Stránka 1 z 1

Fonovice-historie (Slezsko)

PříspěvekNapsal: stř úno 03, 2016 23:09
od MiroLT
Hledám jakékoliv dostupné informace ohledně této osady. Založena v 18.stol., součástí Horní Polanky, od r. 1850 součástí sjednocené horní a dolní Polanky, po r. 1945 součástí Klimkovic. Mám doloženo z matrik, že má rodina po mužské linii tam žila již koncem 18. stol., proto mne to zajímá. Na mapách stabilního katastru je zakreslen i dům, na jehož základech dodnes žijí mí prarodiče. Bohužel stabilní katastr neobsahuje čísla popisné, což mne zajímá z důvodu častého výskytu příjmení Berger v této osadě. Podle záznamů v matrikách naše rodina obývala č.p. 5, po r. 1850 č.p.10 (pravděpodobně přečíslováno po spojení obou Polanek). Další velká rodina Bergerů se vyskytuje v záznamech u č.p.6. Pokud by někdo měl tip k informacím k historii této osady budu velice rád.

Re: Fonovice-historie (Slezsko)

PříspěvekNapsal: čtv úno 04, 2016 1:00
od Dawid
Dobrý den a vítejte na fóru,

prohledával jste Vademecum na jiné materiály než jsou matriky? Z Fonovic je tam online několik katastrů, urbář, řada gruntovnic, knihy svatebních smluv...

Re: Fonovice-historie (Slezsko)

PříspěvekNapsal: čtv úno 11, 2016 20:33
od MiroLT
Zatím mám prostudovanou jednu gruntovní knihu. Na katastry jsem zatím nenarazil. Dekuji za tip. Chci se dopátrat souvislosti s číselným značením nemovitostí v mapách stabilního katastru a čísly popisnym abych si mohl plasticky představit vývoj osidlování nejen mou rodinou.

Re: Fonovice-historie (Slezsko)

PříspěvekNapsal: pát úno 12, 2016 12:10
od Dawid
Jo, máte pravdu, že s číslováním je to tam složité - co se dívám, tak Fonovice měly zprvu vlastní čísla popisná (a Václavovice, pod které to patřilo, taky vlastní), kdežto dneska jsou přečíslovány na jedno číslování společné s Václavovicemi.
Ale pokud jde o to, jak to původní číslování vypadalo, tak máte štěstí, dochovala se přece indikační skica. Tam popisná čísla najdete, u většiny domů jsou dobře čitelná (světle červená číslice, umístěná většinou do dvorku) a ta nečitelná už odvodíte.

A jinak katastry jsou ve Vademecu minimálně tři (karolinský, josefinský a františkovský, tzv. matrika výnosu pozemků).

Re: Fonovice-historie (Slezsko)

PříspěvekNapsal: ned úno 21, 2016 21:29
od MiroLT
Děkuji moc za odkaz na indikační skicu, hodně mi pomohla v porovnání s výpisy z gruntovních knih objasnit další nejasnosti. Bohužel na webu ÚAZK jsem se nebyl schopen dostat k zobrazení indikační skici. Dostal jsem se vždy jen k stabilnímu katastru (i v dřívějším pátrání). Nepomohlo i použití nápovědy na ÚAZK. Nemohl byste mi v tomto ohledu ještě poradit? Děkuji

Re: Fonovice-historie (Slezsko)

PříspěvekNapsal: pon úno 22, 2016 1:27
od Dawid
Jestli Vám správně rozumím, tak odpověď (jedna z možných) je:

Na webu ÚAZK (http://archivnimapy.cuzk.cz) kliknete na nabídku "Stabilní katastr".
Mapu si pozvětšujete na takové přiblížení, abyste tam (mezi Klimkovicemi a Polankou) jasně viděl ohraničený katastr Václavovic (jiná možnost: využijete vpravo nahoře nabídku "vyhledat..." - "názvy" a najdete si třeba přímo Fonovice; ty se Vám v mapě zobrazí modrým puntíkem).
A teď ten důležitý bod: ve svislé nabídce nástrojů vlevo si vyberete (zakliknete) písmeno "i" a POTOM kliknete do mapy na katastr Václavovic.
Vyskočí tabulka, ve které kliknete na "mapa".
A vyskočí další tabulka, ve které už vidíte jednotlivé druhy map.

Je tohle to, co jste potřeboval?

Re: Fonovice-historie (Slezsko)

PříspěvekNapsal: úte úno 23, 2016 13:58
od MiroLT
To bylo přesně to, co jsem potřeboval poradit (ikona i ). Ještě jednou děkuji. Porovnáním indikační skici a údajů z matrik a z gruntovních knih se mi podařilo především odbourat některé mé mylné dedukce. Zaměřuji se nyní na osadu komplexně, především protože v posledních 15ti letech začala probíhat masivní výstavba v této dnes lukrativní lokalitě (a vypadá již zcela jinak) a k tomu co si vybavuji z dětství, nebo co pamatuje můj otec a děda si chci dotvořit trošku obsáhlejší pohled.

Re: Fonovice-historie (Slezsko)

PříspěvekNapsal: úte úno 23, 2016 21:05
od Dawid
Tak to se pak rozhodně nezapomeňte podělit o výsledky. Sám bych na ně byl zvědavý :)