Josefsthál v Čechách [vyřešeno]

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Josefsthál v Čechách [vyřešeno]

Příspěvekod pesovirodkm » stř říj 28, 2015 12:19

Pěkný den všem,
již nějakou dobu se trápím s nalezením matrik pro Josefsthál, viz http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=38 záznam 5. 9. 1894.

František Moravec se sice narodil jinde, ale potřeboval bych nalézt některé z jeho dětí a velká šance jsou právě matriky narozených pro Josefsthál.

Hledal jsem na webu všech archívů a nenalezl jsem ani jednu použitelnou ves z variant Josefsthál, Josefsthal, Josephsthal, Josephsthál, Josefov.
(Výjimkou je Zámrsk s jakýmsi podivným portálem, kde nemohu najít vůbec nic - ať zadám cokoliv, včetně stoprocentně existujících vesnic, naskočí mi jen odkaz na informace o používání rukavic a žádné výsledky.)

Podle sídla příbuzných (např. sňatek se ženou z nedaleké vesnice) se bohužel orientovat nemohu, předek žil na různých místech a ženu z Moravy, viz odkaz výše, asi ulovil během nějaké služební cesty :-)

Tušíte někdo, kde bych mohl Josefthál najít?
(Pokud by se náhodou nacházel v archívu Zámrsk, uveďte prosím přesný URL na matriku narozených 1894-1901, v portálu Zámrsku nedokážu vyhledávat.)
Děkuji všem :-)
Naposledy upravil pesovirodkm dne stř říj 28, 2015 22:01, celkově upraveno 1
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Josefsthál v Čechách

Příspěvekod Dawid » stř říj 28, 2015 12:39

Josefsthal je po našem Josefův Důl. V Čechách jsou nejméně tři - první je bývalá malá osada na Šumavě, druhý tovární kolonie u Mladé Boleslavi a třetí vesnice v Jizerských horách. Lesníka bych čekal v té první nebo v té poslední.

(A mimochodem, datum zápisu je 11. 9., pětka je jen pořadové číslo.)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Josefsthál v Čechách

Příspěvekod pesovirodkm » stř říj 28, 2015 13:47

Dawid píše:Josefsthal je po našem Josefův Důl. V Čechách jsou nejméně tři - první je bývalá malá osada na Šumavě, druhý tovární kolonie u Mladé Boleslavi a třetí vesnice v Jizerských horách. Lesníka bych čekal v té první nebo v té poslední.

(A mimochodem, datum zápisu je 11. 9., pětka je jen pořadové číslo.)

Děkuji, je to poslední možnost (kterou jsem naštěstí začal) :-) Datum zápisu mám naštěstí v databázi správně, překoukl jsem se při opisování do dotazu :-)

O Františkovi a jeho dětech není sice v matrice ani zmínka (jsem zvědavý, kde ho nakonec najdu, pokud ho někdy najdu :-) ), ale objevil jsem jeho bratra Richarda (konkrétně narození dcery Marie).

Mohl by mi prosím někdo se znalostí němčiny přeložit jeho záznam? (Stačí kolonky pro otce a matku.)
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 0&scan=178

(Zajímalo by mě zejména, co znamená zmínka o roce 1860 - datum Richardova narození to nebude, jelikož těm samým rodičům se roku 1860 narodil právě Richardův bratr František, ale nesrozumitelný je pro mě celý německý zápis.)

Děkuji a přeji pěkný den.
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Josefsthál v Čechách

Příspěvekod Dawid » stř říj 28, 2015 14:39

Otec: Richard Moravec, hraběcí hajný v Josefově Dole u Jablonce čp. 114 (tehdy hájovna, dnes hotel "Hájenka"), narozený v r. 1860 (je mi líto...) v hájovně Bačov (Velký Osek 37) jako syn lesníka Jakuba Moravce, příslušného do Klatov (= pocházel odtamtud), a Tekly, která byla nemanželskou dcerou Františky, dcery sedláka Václava Ouřadníka z Chroustova čp. 1.
Matka: Aloisie Augusta Stočková, dcera Matěje Stočka, hraběcího lesníka v Josefově Dole 114, a Kateřiny, dcery Jana Šimka, sládka na Neuberku č. 2 (panský pivovar).
Svatbu měli v Turnově 4. 2. 1893.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Josefsthál v Čechách

Příspěvekod ductrix » stř říj 28, 2015 14:46

Dawid píše:Otec: Richard Moravec, hraběcí hajný v Josefově Dole u Jablonce čp. 114 (tehdy hájovna, dnes hotel "Hájenka"), narozený v r. 1860 (je mi líto bei Osek) v hájovně Bačov (Velký Osek 37) jako syn lesníka Jakuba Moravce, příslušného do Klatov (= pocházel odtamtud), a Tekly, která byla nemanželskou dcerou Františky, dcery sedláka Václava Ouřadníka z Chroustova čp. 1.
Matka: Aloisie Augusta Stočková, dcera Matěje Stočka, hraběcího lesníka v Josefově Dole 114, a Kateřiny, dcery Jana Šimka, sládka na Neuberku č. 2 (panský pivovar).
Svatbu měli v Turnově 4. 2. 1893.


http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/ve ... ovna-bacov

V archivu Zámrsk se musí vyhledávat v inventárním seznamu
http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/fi ... -09-15.pdf
Turnov tam je a zápis o svatbě Richarda najdete, matrika se stáhne do pc.

Trochu jsem hledala, ten váš František a Richard jsou dvojčata, zkusím dát odkaz na index matriky Veltruby 16, matrika zatím není digi.
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13478/81
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: Josefsthál v Čechách

Příspěvekod pesovirodkm » stř říj 28, 2015 21:56

ductrix píše:
Dawid píše:Otec: Richard Moravec, hraběcí hajný v Josefově Dole u Jablonce čp. 114 (tehdy hájovna, dnes hotel "Hájenka"), narozený v r. 1860 (je mi líto bei Osek) v hájovně Bačov (Velký Osek 37) jako syn lesníka Jakuba Moravce, příslušného do Klatov (= pocházel odtamtud), a Tekly, která byla nemanželskou dcerou Františky, dcery sedláka Václava Ouřadníka z Chroustova čp. 1.
Matka: Aloisie Augusta Stočková, dcera Matěje Stočka, hraběcího lesníka v Josefově Dole 114, a Kateřiny, dcery Jana Šimka, sládka na Neuberku č. 2 (panský pivovar).
Svatbu měli v Turnově 4. 2. 1893.


http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/ve ... ovna-bacov

V archivu Zámrsk se musí vyhledávat v inventárním seznamu
http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/fi ... -09-15.pdf
Turnov tam je a zápis o svatbě Richarda najdete, matrika se stáhne do pc.

Trochu jsem hledala, ten váš František a Richard jsou dvojčata, zkusím dát odkaz na index matriky Veltruby 16, matrika zatím není digi.
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/13478/81


Děkuji oběma za zajímavé informace - dvojčata jsem dosud mezi předky neměl a nemanželského potomka též ne :-) O to méně práce bude při sestavování vývodu, když jedna linie odpadne :-)
Při pohledu na datumy narození Richardovy dcery Marie a sňatku Františka mi napadá otázka, zda Richard slavil bráchovu svatbu na Moravě, nebo narození dcerky doma ;-) Obojí asi nestihl :-)

V rychlosti jsem mrkl na index a vypadá to, že Jakub pobýval v Bačově pouze omezenou dobu (a to před rokem 1870 uvedeným na webu cestyapamatky.cz :-) ). Odkud přišel, snad napoví matriky z Klatovska (odkud mimochodem pochází i můj rod; třeba se nakonec někde objeví ztráta předků z linií obou mých rodičů :-) ). Záhadou, kterou možná nikdy nerozluštím, je jednak, kam zmizel Jakub, když předal hájovnu svému následníkovi, a také to, kde byl František mezi sňatkem 1894 a 1901, kdy se jeho rodina vylíhla v Radošicích. V Josefsthálu, Bačově, ani Křešíně nebyl.
Kéž by se tak v té době dělalo sčítání myslivců ;-)
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Josefsthál v Čechách

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv říj 29, 2015 6:47

pesovirodkm píše: Kéž by se tak v té době dělalo sčítání myslivců ;-)

No to sice asi ne, ale myslím, že to byli jaksi zaměstnanci, že by někde být mohli. To byste asi musel prostudovat, jak byli organizováni v této době. Zda ten Váš nesloužil celý život jednomu pánovi a ten ho neposílal od lesa k lesu.... nebo zda nebyl členem "mysliveckého cechu"- jestli takový cech existoval....
To píšu jen, že by snad někdo mohl přispět takovou zkušeností- pro inspiraci.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků