad pustý Orlov, ves Orlovice, ves Málkovice a dva masné krámy v Ivanovicích. Jiří ze Zastřizl vložil r, 1555 totéž zboží a Medlovice s mlýnem Petru Benešovi Pražmům z Bílkova.......
http://www.obecorlovice.cz/index.php?ni ... id=2022461
----------------------------------------
Pozor, tím ovšem netvrdím, že se zde narodil snad hledaný předek kolegy Readr. V tomto případě souhlasím s s řešením a opakovaným vysvětlením kolegy mfal62.
Pro kolegu Alče - pomístní názvy někdy mohou pomoci, jindy , bohužel naprosto splést...
(a mezi námi, už jsem viděla záznam, že dítě se narodilo na železniční trati - otec byl hlídač) či porod dítěte na pasece u lesa zvaného (název mně vypadl) Tyhle podrobnosti se ale spíš zapisovaly v 19. století... přece jen dotaz byl ze starší doby, opět se tedy shoduji s názorem kolegy mfal62... )
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod mfal62 » pát čer 12, 2020 8:53

Tak tedy ještě jednou, pokusím se stručně:
1) zápis svatby (jde o to, odkud ženich pocházel, ne kde se narodil) v matrice, rok 1676, farnost Osvětimany
2) v blízkosti Osvětiman není žádná obec, která by třeba jen vzdáleně připomínala název Frenstat
=> muselo jít o nějakou vzdálenější obec, ale všeobecně na Moravě známou, takže alespoň městečko, spíše město
3) na panství Buchlov (kam patřily Osvětimany a Medlovice) se dle GR LV příjmení Skřivan/Skřivánek nevyskytuje,
přestože je na Moravě poměrně časté (cca 1,5 stránky v rejstříku) - ale je to jen přibližné vodítko, mohl tam žít nějaký podruh
4) lánová vizitace je soupis obyvatel, kteří v letech 1656/1657 a/nebo 1669-1679 vlastnili nějakou nemovitost,
ale současně je to také seznam všech tehdy známých obcí na Moravě (v originálu s německými nebo poněmčenými názvy), které se mohly v matrikách objevit
(tip: zkuste hledat v souboru D1-Inventar.pdf text "fre" popř. "fra" - kolik obcí myslíte, že najdete?)
5) tazatel se nejprve přiklání k městu Frenštát p.R., ale pak má pochybnosti, protože v matrikách tohoto města příjmení Skřívánek nenašel (!),
jenže matriky Frenštátu jsou až od roku 1720, ty starší bohužel shořely při požáru hradu Hukvaldy
=> hledat na Moravě záchytný bod v roce 1676 ohledně příjmení Skřivánek a nějaké relativně známější obce "Frenstat"
někde jinde než v GR LV prostě nemá smysl
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Pôvod ženícha - Frenstat

Příspěvekod Zora » pát čer 12, 2020 9:16

Naprostý souhlas, psala jsem, mně šlo jen o ten "druhý" Frenštát místopisně, nic víc. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků