VYŘEŠENO - DÍKY MOC Janamic :-) Liběšice, okr. Vodňany?

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

VYŘEŠENO - DÍKY MOC Janamic :-) Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod artepa » ned srp 09, 2015 18:47

Dobrý večer,
existovala taková obec cca 1760 až 1857?
Marně se snažím zjistit odkud vlastně byla Anna Killer
Často se opakuje u jejích dětí v zápisech Liběšice, okr. Vodňany, kraj Písek
http://amp.bach.cz/pragapublica/permali ... D&scan=109
Díky za tipy
Naposledy upravil artepa dne pon srp 10, 2015 21:01, celkově upraveno 1
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned srp 09, 2015 19:16

Já si pořád myslím, že jsou to Libějovice.... 5 km od Vodňan....
Že se motáme v kruhu. I Zora tam směřovala....

K tomu příjmení mám možná stopu....
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Kilcher

možná příbuzný....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod artepa » ned srp 09, 2015 19:22

Možná ano, ale já v těch matrikách Libějovic to příjmení prostě nevidím. Ani Antonína Lence.
Zřejmě ani nebude odpovídat věk při úmrtí Anny Lencové, roz. Killerové.
Děti mám zatím 1806-1820.
Pro Nový Dvůr tam nejsou soupisy poddaných, ale pro Libějovice ano. Jdu se tam podívat.

K tomu odkazu, třebas jo, taky šafář :-)

Už mi to z toho vedra nemyslí, tak to nechám uležet
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod Zora » ned srp 09, 2015 20:25

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod Dawid » pon srp 10, 2015 0:38

Tak já taky zkusím přispět.

Hledaná vesnice má být v "okrese Vodňany". V letech 1850-1949 existoval jen soudní okres Vodňany (byl tam okresní soud), kdežto politicky (okresním hejtmanstvím) to patřilo pod Písek; jedinou výjimkou byla léta 1855-1868, kdy ve Vodňanech bylo i zvláštní okresní hejtmanství - ale zas jen v rozsahu toho jediného soudního okresu.
Takže ať už v kterémkoliv roce, nemůže se pod "okresem Vodňany" rozumět nic jiného než území toho jednoho soudního obvodu. A to bylo dost malé, jen asi 34 obcí, z nichž všehovšudy dvě se (česky nebo německy) vůbec jmenovaly od "L": první jsou Lidmovice (tak to nám nepomůže), ale ta druhá jsou Libějovické Svobodné Hory.

Narozdíl od Libějovic (soudní okres Netolice) a nedalekých Libětic (soudní okres Strakonice) opravdu patřily k Vodňanům. Příjemné taky je, že lidový název Libějovic zní Libějice, takže těmhle Svobodným Horám se v minulosti muselo říkat taky Libějické (což je oproti "Liběšice", "Liběšické" rozdíl už jen jediného písmene).
Takže - nestálo by za to podívat se, jestli to správné místo třeba není tady?
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod Zora » pon srp 10, 2015 6:14

z neznalosti se zeptám- který okres se zapisoval do matričních zápisů - soudní nebo politický?
Obě varianty bych si dokázala zdůvodnit, ale která je správná, to netuším... Přikláněla bych se k politickému, ale na druhou stranu, kněz nemusel být znalcem místních poměrů a možná jen opisoval doklady, čili nemusel vůbec rozlišovat na základě nějaké znalosti místních poměrů a možná ani neměl předepsaný postup.
Zajímavé je, že v inkriminované době, že slovo okres používalo v souvislosti se soudním okresem, zatímco politický okres se nazýval hejtmanstvím. (spojení soudní hejtmanství - to neznám)
No ale to už jdu na problém asi příliš "vědecky).
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon srp 10, 2015 7:39

to jsem si přesně řikala, že knězovi bylo úplně jedno, jaká je pravda- viděl dokumenty, ty třeba ani nebyly čitelně napsaný, a napsal to, co dokázal přečíst....
taky si myslím, že se mohlo stávat, že tam bylo jen jméno obce, kouknul do mapy, viděl nějaké poblíž okresní město a bylo. Bez ohledu na to, zda se obec nevyskytovala v zemi několikrát.....
ale to je fakt na okraj .-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod janamic » pon srp 10, 2015 7:57

Také si myslím, že jde o Libějovice. Byl tam zámek plný schwarzenberského správců a ostatního personálu. Také moje šafářská větev se tam vyskytovala (na trase Hluboká, Lomnice n/L, Třeboň, Toužetín, Krumlov... Libějice). Libějovice mám psané i jako Libětice.
Pohyb šafářů byl veliký, opravdu se tam v matrikách N, Z nemusí objevit, ale stálo by za pokus, projít matriku Chelčic a hledat mezi kmotry a svědky. Jednu svatbu příslušnou do Libějic mám také v Lomci - poutní místo v sousedství.
Dále: hledaná jména jsou německá, okolí Vodňan bylo české, ale o pár km již byla německá jména běžnější.
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod Zora » pon srp 10, 2015 8:07

německé příjmení může znamenat jen to, že šlo o stěhovavé povolání,,, bohužel Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod artepa » pon srp 10, 2015 8:17

Dobrý den,
děkuji za tipy.
Libějovické Svobodné Hory je fara Chelčice. Pár dní už tam hledám. Příjmení Killer nebo něco podobného tam nevidím.
Příjmení Lenc (ženich) je tam poměrně rozšířené, ale Antonína taky nevidím.

Upřesnění, odkud byla matka či babička je v pražských matrikách až od cca 1820. Přijde mi, že na tehdejší dobu to byla celkem velká vzdálenost, nepředpokládá, že by se často navštěvovali, takže v Pze řekli název obce, jak si pamatovali. Hlavu si nelámali, jestli je správný okres, hejtmanství :-) Jen můj názor.
Zkouším i soupisy poddaných, ale teprve se v tom orientuji, peru se s písmem.
Zkouším i tip od Karolíny, ale z té strany je málo matrik. Anebo špatně hledám.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod janamic » pon srp 10, 2015 8:26

V soupisech poddaných ale pravděpodobně budou psaní někde v původní vesnici....
Tip: na Hluboké rodina Lentz
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod artepa » pon srp 10, 2015 8:28

Zatím nejblíž hledanému příjmení je existence Kilcher v matrikách :-)
Pátrání mi ztěžuje, že ani nevím odkud byl ženich Antonín Lenc. V matrikách fary Chelčice tohle příjmení je, zrovna tak i v Nových Hradech. Příjmení Lenc je zřejmě v j. Čechách poměrně rozšířené.
Jižní Čechy moc neznám, takže v tom plavu :-)
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod Zora » pon srp 10, 2015 8:34

Zkus projít pražské policejní přihlášky, Killerů i Lenců, Lenzů je tam spousta, většinou mají zapsánu obec (narození nebo domovskou)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod Zora » pon srp 10, 2015 8:47

Velmi pravděpodobně+ sloužil u Schvarzenbergů, tady je práce na téma
Vrchnostenská sídla
http://www.ff.jcu.cz/documents/10832/18 ... ff7ff54eb7

Jsou tam uvedeny od L pouze Libějovice

Já sama bych zkusila ale ty policejní přihlášky. (kdybych na to viděla) :-)))
Je tam třeba Lenc z Volyně -
http://mapy.cz/zakladni?planovani-trasy ... 22%7D&ri=0
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Liběšice, okr. Vodňany?

Příspěvekod artepa » pon srp 10, 2015 9:03

Zkouším, ale Antonín Lenc(z) tam asi nebude, zemřel 1827.
Momentálně jsem na školení, data nemám u sebe. AHMP je od 10. do 14.8. mimo provoz (údržba systému)
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Další

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků