Rothsweil?

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Rothsweil?

Příspěvekod zburget » stř črc 17, 2019 14:47

Zdravím,
tuší někdo, co by mohl být Rothswiel? Viz http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=18
vlevo druhý záznam, ženich:
Honestus Vir Joannes Larosch Palatinus Rothsweilensis

Je to voják, takže mohl přijít odkudkoliv. Jediné, co mi Google našel je Rottweil v Bádensku-Württembersku, ale nějak mi v tom přebývá to "s". :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rothsweil?

Příspěvekod Zora » stř črc 17, 2019 16:41

zburget píše:Zdravím,
tuší někdo, co by mohl být Rothswiel? Viz http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=18
vlevo druhý záznam, ženich:
Honestus Vir Joannes Larosch Palatinus Rothsweilensis

Je to voják, takže mohl přijít odkudkoliv. Jediné, co mi Google našel je Rottweil v Bádensku-Württembersku, ale nějak mi v tom přebývá to "s". :-(


Pro jistotu - je to Rothweile - (jednou je to napsáno naopak).
Obávám se, že by to mohl být německý název pro maďarskou obec....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rothsweil?

Příspěvekod Zora » stř črc 17, 2019 16:45

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rothsweil?

Příspěvekod zburget » stř črc 17, 2019 18:14

Je to zapsáno, jako RoTHSweil. To "h" mě tam netrápí, to klidně budu ignorovat, ale trochu mi tam zavazí to "s".
Není to pro můj rodokmen, ale do indexu. Kdyby se to podařilo identifikovat, tak bych tam napsal rovnou správný místopisný název.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rothsweil?

Příspěvekod Zora » stř črc 17, 2019 18:27

já se nepřu, jde jen o to, že jednou tam máš .-..weile... a podruhé ...wiele. Navíc to E na konci nemusí být jasně dané, je to latinský tvar.

Mě spíš zaráží ten palatinus netuším, jak by mohl být voják (miles) nazýván palatinem... proto jsem zvažovala maďarské území... tedy přesněji - Uhry, může to být i Slovensko...
Th - tak se dříve zapisovalo v němčině T - např. Thal - údolí.
to S - zřejmě koncovka prvního slova - ta nemusí být směrodatná. přepsáno do dnešní podoby snad tedy Rot(s)weil(e), Rothweil, Rottweil ... Jediná stopa, která nevede na území dnešního Německa (nebo přímo Bavorska) je to Srbsko. netvrdím ale, že to nemohou být obce z dnešního BRD
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rothsweil?

Příspěvekod zburget » stř črc 17, 2019 22:05

Aha, já tu přesmyčku hledal jinde - Takže správně je -ei- tedy Rothsweil (předpokládám) - je to tam pouze ve tvaru Rothsweilensis, předpokládám, že přípona je celé -eilensis a obec (město) je tedy Rothsweil. Každopádně bez dalšího zkoumání se asi nedá jednoznačně určit, jestli se jedná o ten německý Rottweil, který je poměrně daleko a navíc na území "nepřátelského" státu a nebo Rotweil v Srbsku, který je sice taky daleko, ale alespoň na území státu vlastního…
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rothsweil?

Příspěvekod sanssouci » čtv črc 18, 2019 9:58

Vložte do okénka: *weiler a ono se
ukáže obec Rothweiler, dnes asi Kratoschin,
někde v Polsku.

https://www.meyersgaz.org/
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Rothsweil?

Příspěvekod Kiara » čtv črc 18, 2019 10:39

Trochu jsem zapátrala na internetu :D
Genalogická stránka, jméno Charles Burgle, místo narození Rothsweil, Canton Vieux Brisach, Grand Duche de Bade, odkaz na stránku: https://gw.geneanet.org/patounette01390?lang=en&p=charles&n=burgle.
V překladu to znamená Rothsweil, okres (Starý) Breisach, velkovévodství Bádenské. Nejbližší Rothsweil je od Breisachu 90 km daleko, nicméně je možné, že v roce 1777 mohl existovat další Rothsweil o něco blíže. Zkuste zapátrat ve starších pramenech na internetu.
Jen malá poznámka: všimla jsem si, že ženich je zapsán jako Joannes Larosch. Poněvadž ale všechno ukazuje na lokalitu, která těsně sousedí s Francií, ženichovo příjmení mohlo být velmi pravděpodobně La Roche a celé jeho jméno mohlo znít Jean La Roche.
Kiara
 
Příspěvky: 305
Registrován: čtv srp 10, 2017 20:35
Oblast pátrání: Norek (Kladno, Pelhřimov...) Stulík (okres Kladno) Pálka (Halenkovice u Zlína) Křivanec (okres Strakonice) Smrkovský (okres Kutná Hora) Jičínský (Bukovka u Pardubic) Brandejs (okres Strakonice, Písek) Laštovička (Věžnice, Puklice, Nížkov, Vilémov)


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků