Čísla popisná

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Čísla popisná

Příspěvekod Dr. Taby » stř čer 06, 2007 21:42

Má někdo představu, kdy by se daly najít staré obdoby dnešních katastrálních map? Nejlépe s čísly popisnými. A ještě nejlépe z různých období? Když jsem byl ve vsi, kde žilo několik generací předků, tak vlastně ani nevím, kde jejich dům byl. A jestli tam vůbec ještě je, protože se jich dost strhlo po válce.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Lucinka19 » čtv čer 07, 2007 8:02

Zrovna vcera jsem byla v SOkA Liberec a vice-mene nahodou jsme se zacali bavit o planu obce nekdy z poloviny 19. stol, kde byly detailne rozkreslene parcely domu, vcetne cisel i majitelu...Tak mozna zeptat se tam - jako v prislusnem SOkA
Uživatelský avatar
Lucinka19
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned kvě 27, 2007 9:33
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Českodubsko, Mladoboleslavsko, Neveklovsko, Sedlčansko, Písecko, Táborsko

Příspěvekod Dr. Taby » čtv čer 07, 2007 8:12

Teda díky. A SOkA je katastr?
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod artepa » čtv čer 07, 2007 13:28

A co takhle zkusit indikační skicy a stabilní katastr?
Viděla jsem jeden pro jednu obec a čp. se mi shodují s těmi dnešními. Netuším, jestli je to jen náhoda anebo pravidlo. :wink:
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod Lucinka19 » čtv čer 07, 2007 15:17

SOkA - státní okresní archiv...
Uživatelský avatar
Lucinka19
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned kvě 27, 2007 9:33
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Českodubsko, Mladoboleslavsko, Neveklovsko, Sedlčansko, Písecko, Táborsko

Příspěvekod Dr. Taby » čtv čer 07, 2007 18:10

O díky.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Hotka » pát čer 08, 2007 10:01

Mapy s čísly popisnými lze najít zde:

http://historickemapy.cuzk.cz/
Aplikace umožňuje bezplatné prohlížení archiválií Ústředního archivu zeměměřictví a katastru (ÚAZK). Prozatím jsou přístupná data z postupného skenování císařských povinných otisků stabilního katastru Čech (1824-1843).
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Dr. Taby » sob čer 09, 2007 11:43

Díky! Tohle je naprosto perfektní a nemá to chybu. Aspoň vím, kde byla pastouška mých předků.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod Senga » úte čer 12, 2007 19:22

Nechci Vám kazit radost, ale Císařské povinné výtisky obsahují asi jen parcelní čísla. Nejsem si jistá. Před několika měsíci se o tom diskutovalo na Mageu.
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod Senga » úte čer 12, 2007 19:55

Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod Rozina » úte čer 12, 2007 19:56

Také si myslím, že to jsou jenom čísla katastrálních parcel. Ať hledám jak hledám, tak jsem žádná čísla popisná nenašla.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod namor » čtv čer 14, 2007 9:10

Nevím jestli je to tak na všech Císařských otiscích, ale na těch které jsou pro mne z hlediska rodopisu zajímavé jsou čísla dvoje, černá (popisná) a červená (katastrální)
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dr. Taby » čtv čer 14, 2007 10:23

Taky bych to tak viděl. dívla jsem se na to znova a mám tam na parcelách červená čísla a na budovách černá. Pro jistotu jsem si ještě na to dal chvilku a našel jsem, např číslo parcely 184 a číslo popisné 184 bylo úplně jinde. Takže v Brtníkách to funguje.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Čísla parcelní a popisná

Příspěvekod Milarka » stř čer 20, 2007 12:45

namor píše:Nevím jestli je to tak na všech Císařských otiscích, ale na těch které jsou pro mne z hlediska rodopisu zajímavé jsou čísla dvoje, černá (popisná) a červená (katastrální)


Musím Vás všechny asi zklamat.
Teď jsem se dívala na ty mapy. Jsou tam skutečně červená a černá čísla, ale obojí jsou čísla parcelní. Čísla černá jsou parcely stavební a červená jsou parcely pozemkové.
Takže jediná pomoc je dojít si do okresního archivu, prohledat fond Extrakty pozemkových knih (neboli gruntovnice) z let po r. 1850. Kolem roku 1884 se dělal soupis majetku usedlostí ve vsi. A u každé usedlosti je napsáno číslo stavební parcely, na které ta daná usedlost stojí. Takhle to mám zatím u všech mých obcí, které jsem prohledávala. Jedná se o jihozápadní čechy.
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice

Re: Čísla parcelní a popisná

Příspěvekod Vizi » stř čer 20, 2007 18:34

Milarka píše:Teď jsem se dívala na ty mapy. Jsou tam skutečně červená a černá čísla, ale obojí jsou čísla parcelní. Čísla černá jsou parcely stavební a červená jsou parcely pozemkové.


To mohu potvrdit, právě jsem to ověřil na pozemcích, kde stál domek, který ve 20-tých letech minulého století koupil můj pradědeček, souhlasí i čísla obou typů parcel. Nicméně jak jsem si ověřil na jiné nemovitosti mých předků, týká se to jen parcel zjednodušené evidence nikoliv parcel katastru nemovitostí.

Nicméně bych jako plus viděl, že na malých obcích se čísla neměnila a pokud jsou shodná dnes i čísla parcel zjednodušené evidence, pak by čísla domů mohla také být shodná.
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Další

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků