kde je/byla Krčma?

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

kde je/byla Krčma?

Příspěvekod AlesC » pon kvě 26, 2014 21:09

Nevíte někdo, kde by se mohla nacházet Krčma? Našel jsem jen Krčmu, dnes část městyse Strážec v okrese Žďár nad Sázavou, a ta to zřejmě není. Měli by z ní pocházet mí předkové, Ignác Kropáč a Anna Rašková, viz záznam o sňatku jejich syna ve Frýdlantu nad Ostravicí:
Přílohy
183910O_KropacJ@Frydlant1.jpg
183910O_KropacJ@Frydlant1.jpg (150.49 KiB) Zobrazeno 3083 krát
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: kde je/byla Krčma?

Příspěvekod Zora » pon kvě 26, 2014 21:24

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kde je/byla Krčma?

Příspěvekod AlesC » pon kvě 26, 2014 22:32

Děkuji, snad to bude ona, i když mi to s ohledem na vzdálenost od Frýdlantu nad Ostravicí přijde málo pravděpodobné. Snažil jsem se nahlédnout do tamního indexu narozených z té doby, ale je trochu zmatečný (přeházená písmena, K jsem našel na dvou místech) a zatím jsem tam na žádného Kropáče nenarazil. Ten litoměřický archív jede tak poooooooommmmmaaaaaaaaallllllllllllllluuuuuuuuu, že už na podrobnější prohlídku nemám sílu. :evil:
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: kde je/byla Krčma?

Příspěvekod Zora » pon kvě 26, 2014 22:44

Ono je obcí s názvem Krčma víc, ale vždy se jedná o "nějaké" Krčmy... to je problém...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kde je/byla Krčma?

Příspěvekod IvoD » úte kvě 27, 2014 6:13

Mezi Olomoucí a Přerovem je Krčmaň, ale to je od Frýdlantu taky dost daleko :(
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: kde je/byla Krčma?

Příspěvekod AlesC » úte kvě 27, 2014 11:18

Tak po neúspěšné návštěvě tří Krčem (u Strážek na Vysočině, u Dubí na Českolipsku a u Domašína na Chomutovsku) jsem přece jen zkusil i Krčmaň na Olomoucku a kupodivu je to ona, zatoulaný předek se mi tam narodil. :D

Děkuji Zorce i Ivovi za rady. O té Krčmani jsem sice věděl, ale tak nějak jsem si opravdu nemyslel, že by to měla být právě ona. Spíše jsem se už chystal hledat nějaké Krčmy i na Slovensku. Ach ti faráři! :roll:
Naposledy upravil AlesC dne úte kvě 27, 2014 11:35, celkově upraveno 1
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: kde je/byla Krčma?

Příspěvekod Zora » úte kvě 27, 2014 11:23

Zlehčuji, ale třeba se narodil v krčmě v Krčmáni :-))), tak hodně štěstí i do budoucna.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kde je/byla Krčma?

Příspěvekod AlesC » úte kvě 27, 2014 11:28

Kdo ví, jak to vlastně bylo. Mně v tom zápise z Frýdlantu taky mate, že je Josef označen jako syn Krčmy (takže celé vesnice :lol: ), namísto toho, že by bylo řečeno, že pocházel z Krčmy (Krčmaně). Ale možná se to tenkrát psalo i takto ...
Naposledy upravil AlesC dne úte kvě 27, 2014 11:35, celkově upraveno 1
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: kde je/byla Krčma?

Příspěvekod Zora » úte kvě 27, 2014 11:34

Po návštěve tří krčem je možné úplně všechno, i prohlást za otce celou vesnici :-)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kde je/byla Krčma?

Příspěvekod Acheron » pon črc 28, 2014 11:42

Věřím, že pomůže UL Josefa http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 263&scan=2
Tatík Ignác pocházel z Týnce a mamina Anna z Krčmaně:-)
Vsi spolu sousedí http://www.mapy.cz/zakladni?x=17.311082 ... 8Dma%C5%88
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54

Re: kde je/byla Krčma?

Příspěvekod AlesC » pon črc 28, 2014 12:19

Acheron píše:Věřím, že pomůže UL Josefa http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 263&scan=2
Tatík Ignác pocházel z Týnce a mamina Anna z Krčmaně:-)
Vsi spolu sousedí http://www.mapy.cz/zakladni?x=17.311082 ... 8Dma%C5%88


Děkuji za snahu pomoci. Ano, taktéž jsem dodatečně přišel na to, že UL Josefa Kropáče správně směruje do Krčmaně, nikoliv do Krčmy. :) Ostatní je ovšem pochybné. Anna Rašková (Josefova maminka) se narodila ve Vrbátkách, kde si i vzala Ignáce narozeného v Krčmani. Rodina pak měnila místa pobytu (Margelíkov, Krčmaň, Lázníky), evidentně mi ještě aspoň jedno místo chybí, ve (Velkém) Týnci však zřejmě nežili. Žili v něm jiní Kropáčové, možná s Josefem nějak spřízněni, takže je možná jezdil navštěvovat, ale tu spřízněnost ještě nemám potvrzenu, je to jen teorie.

Teď spíše řeším Ignácova otce Šimona, kterýžto taky během života několikrát změnil místo pobytu (Krčmaň, Vrbátky, Určice) a ješte je nemám všechna. U něj mi chybí hlavně svatba a narození, takže nejsem schopen ho zatím napojit na jiné Kropáče, které jsem už na Olomoucku-Prostějovsku-Přerovsku našel. Namátkou mohu jmenovat Kropáče (a Kropáčky, u některých nebylo příjmení úplně ustálené) ve Štětovicích, v Štěpánově, Velké Bystřici, Černovíru, Unčovicích, Slavoníně/Kožušanech. Vím i o dalších v Citově a Troubelicích, ještě jsem nestačil vše projít, momentálně bádám v Štěpánově, odkud pocházeli ti z Týnce ...
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků