městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod zburget » sob lis 09, 2019 8:34

janamic: jen pro informaci - zkoušela jste už hledat v těch pražských Emauzích?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod janamic » sob lis 09, 2019 9:39

zburget píše:janamic: jen pro informaci - zkoušela jste už hledat v těch pražských Emauzích?


Pražské matriky pro uvedené období jsem již procházela kvůli jiným předkům, mohla jsem něco přehlédnout, procházím je znovu. Ale pokud by mělo bydliště Lindera něco společného s Emauzským klášterem, mohlo se jednat o jeden jediný dům - příslušný k Sv.Vojtěchovi
(Právo emauzského kláštera slovanských benediktinů na Novém Městě, později u sv. Mikuláše na Starém Městě (založen r. 1347, zrušen r. 1785) domy čp. 321, 1359 na Novém Městě tj. pouze dva domy , z nichž jeden je z pozdější doby.http://www.ahmp.cz/page/docs/rozsah-zvlastnich-prav.pdf)
Pokud bychom uvažovali o okolí Emauzského kláštera tj bezprostřední okolí Na Slovanech nebo i širší tj. celé Podskalí, mohlo by se jednat o příslušnostk více farnostem - ty menší mám opětovně prošlé, zbývá mi sv. Štěpán...

Ovšem k nalezení Lindera zde jsem velmi skeptická.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod Zora » sob lis 09, 2019 9:46

hledejte úmrtí jeho první ženy, bydleli zcela jistě společně a ona zemřela dost brzy před svatbou . tak rok, max. dva před další svatbou ovdovělého manžela. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod ATUM » sob lis 09, 2019 13:07

janamic píše:[code][/code]
ATUM píše:Klášter na Slovanech - Emauzy

to samozřejmě vím, nejedná se mi o klášter, ale o čtvrť - zajímalo mne, kde jste viděl/a, že by se městská čtvrť nazývala městečkem

www.cmstory.cz/cs
ATUM
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv úno 06, 2014 9:49
Oblast pátrání: Okolí Brtnice, Dolní Cerekve, Batelova, Třeště, Telče, Dačic, Kunžaku,
Žirovnice, Písku

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod ATUM » sob lis 09, 2019 13:13

Ale pokud by byl křtěný v Emauzích / od r.1635 v něm kult Panny Marie Montserratské/ , tak se možná matriky nedochovaly kvůli bombardování za války. V seznamu digitalizovaných matrik pro Nové Město žádnou takovou nevidím.
ATUM
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv úno 06, 2014 9:49
Oblast pátrání: Okolí Brtnice, Dolní Cerekve, Batelova, Třeště, Telče, Dačic, Kunžaku,
Žirovnice, Písku

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod Zora » sob lis 09, 2019 17:44

ATUM píše:Ale pokud by byl křtěný v Emauzích / od r.1635 v něm kult Panny Marie Montserratské/ , tak se možná matriky nedochovaly kvůli bombardování za války. V seznamu digitalizovaných matrik pro Nové Město žádnou takovou nevidím.


Nějak mně nepomáhají Vaše odkazy, potřebovala bych zkopíroval ze stránek, na které odkazujete, nějakou zmínku o tom, že oblast kolem emauzského kláštera se nazývala městečko Emauzy. Snažila jsem se, ale nic takového jsem ve Vašich odkazech nenašla. Asi jsem blbě hledala.


nedochování matrik - to se mně zdá podivné - kostel v Emauzích sloužil především klášteru, nebyla to v roce 1945 farnost, není to farnost ani dnes.
viz např.
Římskokatolická farnost u kostela Nejsvětější Trojice v Podskalí Praha-Nové Město

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3 ... M%C4%9Bsto
Na území podskalské farnosti se od roku 1347 nachází Emauzské opatství benediktinského řádu (Slovanská benediktinská kongregace svatého Vojtěcha). V ulici Na Slupi se nachází konvent sester alžbětinek, při kterém sestry provozují léčebnu dlouhodobě nemocných.

Jak je vidět z odkazu kolegyně, ví, kde by - matričně- mohla hledat osoby, bydlícící v blízkosti emauzského kláštera.
------
Prosím, vložte ten text z Vašich odkazů, kde se hovoří o oblasti kláštera jako o městečku, strašně mě štve, že na to nemůžu přijít. Díky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod sanssouci » sob lis 09, 2019 19:29

Tady je pěkně vidět, jak to v roce 1816 a dnes v Praze vypadalo: http://www.dveprahy.cz/
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod ATUM » sob lis 09, 2019 20:30

pro paní Zoru: jeden z mnoha odkazů o Emauzích : http://www.cmstory.cz/cs/poutni-mista-a ... ech-emauzy
ATUM
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv úno 06, 2014 9:49
Oblast pátrání: Okolí Brtnice, Dolní Cerekve, Batelova, Třeště, Telče, Dačic, Kunžaku,
Žirovnice, Písku

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod Zora » sob lis 09, 2019 21:04

atum, nechci odkazy, chci text,m kde je uvedeno, že v Praze kolem kláštera Emauzy bylo tzv městečko Emauzy.
O tom, že se v biblické a historické literatuře uvádí obec Emauzy , odkud pocházel Kleofáš a Ježiš zde lámal chleba, asi všichni víme, stejně tak se místo slova obec používá slovo městečko Emauzy. Vše vztaženo ke Svaté zemi.
Nikde jsem nenašla - ani ve Vašich uvedených odkazech, že by se používalo spojení městečko Emauzy pro lokalitu v Praze. Samozřejmě jsem mohla nedohledat... proto prosím o text, - tedy okopírovat místo ve Vašich odkazech, kde je to uvedeno.
Zdržím Vás tím jen chviličku, buďte tak laskavá a zkopírujte mně to, Děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod sanssouci » sob lis 09, 2019 23:11

Naposledy upravil sanssouci dne sob lis 09, 2019 23:21, celkově upraveno 1
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod Zora » ned lis 10, 2019 1:58

Monika píše:
Zora píše:atum, nechci odkazy, chci text,m kde je uvedeno, že v Praze kolem kláštera Emauzy bylo tzv městečko Emauzy.

Podle mě žádný takový text ani nemůže existovat, protože v Praze prostě nic takového, jako "městečko Emauzy" neexistovalo. Čtvrť kolem kláštera se jmenovala a jmenuje Podskalí.


Já jsem na nic takového nenarazila, Vy zřejmě také ne, ale Atum to tvrdí, tak jsem se chtěla poučit. Uvidíme, zda ze svých odkazů, co sem vložila, ten text zkopíruje. přece by to sem nevkládala, bez toho, aniž by to v textu bylo. Takovému postupu nerozumím. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod Entita » pát pro 13, 2019 9:45

Náhodou jsem zakopla o tuto otázku. Chci jen zmínit svou vzpomínku z dětství, na promluvy svých prarodičů, kteří vyrůstali v Praze prvorepublikové, jak mě mátlo, že něco má název, ale v lidové mluvě se to nepřekrývá s běžně užívaným označením. Všichni sice věděli, že na nábřeží je Podskalí (vedle Podolí), ale kdykoliv tu oblast zmiňovali, říkali "dole v Emauzích". Nešlo o klášter, ale "dole" pod ním, tehdejší zástavba okolí Emauz směrem k řece. K hledání to má malý vztah, píšu to jen proto, že přes trvající regulérní místní název Podskalí to v živém jazyce tak užívané být nemuselo.

Píšu ovšem hlavně proto, že jsem si vzpomněla na kdysi někde v časopise zmínku, která mi uvízla v paměti - snad správně, je to dávno, omlouvám se za případné zavedení - název Gemaus snad byl německým ekvivalentem pro obec Czernhausen - Černohousy (nahoře u Frýdlantu). Je to pro Prahu hodně z ruky, vím, také nedokážu už jmenovat přesný zdroj, ale co kdyby náhodou...
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod Entita » pát pro 13, 2019 9:45

Náhodou jsem zakopla o tuto otázku. Chci jen zmínit svou vzpomínku z dětství, na promluvy svých prarodičů, kteří vyrůstali v Praze prvorepublikové, jak mě mátlo, že něco má název, ale v lidové mluvě se to nepřekrývá s běžně užívaným označením. Všichni sice věděli, že na nábřeží je Podskalí (vedle Podolí), ale kdykoliv tu oblast zmiňovali, říkali "dole v Emauzích". Nešlo o klášter, ale "dole" pod ním, tehdejší zástavba okolí Emauz směrem k řece. K hledání to má malý vztah, píšu to jen proto, že přes trvající regulérní místní název Podskalí to v živém jazyce tak užívané být nemuselo.

Píšu ovšem hlavně proto, že jsem si vzpomněla na kdysi někde v časopise zmínku, která mi uvízla v paměti - snad správně, je to dávno, omlouvám se za případné zavedení - název Gemaus snad byl německým ekvivalentem pro obec Czernhausen - Černohousy (nahoře u Frýdlantu). Je to pro Prahu hodně z ruky, vím, také nedokážu už jmenovat přesný zdroj, ale co kdyby náhodou...
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod Menya » pát pro 13, 2019 13:34

Obrázek
Uživatelský avatar
Menya
 
Příspěvky: 324
Registrován: čtv úno 18, 2016 14:35
Bydliště: Letohrad
Oblast pátrání: Poličsko
Rodokmen online: https://ogy.de/v4af

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod zburget » pát pro 13, 2019 14:20

Menya píše:Obrázek
Tady se buď něco nepovedlo a nebo jsem to nepochopil.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

PředchozíDalší

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků