Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod JosefJ. » pon dub 20, 2020 18:11

Dobrý den.
Ve vrchlabských matrikách kolem roku 1700 je u více zápisů jedné rodiny uvedena lokalita Hahnsdorf. Nenašel jsem ani v literatuře, ani Googlem, ani starých mapách, jde mi to významově do páru s Hennersdorfem = Dolní Brannou. Rodiny stejného jména (Marx) byly v Borovnici, Stupném, Pecce, Radkyni tedy v jiných farnostech a panstvích jižně od Vrchlabí.
Prosím, máte někdo přesnou informaci, nebo aspoň nápad?
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod sanssouci » pon dub 20, 2020 18:42

Možná Hannsdorf, dnes Hanušovice, fara Hanušovice, archiv Olomouc
http://vademecum.archives.cz/
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod JosefJ. » pon dub 20, 2020 18:53

Je to u křtů zapsáno způsobem, jako lokality z farnosti. Považuji za krajně nepravděpodobné, že by od Hanušovic někdo vozil opakovaně děti ke křtu až do Vrchlabí a s dopravními prostředky to navíc stihl týž den.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod sanssouci » pon dub 20, 2020 18:59

Možná Hennersdorf, dnes Dolní Branná.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod sanssouci » pon dub 20, 2020 19:08

Možná ze si pisatel udělal ze jména obce legraci.
Hahn znamená v němčině kohout a Henne znamená
slepice.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod Zora » pon dub 20, 2020 19:19

Zkusil jste hledat přímo mezi obcemi, uváděnými v jednotlivých farnostech?

jinak to asociuje nějakou obec Kohoutov, Kohoutovice a podobně.
Je zajímavé, že to nevidím ani mezi zaniklými obcemi...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod zburget » pon dub 20, 2020 19:40

Nějaký odkaz?
Máte to určitě přečteno správně? Jak zapisují Vrchlabí samotné?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod JosefJ. » pon dub 20, 2020 19:49

Správností přečtení si jistý zdaleka nejsem. Odkaz dám během týdne, jsou to matriky ze Zámrsku, kde je to těžkopádnější. V tuto chvíli mám po ruce poznámky, že jde o Index O 177-29, písmeno M.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod Radix » pon dub 20, 2020 20:09

Když otevřete ten zápis, na který odkazuje index, co tam je za obec?
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod Noodle » pon dub 20, 2020 22:36

Dobrý den,

podíval jsem se na Vojenské mapování na Mapách.cz a pak do zmíněného indexu (177-29) a předkládám hypotézu, že "Hahnsdorf" je špatně přečtený Hackelsdorf (dnes Herlíkovice). A "seznam matrik" pro farnost Vrchlabí tuto obec rovněž obsahuje - str 2325 ve vydání ze dne 14.2. :-)

Na výřezu z indexu, scan 056, jsem spojil k sobě patřičná písmena, a přepsal "počítačovým" kurentem jméno vsi, myslím, že odpovídá dokonale. :-)
Přílohy
hackelsdorf.PNG
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod zburget » úte dub 21, 2020 7:01

No, já si počkám na odkaz na matriční zápis :-)
V tom "počmáraném" indexu jen není to písmeno c - vidím tam Hakelsdorf
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod filmovymaniak » úte dub 21, 2020 9:53

hackelsdorf budou Herlíkovice, mí předci tam byli mj. rychtáři, kdesi na foru jsem tu měl odkaz na knihu o historii, můžete zkusit, jestli se tam to příjmení nevyskytuje - v knize se dá vyhledávat (Ctrl+f)
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2348
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod JosefJ. » úte dub 21, 2020 18:17

Po Noodlově vysvětlení už v tom vidím Hackelsdorf, původní dotaz se mi zdá zpětně hloupý a mám chuť jej smazat.

https://www.2i.cz/i/qJzjD - CZEC0004D_Matriky-Church-books-Trutnov-177-29-1703-1835_00056 rejstřík, třetí zápis je podle mého evidentně Hackelsdorf, a zápisy u Marksů na 1. a 14. řádku se mi jevily jako od něj znatelně odlišné názvy; navíc jsem se upnul k logicky znějícímu rozkódování.

https://www.2i.cz/i/qJSCd - CZEC0004D_Matriky-Church-books-Trutnov-177-18-1703-1741_00011 vlevo druhý zápis - tam jsem nerozpoznal zmínku o lokalitě

https://www.2i.cz/i/qJ4mb - CZEC0004D_Matriky-Church-books-Trutnov-177-18-1703-1741_00017 vlevo první zápis - pod vlivem přečtení zde ve fóru v tom teď vidím jasný Hackelsdorf.

Děkuji za odkaz na knihu, našel jsem, ale konkrétní jména jsem našel jen pro příliš novodobou historii.
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod zburget » úte dub 21, 2020 18:44

JosefJ. píše:Po Noodlově vysvětlení už v tom vidím Hackelsdorf, původní dotaz se mi zdá zpětně hloupý a mám chuť jej smazat.
Opakuju, v tom slově NENÍ napsáno písmeno c (nic to sice nemění na tom, o kterou obec se jedná, jen to označení a vysvětlení textu zřejmě není správné! I když v tom počmáraném textu to není úplně zcela zřejmé.

https://www.2i.cz/i/qJzjD - CZEC0004D_Matriky-Church-books-Trutnov-177-29-1703-1835_00056 rejstřík, třetí zápis je podle mého evidentně Hackelsdorf, a zápisy u Marksů na 1. a 14. řádku se mi jevily jako od něj znatelně odlišné názvy; navíc jsem se upnul k logicky znějícímu rozkódování.
Stejná vesnice, ale jinak napsaná - Hacklsdorf

https://www.2i.cz/i/qJSCd - CZEC0004D_Matriky-Church-books-Trutnov-177-18-1703-1741_00011 vlevo druhý zápis - tam jsem nerozpoznal zmínku o lokalitě
Tak hledejte, je tam.

https://www.2i.cz/i/qJ4mb - CZEC0004D_Matriky-Church-books-Trutnov-177-18-1703-1741_00017 vlevo první zápis - pod vlivem přečtení zde ve fóru v tom teď vidím jasný Hackelsdorf
Tady souhlasím.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12578
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod JosefJ. » úte dub 21, 2020 19:16

zburget píše:Tak hledejte, je tam.

Půjdu s tím do Čtení starých materiálů, viewtopic.php?f=41&t=50709
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Další

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků