přečtení názvu vesnice 1756

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

přečtení názvu vesnice 1756

Příspěvekod Vikinga » stř zář 05, 2018 8:38

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6021/270

pravá strana uprostřed - "mense Julio 1756...." u Marie Magdaleny Souhradské

Jde mi o název vsi - vidím: ex Pago "JYBLYCZE" a hned vedle "ex JYBLYTZ". Čtu správně?
Naposledy upravil Vikinga dne stř zář 05, 2018 10:19, celkově upraveno 1
Vikinga
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 19, 2011 15:40
Bydliště: Mirotice
Oblast pátrání: Písecko, Sedlčansko, Orlická přehrada - Horní Hbity

Re: Neznámá ves 1756

Příspěvekod zburget » stř zář 05, 2018 9:07

Tenhle dotaz by správně patřil do sekce Místopis: viewforum.php?f=6



Nebohlo by to být tohle?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gablitz

I když pak je otázka, jak by se Marie zatoulala až do Chraštic...
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Neznámá ves 1756

Příspěvekod Zora » stř zář 05, 2018 9:16

Vikinga píše:http://ebadatelna.soapraha.cz/d/6021/270

pravá strana uprostřed - "mense Julio 1756...." u Marie Magdaleny Souhradské

Text zápisu přečtu celý, jde mi jen o název vsi - vidím: ex Pago "JYBLYCZE" a hned vedle "ex JYBLYTZ". Čtu správně? Nepodařilo se mi dohledat, o jakou lokaci se jedná, v knize je to nejspíš jediný záznam toho názvu vsi.


Vkládejte, prosím, dotazy do správné sekce.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Neznámá ves 1756

Příspěvekod Vikinga » stř zář 05, 2018 9:49

[/quote]

Vkládejte, prosím, dotazy do správné sekce.
Z[/quote]

Jde mi o přečtení názvu vsi, jestli je tam skutečně to, co vidím já, nebo jestli to čtu/interpretuju špatně.
Vikinga
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 19, 2011 15:40
Bydliště: Mirotice
Oblast pátrání: Písecko, Sedlčansko, Orlická přehrada - Horní Hbity

Re: Neznámá ves 1756

Příspěvekod Zora » stř zář 05, 2018 9:51

Vikinga píše:


Vkládejte, prosím, dotazy do správné sekce.
Z[/quote]

Jde mi o přečtení názvu vsi, jestli je tam skutečně to, co vidím já, nebo jestli to čtu/interpretuju špatně.[/quote]
Pak ovšem musíte napsat do předmětu správné označení a do textu to, co jste sama přečetla.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Neznámá ves 1756

Příspěvekod zburget » stř zář 05, 2018 10:11

Poznámka o vložení do správné sekce odkazuje na to, co jsem psal už já - tenhle dotaz správně patří do sekce "Místopis"

Tady není problém se čtením, ale hledáme obec Gyblitz / Gyblytz / Jiblicz nebo něco na tenhle způsob.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Neznámá ves 1756

Příspěvekod Zora » stř zář 05, 2018 10:24

zburget píše:Poznámka o vložení do správné sekce odkazuje na to, co jsem psal už já - tenhle dotaz správně patří do sekce "Místopis"

Tady není problém se čtením, ale hledáme obec Gyblitz / Gyblytz / Jiblicz nebo něco na tenhle způsob.

souhlas, ale možná si tazatelka nepřeje nic hledat, ale pouze přečíst ... to nepoznám. :?: Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: přečtení názvu vesnice 1756

Příspěvekod Vikinga » stř zář 05, 2018 10:29

Omlouvám se, předmět příspěvku jsem upravila, co čtu/vidím já tam napsáno mám, i na co se ptám:

"Jde mi o název vsi - vidím: ex Pago "JYBLYCZE" a hned vedle "ex JYBLYTZ". Čtu správně?"

Nehledám tu ves, tedy někdy ji asi hledat budu, ale nejdřív bych potřebovala poradit, co tam je skutečně napsáno. Jestli to, co vidím já, je správně, nebo jestli to někdo přečte / vidí jinak. Třeba jestli je právě J nebo G na počátku a nejsem si ani jistá, jestli Y je skutečně Y.
Vikinga
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 19, 2011 15:40
Bydliště: Mirotice
Oblast pátrání: Písecko, Sedlčansko, Orlická přehrada - Horní Hbity

Re: přečtení názvu vesnice 1756

Příspěvekod Zora » stř zář 05, 2018 10:41

viz SZ
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: přečtení názvu vesnice 1756

Příspěvekod zburget » stř zář 05, 2018 13:50

Když tu vesnici ale podle zapsaného názvu nemůžeme identifikovat, tak ji budeme opravdu muset najít, aby bylo jasné, jestli ji máme správně.
Čtete to dobře. G nebo J - to je úplně jedno pokud je to G, může se číst tak i tak.

Pořád se ale snažíme identifikovat obec = pořád jde primárně o problém s místopisem.

Upravil bych patřičně předmět zprávy a připsal tam něco ve smyslu "přesunout do Místopis" - admin to pak uklidí. Pokud bude v předmětu napsán i ten název Gyblitz, tak je i vyšší pravděpodobnost, že si tam toho všimne někdo, kdo bude vědět, která bije.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12523
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: přečtení názvu vesnice 1756

Příspěvekod Zora » stř zář 05, 2018 14:10

zburget píše:Když tu vesnici ale podle zapsaného názvu nemůžeme identifikovat, tak ji budeme opravdu muset najít, aby bylo jasné, jestli ji máme správně.
Čtete to dobře. G nebo J - to je úplně jedno pokud je to G, může se číst tak i tak.

Pořád se ale snažíme identifikovat obec = pořád jde primárně o problém s místopisem.

Upravil bych patřičně předmět zprávy a připsal tam něco ve smyslu "přesunout do Místopis" - admin to pak uklidí. Pokud bude v předmětu napsán i ten název Gyblitz, tak je i vyšší pravděpodobnost, že si tam toho všimne někdo, kdo bude vědět, která bije.

Už je to vyřešeno, až bude admin, přesune to.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků