Vyřešeno, děkuji Villa Renes? senes? Stará Boleslav

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Vyřešeno, děkuji Villa Renes? senes? Stará Boleslav

Příspěvekod Zora » čtv čer 16, 2016 20:41

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12376/51

pravá strana 5. sept.
Baptisant est proles Anna filia Jacobi Hayek , villici in Villa Renes? dominia ... , mater Ludmilla

Dá se nějak odhadnout, o který statek v blízkosti Staré Boleslavi by se mohlo jednat?
Děkuji, Z
Naposledy upravil Zora dne pát čer 17, 2016 20:10, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Villa Renes? Stará Boleslav

Příspěvekod Kašpar » pát čer 17, 2016 6:26

spíše tam bude
"... in Villa senes Dom(?ini)um Klainerianam ..... ambo subditi Pranobili Dna' Ludmilla Klaineriana"
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Villa Renes? Stará Boleslav

Příspěvekod Zora » pát čer 17, 2016 7:17

Kašpar píše:spíše tam bude
"... in Villa senes Dom(?ini)um Klainerianam ..... ambo subditi Pranobili Dna' Ludmilla Klaineriana"


Ok, komu jsou poddaní, jsem chápala, ale - zřejmě se jedná o nějaký dvůr, statek, protože zápis je uváděn Stará Boleslav. Ten Hájek musel bydlet a pracovat jako šafář na nějakém dvoře.

Jméno Ludmilla Klaineriana jsem nenašla.

snad možná Stará ves, pokud tam někde nějaká je...
edit Starý dvůr?
senex - starý

Zkusím se podívat.
Díky. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Villa Renes? senes? Stará Boleslav

Příspěvekod Kašpar » pát čer 17, 2016 19:27

https://dk.upce.cz/bitstream/handle/1019/58533/Chodejovska.pdf?sequence=1&isAllowed=y - snad nějaká zmínka v tomto
Ani změna z Klainer na Kleiner nedává výsledek.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Villa Renes? senes? Stará Boleslav

Příspěvekod Zora » pát čer 17, 2016 19:41

Odkaz se mně neotvírá... Našla jsem nějakého Kleinera - Praha funkce na hradě, ale bez jakýchkoliv souvislostí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Villa Renes? senes? Stará Boleslav

Příspěvekod Kašpar » pát čer 17, 2016 19:46

Zora píše:Odkaz se mně neotvírá... Našla jsem nějakého Kleinera - Praha funkce na hradě, ale bez jakýchkoliv souvislostí.
Z


Přepisoval jsem odkaz tak patrně vznikla chyba
https://dk.upce.cz/bitstream/handle/10195/58533/Chodejovska.pdf?sequence=1&isAllowed=y
zmíněn je jen vedutista Salomon Kleiner
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Villa Renes? senes? Stará Boleslav

Příspěvekod Dawid » pát čer 17, 2016 19:53

Ode mě upřesnění: je tam in villa penes Domum Kleinerianam - ve dvoře při kleinerovském domě.
A působí to, jako že "kleinerovský dům" je něco, co je ve Staré Boleslavi dobře známé. Takže bych hledal nějaké místní měšťany Kleinery (tj. ne šlechtu nebo honoraci z Prahy) s hospodářstvím na předměstí, nebo možná velkým domem ve městě.
Naposledy upravil Dawid dne pát čer 17, 2016 19:58, celkově upraveno 1
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Villa Renes? senes? Stará Boleslav

Příspěvekod Kašpar » pát čer 17, 2016 19:58

Dawid píše:Ode mě upřesnění: je tam in villa penes Domum Kleinerianam - ve dvoře při kleinerovském domě.
A působí to, jako že "kleinerovský dům" je něco, co je ve Staré Boleslavi dobře známé. Hledal bych nějaké místní měšťany Kleinery (tj. ne šlechtu nebo honoraci z Prahy) s hospodářstvím na předměstí.


Díky za upřesnění čtení záznamu.
Teď už zbývá "maličkost", najít (vysoce) urozenou paní Ludmillu.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Villa Renes? senes? Stará Boleslav

Příspěvekod Dawid » pát čer 17, 2016 20:01

Aha, ona je potvora praenobilis. To jsem zas přehlédl já, děkuju.
V tom případě je nobilita zpátky ve hře :)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Villa Renes? senes? Stará Boleslav

Příspěvekod Zora » pát čer 17, 2016 20:03

Tak to by bylo možné, moje chyba, sice jsem pročetla asi 15 matrik S. Boleslavi, ale nestarala jsem se o urozené...
Děkuji oběma. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29108
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků