OSTOCOPH??? .... v okoli Prahy

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

OSTOCOPH??? .... v okoli Prahy

Příspěvekod Ludmila » čtv úno 02, 2017 15:44

http://archives.cg27.fr/img-viewer/etat ... iewer.html
(strana 118 a 119 rejstriku)

Dobry den,
prosim o pomoc pri identifikaci mista narozeni.
Na strane 118 je zapis o snatku ze dne 15.11.1817 ve Francii.
Zenich je Jacques Kalas (Kalos, Kales???), 33 let, narozeny " à Ostocoph, arrondissement de Prague en Boheme".
Tato informace se nachazi v prvnim odstavci textu, ctvrty radek odspodu, a jmeno obce se opakuje jeste v poslednim radku prvniho odstavce.

Ostocoph, pripadne Ostoroph je zkomolenina, o tom neni pochyb. Mohlo by se jednat o obec Ostrov? V okoli Prahy je obci tohoto jmena nekolik.


Dekuji za pomoc, pripadne za jiny napad.
L.
Naposledy upravil Ludmila dne pát úno 17, 2017 14:20, celkově upraveno 1
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: OSTROV ??? v okoli Prahy

Příspěvekod Dawid » čtv úno 02, 2017 18:25

No, napsané je tam jednoznačně "Ostocoph", což se myslím čte [ostokof] nebo, pokud písař vynechával cedille, případně [ostosof]. Takže můj tip by byl Ostašov, před rokem 1800 patřící do správního kraje, který se sice jmenoval "Kouřimský", ale jeho krajský úřad skutečně sídlil v Praze.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: OSTOCOPH ??? ... v okoli Prahy

Příspěvekod Ludmila » čtv úno 02, 2017 20:39

Dekuji za tip, ale Ostasov jsem uz prosla, tedy jen indexy z te doby (jsou snadne na cteni, pekne napsane), bohuzel jmeno se tam nevyskytuje. Krome tech Ostrovu mi bohuzel nic jineho nenapada.
Naposledy upravil Ludmila dne pát úno 17, 2017 14:23, celkově upraveno 2
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: OSTROV ??? v okoli Prahy

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv úno 02, 2017 22:41

Ještě by teoreticky připadalo v úvahu něco začínajícího na "Host" proože francouzština H nevyslovuje a na začátku slov ho vynechává - ale žádný Hostokov/Hostakov nebo něco podobného poblíž Prahy neznám.
Když jsem v koncích tak zkouším i přes webpage kdejsme se podívat, kde se to jméno nejvíc vyskytuje, tam obvykle bývá i jeho "kolébka". Docela mě překvapilo, že ve výskytu jednoznačně vedou právě moje Říčany .... ale ani tady na okrese žádnou podobnou obec neznám.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: OSTROV ??? v okoli Prahy

Příspěvekod Zora » čtv úno 02, 2017 23:24

Zde je velká část místních označení v dnešní Praze

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C%C3%A1sti_Prahy

Upozorňuji, že se ale může jednat o místní pojmenování, které už vymizelo, zvlášť na okraji Prahy Někde to bývaly vinice s domky pro vinaře, ... domky se později změnily v některých lokalitách na domy k trvalému bydlení., jinde třeba na park, Často se jednalo o maličké vsi, která postupně splynuly s pozdější zástavbou, třeba Staré Strašnice

zde seznam usedlostí
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_pr ... lost%C3%AD

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29089
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re:OSTOCOPH??? ... v okoli Prahy

Příspěvekod Ludmila » pát úno 03, 2017 17:56

Zoro a Vero, dekuji.
Mne to jmeno zni spis polsky, Ostokov, kdyby tam nebylo napsano, ze je to z prazskeho okresu v Bohemii, rekla bych, ze se ma hledat nejspis v Polsku.
No nic, podivam se asi do vsech Ostrovu v SOA Praha, zda se tam nekde jmeno nevyskytuje.
Naposledy upravil Ludmila dne pát úno 17, 2017 14:24, celkově upraveno 2
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: OSTROV ??? v okoli Prahy

Příspěvekod Věra Mátlová » sob úno 04, 2017 10:17

Nehci Vás Ludmilo zavádět špatným směrem, ale já bych tam asi uprostřed žádné r nehledala, připadá mi to jako "--tacoph" jak uvádíte v prvním příspěvku -, tedy něco co by mohlo končit na --tákov. To by jak píše Zorka mohlo být názvem nějaké samoty, vinice a pod. u Prahy, bylo jich okolo Prahy v 1. polovině 19.století řada.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků