městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod alče » ned pro 15, 2019 22:01

Entita píše:Píšu ovšem hlavně proto, že jsem si vzpomněla na kdysi někde v časopise zmínku, která mi uvízla v paměti - snad správně, je to dávno, omlouvám se za případné zavedení - název Gemaus snad byl německým ekvivalentem pro obec Czernhausen - Černohousy (nahoře u Frýdlantu). Je to pro Prahu hodně z ruky, vím, také nedokážu už jmenovat přesný zdroj, ale co kdyby náhodou...


Jen malé upřesnění - trochu jsem se na to dívala, jsou to Černousy. Ale jejich ekvivalent Gemaus jsem na googlu nenašla.
Al.
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod Entita » pon pro 16, 2019 19:58

alče píše:
Entita píše:Píšu ovšem hlavně proto, že jsem si vzpomněla na kdysi někde v časopise zmínku, která mi uvízla v paměti - snad správně, je to dávno, omlouvám se za případné zavedení - název Gemaus snad byl německým ekvivalentem pro obec Czernhausen - Černohousy (nahoře u Frýdlantu). Je to pro Prahu hodně z ruky, vím, také nedokážu už jmenovat přesný zdroj, ale co kdyby náhodou...


Jen malé upřesnění - trochu jsem se na to dívala, jsou to Černousy. Ale jejich ekvivalent Gemaus jsem na googlu nenašla.
Al.


Názvy obcí se stále mění - změna názvu na Černousy je myslím novodobá, nějak za první republiky, což už pro většinu z nás nemá význam, neb takto novodobé matriky ještě nejsou digitalizované - v matrikách do přelomu 19. a 20.století každý najde ty Černohousy (spíš tedy Czernhausen, v téhle oblasti asi čeština moc velký prostor neměla). Já dobře vím, že v současnosti Gemaus nikde na internetu najít nelze, proto to taky píšu - taky žiju v bývalých Sudetách a jsem si skoro jistá, že jsem to tehdy našla v nějakém krkonošském časopise, ale to zkrátka nejsem schopná dohledat nikde. Šlo o nějaký místní název, on je v současnosti německý místopis kdysi německých částí země vesměs mrtvý a tady navíc diskutujeme o něčem, co sahá do 17.století, tam myslím jde těžko odhadnout, jestli třeba tento mnou pamatovaný místní název vůbec existoval a používal se...
Entita
 
Příspěvky: 156
Registrován: sob čer 09, 2018 21:21

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod zburget » pon pro 16, 2019 20:19

Taky je velkou otázkou, jak písař dokázal zkomolit jméno městečka, které v životě neslyšel. Pokud slyšel Černausy (a kdo ví, jak to bylo vyslovované), mohl prostě rozumět Emausy, které znal. Tak to prostě zapsal tak. A nebo to mohl považovat za zkomolené Emauzy a proto to v zápisu "opravil".
Ale to už se dnes nemáme šanci dozvědět. Podstatné je, jestli se podařilo identifikovat správnou vesnici.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: městečko Jemauzy - STÁLE NEVYŘEŠENO

Příspěvekod alče » úte pro 17, 2019 1:01

Entita píše:Názvy obcí se stále mění - změna názvu na Černousy je myslím novodobá, nějak za první republiky, což už pro většinu z nás nemá význam, neb takto novodobé matriky ještě nejsou digitalizované - v matrikách do přelomu 19. a 20.století každý najde ty Černohousy


Omlouvám se, do matrik jsem už nešla. Já to nějak nemůžu dostat z hlavy :) . A co Černuc....
alče
 
Příspěvky: 319
Registrován: pon úno 18, 2019 11:36
Oblast pátrání: Těšínsko, Čáslavsko, Buchlovice, Nové Zámky, Nitra, Vídeň, Maďarsko,Srbsko

Předchozí

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků