VYŘEŠENO obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

VYŘEŠENO obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod filmovymaniak » ned dub 21, 2019 15:18

Dobrý den,

narazil jsem na příbuzného, který má u svatby uvedeno, že se narodil v Maďarsku, obec nepřečtu
a potřebuji poradit, jestli jsou ty záznamy online na internetu.

předposlední vlevo
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 1&scan=191
Výskala Josef
nar. 8/4 1905 v ?Sitos-telep v Maďarsku
pod nevěstou je další vodítko:
2. Rodní a křestní list ženichův (v opisu) od farního úřadu v Sósmező ze dne 2/8 1928 číslo 83

Tady je něco maďarsky o Sósmező http://www.erdely-szep.hu/Sosmezo/index.html
přeložil mi to google translator, podle mapy je to nejspíš v Rumunsku

Díky za pomoc s určením místa narození Josefa a případné nasměrování na digi matriku, pokud je přístupná.
Naposledy upravil filmovymaniak dne úte dub 23, 2019 9:43, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod zburget » ned dub 21, 2019 16:43

slovo telep je trochu zavádějící - podle slovníku to znamená osada nebo usedlost:
https://slovnik.aktuality.sk/preklad/madarsko-slovensky/?q=telep

Podle google map dnes existují dvě místa s tímto názvem, obě jsou dnes v srbsku, nikde jsem ale nedohledal, kde byly v roce 1905 a 1928:
https://www.google.com/maps/search/telep/@45.3396821,19.5144565,11.75z
Ale vzhledem k překladu toho slova to asi bude špatná cesta.

No a pak je tady to Sozmezö…
Google
Google maps
To Sósmező vypadá dost nadějně, ale dnes je to opravdu v Rumunsku. Když jsem si přes sebe zkusil položit dnešní mapu Rumunska a tuhle nepřesnou mapku z wikipedie, tak je to přesně na hranici, ale území, které mělo být součástí Maďarska jen do roku 1913. A svatba je z roku 1928. Takže teď babo raď :-(
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2019 17:00

filmovymaniak píše:Dobrý den,

narazil jsem na příbuzného, který má u svatby uvedeno, že se narodil v Maďarsku, obec nepřečtu
a potřebuji poradit, jestli jsou ty záznamy online na internetu.

předposlední vlevo
http://digi.archives.cz/da/permalink?xi ... 1&scan=191
Výskala Josef
nar. 8/4 1905 v ?Sitos-telep v Maďarsku
pod nevěstou je další vodítko:
2. Rodní a křestní list ženichův (v opisu) od farního úřadu v Sósmező ze dne 2/8 1928 číslo 83

Tady je něco maďarsky o Sósmező http://www.erdely-szep.hu/Sosmezo/index.html
přeložil mi to google translator, podle mapy je to nejspíš v Rumunsku

Díky za pomoc s určením místa narození Josefa a případné nasměrování na digi matriku, pokud je přístupná.


v roce 1905 fungovalo Rakousko - Uhersko, čili obec byla spadala pod Uhry, Oni zřejmě v roce 1928 už dál neřešili, zda je to v Srbsku, Rumunsku či v jiné části Uher.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod zburget » ned dub 21, 2019 17:15

V roce 1928 už byly Uhry rozsypané na jednotlivé státy. Už bylo určitě samostatné Rumunsko a Jugoslávie. Takže ty škrtnuté Uhry a připsané Maďarsko bych považoval za správné označení. Zvlášť u nás v Československu, kde jsme si samostatnost taky ještě v té době užívali s nadšením. Tak bych nečekal, že by nějakou farnost 10 let po rozpadu R-U přestěhovali do jiného státu. Ale samozřejmě se můžu plést.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2019 17:21

Vždycky záleželo na uvážení matrikáře, zda psal podle "dnešních" hranic, nebo podle těch minulých...

Oficiálně se má místo narození do dokladu zapisovat podle roku, ve kterém se zápis koná a stavu hranic v tomto roce. (ne podle stavu hranic v roce narození) Dochází tím ovšem k šíleným absurditám, moje vlastní zkušenost.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod zburget » ned dub 21, 2019 18:15

Jj, kdyi jsem viděl nějaký dokument v TV o člověkovi, který za svůj život žil v pěti nebo šesti státech. A přitom se nehnul z rodného domku :-)

Bylo to tuším Rakousko-Uhersko, Československo, Slovenský štát, pak dokonce Rumunsko a nakonec SSSR a Ukrajina. Nebo tak nějak to bylo. Nevím, jestli v tom nebylo i sedmé Maďarsko. Pak k takové vesnici dohledávejte matriční záznamy :?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod Zora » ned dub 21, 2019 18:19

Já se narodila v obci a státě, která roce mého narození v onom státě neexistovala. A nepomohla ani moje snaha na ministerstvu, prostě mám smůlu, ne vždy platný předpis se hodí na všechny případy. Hm.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod filmovymaniak » pon dub 22, 2019 9:59

Dobrý den,

čtu teda správně tu obec u data narození?
nar. 8/4 1905 v ?Sitos-telep v Maďarsku

Tím prvním písmenem si nejsem jist

Takže ten zápis v digitalizované matrice nejspíš nenajdu?
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod zburget » pon dub 22, 2019 15:25

Vylučovací metodou mi zbyly možné písmenka S a G. G jsem v matrice v okolí nikde nenašel, proto jsem ho nemohl vyloučit. Ani Sitos, ani Gitos ale google nezná :-(

Ale - svatba je z roku 1928 - zkuste se obrátit na tu příslušnou faru, je možné, že tam budou někde v archivu dokumenty ještě ležet. Zkuste sehnat záznam úmrtí Pavla Výskaly (bude asi ještě živá matrika). Zkuste hledat jeho svatbu a narození jeho dětí - to už je v době, kdy by tam mělo být informací hodně. Stejně tak, jako u narození dětí Josefa - ale tam jste bohužel ještě v limitu 100 let od narození, takže tam budete muset sehnat nějakého přímého potomka, aby vám to sehnal. A bohužel tam nemusí být užitečná informace.

Jak dalece jsou Rumunské matriky (ne)dostupné, nevím - něco mají nafocené mormoni. Snad by to mohlo být už na FS.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod filmovymaniak » pon dub 22, 2019 15:53

Dobrý den,
teď jsem procházel tu matriku a hledal příjmení od písmene G a to první opravdu vypadá jako G

nar. 8/4 1905 v Gitos-telep v Maďarsku

To telep jste psal, že je osada

Ale ani při hledání obce Gitos mi mapový portál na mapě nic nenajde

Jeho otec zemřel v Halenkově 1918, mne jen zajímalo, co tam v tom dnešním Rumunsku mohli dělat
a jestli tam byla celá rodina nebo jen Kristína s manželem.

Můj praděda je na té svatbě jako svědek

Teď musím končit, tak zase zítra a když tak dám vyřešeno

Díky za příspěvky a rady
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod Zora » pon dub 22, 2019 16:55

Z pomezí Moravy a Slovenska a samozřejmě pak z celého Slovenska se v 19. století odcházelo na území dnešního Rumunska buď jako osadníci, byla jim přidělována půda, nebo jako horníci.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod filmovymaniak » úte dub 23, 2019 9:43

Dobrý den,

díky oběma za příspěvky.

Já si zatím budu pamatovat, že strýc mojí babičky se narodil v dnešním Rumunsku.
Až budou na netu digitalizované sčítací operáty pro Halenkov, tak zkusím zjistit místa pobytu.
Uživatelský avatar
filmovymaniak
 
Příspěvky: 2346
Registrován: čtv říj 15, 2015 15:03

Re: VYŘEŠENO obec ve farnosti Sósmező -Rumunsko, Maďarsko

Příspěvekod Zora » úte dub 23, 2019 10:10

On bude především problém s tím, že obce dnes mají rumunské názvy.

Tady jsem našla zmínku, že
Petroleumvorkommen in Sozmezö, Siebenbürgen

tedy snad naleziště - ložisko ropy v obci S, v Sedmihradsku
https://archive.org/stream/zeitschriftf ... g_djvu.txt

tady ještě zmínka o tom, že se v Rumunsku ropa těžila
http://www.casopisczechindustry.cz/products/nafta/

Tak snad hledat nějaké starší mapy s maďarskými názvy...
Nebo zkusit hledat na něk,eckých webech německou podobu maďarské=ho názvu, v Sedmihradsku bylo velké množství německy hovořících, většinou původem Sasové.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník