hledám místo odkud přišli Waldhansovi do Podolí u Borače

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

hledám místo odkud přišli Waldhansovi do Podolí u Borače

Příspěvekod Divisov » úte úno 26, 2019 12:47

Dobrý den, prosím o pomoc při čtení starého textu v matrice . Hledám odkud přišel otec Josefa Waldhanse s přiloženého textu. Text pochází z matriky actapublica 16310 str. 4 . Jedná se o matriku narozených . Josefu Waldhansovi a jeho manželce Antonii se roku 1860 narodil syn Eduard Rudolf . Otec Josefa W. ml. se objevuje kolem roku 1850 v Podolí u Borače, jako otec Karla Waldhanse (můj předek) , Antonína Waldhanse a Anny Waldhansové, je zde uváděn jako hamerník. Bohužel je to první a poslední zmínka na Josefu Waldhansovi , před tím se na tomto místě nevyskytuje. Pouze náhodou jsem narazila na článek o požáru hamru u Krucemburku v roce 1829 je zde zmíněn mistr v tomto hamru Josef Waldhansen 41 let , narozený v Stráži nad Ralskem, manžel Barbory snad Mašíkové. Zde je shoda s Josefem Waldhansem z Podolí ( jeho manželka a matka jeho dětí byla Barbora Mašíková) . V matrice v Krucemburku se mi ho však nepodařilo zatím najít. V přiloženém textu je zmínka odkud pochází Josef Waldhans st. otec Josefa Waldhanse ml. ( Josef Waldhans ml. je bratrem Karla, Antonína a Anny W. v textu se mi pouze podařilo přečíst Josef Waldhans ( možná , že řezník ) měl by být z Nedvědice ,syn Josefa Waldhanse hamerníka z P...... a matky Barbory dcery Václava Mašíka ...............................a z .....................................
Byla bych moc ráda pokud mi někdo poradí nebo se někdo setkal s tímto příjmením.
Předem děkuji.
Přílohy
valehans.png
Divisov
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 22, 2018 16:18
Oblast pátrání: Česko

Re: hledám místo odkud přišli Waldhansovi do Podolí u Borače

Příspěvekod zburget » úte úno 26, 2019 13:49

Zdravím,
budu zase za toho protivného, ale...
opravte si prosím předmět dotazu, patří tam pouze pramen, rok, místo a jazyk - tedy narození, rok, místo, němčina

Odkaz sem prosím dejte přímo na matriční stránku, ať vidíme celý záznam.

Podle toho, co máte přepsáno je ale patrné, že s tím písmem máte problém. Jedná se o kurent (zjednodušeně řečeno psací podobu švabachu). Zkuste si vzít tuhle tabulku: http://genealogie.nka.cz/?page_id=177 a zkuste louskat s její pomocí. Bez znalosti kurentu se ve starých matrikách nepohnete z místa, proto vás radši to písmo naučíme číst, než abychom vám jen strojově přepisovali záznamy. Nehledě na to, že v jiných záznamech už jméno nebue psáno takhle čitelně, ale třeba taky kurentem a pak už ani nenajdete to, co hledáte...
To, co se vám podaří vyluštit nám sem napište v originálním jazyce, byť by to měly být jen torza slov nebo jednotlivá písmena. My vám to tady potom doplníme a opravíme.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: hledám místo odkud přišli Waldhansovi do Podolí u Borače

Příspěvekod Boza » úte úno 26, 2019 14:28

Josef x Barbora se brali roku 1813 ve středních Čechách. Rodiče Josefa se brali roku 1782.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1949
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků