Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod Noodle » úte dub 21, 2020 21:01

zburget píše:Opakuju, v tom slově NENÍ napsáno písmeno c (nic to sice nemění na tom, o kterou obec se jedná, jen to označení a vysvětlení textu zřejmě není správné! I když v tom počmáraném textu to není úplně zcela zřejmé.


Zburgete, určitě víte, že v kurentu existuje několik složených písmen, mezi které se řadí i dvojice "ck". V této "grafické spřežce" písmeno "c" přechází volně do "k" - zdroj: http://genealogie.nka.cz. Ano, když se koukám na svůj srovnávací obrázek, tak jsem ve fontu dodatečnou editací nevyměnil psanou dvojici "c k" za spřežku "ck", takže uznávám, grafická podoba fontu může být poněkud matoucí, ale koukám, že ke zmatení nedošlo a lokalita byla určena správně, a na významu nebylo rovněž utrpěno.
Další z vysvětlení může rovněž být i to, že si Vrchlabáci na faře psali jak slyšeli a napsali vláčně "Haklsdorf" spřežka-nespřezka, název-nenázev - to už dnes nezjistíme. Můj font má ještě různé varianty grafické podoby znaku, ale to snad Vám vysvětlovat nemusím. Originál z indexu přikládám k podrobnému prozkoumání přílohou - čmárání jsem se ale ani teď nevyhnul ;-) .
Přílohy
hackelsdorf2.PNG
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod zburget » stř dub 22, 2020 0:42

Noodle: To, co považujete za c je ještě pořád písmeno a - viz vyznačení písmen.
hackelsdorf2.PNG

Troufám si neskromně tvrdit, že kurent jsem schopen dešifrovat poměrně s velkou jistotou. I když přiznávám, že občas se taky seknu. Tady je to ale zcela zřetelné. Je tam opravdu napsáno Hakelsdorf.
Neřeším, jestli je to správně nebo špatně. Neřeším ani proč je to tak napsáno a co k tomu písaře vedlo. Ani nezpochybňuju o kterou vesnici se jedná. Jen píšu, co tam skutečně je.
To, že se názvy růzě komolily je celkem běžné a potkávám se s tím denně. Navíc si vůbec nedělám iluze o znalosti přesného pravopisu všech tehdejších písařů a kněží.
Co se týče toho Hackelsdorfu, viz jeden z příspevků výše, v jednom ze zápisů bylo napsáno třeba i Hacklsdorf.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Hahnsdorf (farnost Vrchlabí = Alba Polis = Hohenelbe)

Příspěvekod JosefJ. » stř dub 22, 2020 17:14

Noodle píše:Dobrý den, ...

Dobrý den.Když se dívám na Vaše oblasti pátrání, ve všech pátrám také. Pokud (podle přezdívky to nepoznám) nejste někdo, koho znám osobně a s kým jsem to už probíral: kromě hledání, odkud přišel do Lomnice Josef Marx viewtopic.php?f=5&t=49462 a kde se oženil Christian Hürnschal a narodily jeho děti nemám před rokem 1770 rozpleteny 4 lomnické rodiny (tři z nich v místě velmi častých jmen - Ryšavý, Čapek, Ježek). Nemáte, prosím, některou z nich zmapovanou?
JosefJ.
 
Příspěvky: 2169
Registrován: pát led 19, 2018 20:52
Oblast pátrání: Střední a dolní Povltaví, Polabí, Podkrkonoší a Sudety od Děčínska po Krnovsko (resp. celé severovýchodní Čechy, Kladsko, Nisko, Svídnicko), české báňské oblasti (Příbramsko, Brdy, Rokycansko, Plzeňsko, Vožicko, Kladensko), Netolicko, Halič; Ždánický les

Předchozí

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků