Preklad z latinciny

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Preklad z latinciny

Příspěvekod duros » pon led 18, 2010 13:23

Cez system Kramerius som natrafil na nasledujuci text:
"...Michael Snopek decessit. Litt. procl. in Pulchrum montem feria..."
Vie mi niekto povedat, kde to je, rovnako tak skratky slov za menom? Domnievam sa, ze to pohorie je Vysocina, ale asi je to blbost...
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Věra Mátlová » pon led 18, 2010 18:34

To znamená že odešel (zemřel) Michael Snopek. Litt. procl. bude nejspís zkratka littera proclamationis neboli odkaz na písemné ohlášení, pokud za "feria" následuje nějaký časový údaj - ale nemusí být číselný, třeba ve formě "po třetí neděli adventní " a pod.
Pulchra montum by mohl být překlad názvu Krásná hora (doslovný překlad) :D
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod duros » pon led 18, 2010 20:35

Vy ste bozska osoba!;-) Velmi pekne dakujem! Cely text, ktory mi Kramerius vyhodil (vratane literatury) bol nasledovny:

Archiv český Periodical Page
Staré písemné památky české i moravské
ISSN: 1211-8958
Volume: 1941
Page: 323
Michael Snopek decessit. Litt. procl. in Pulchrum montem feria IIII post Nativitatis s. Marie [12. září 1414] emanavit. Cuius bona ad d. regem legittime šunt dcvoluta. Bernhardus de Kunyeho Parvo defendit hcre- ditates predictas suo et Petři fratris sui nomine, dicens se et eum habere melius 41*

Cely text bol vsak nedostupny.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Věra Mátlová » úte led 19, 2010 17:12

tak abyste to měl celé:
Michal Snopek zemřel, písemná zpráva o tom byla vyhlášena v Krásné hoře 4. svátek po narození p. Marie (12.9.1414). Jeho statky propadly podle práva ve prospěch krále. Bernard z Kuního mladší hájí zmíněné dědictví pro sebe a svého bratra jménem Petr, tvrdě že mají lepší právo. :wink:
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod duros » úte led 19, 2010 20:30

Panecku, mat Vase vedomosti a schopnosti! Tisicere diky Vam;-)
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Milan » stř bře 03, 2010 18:04

Tak to je krásný, takhle to přeložit z latiny :) já narazil na farní kroniku, která je v latině a bohužel to musím vzdát, poněvadž s tím tedy nehnu. Jak moc složitý je se alespoň základy latiny naučit?
Milan
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv led 18, 2007 16:59

Příspěvekod Věra Mátlová » stř bře 03, 2010 18:43

Nic není nemožné, asi nejdůležitější je obecná znalost stavby jazyka (kteréhokoliv) - a jestli už máte nějaké základy z jiných jazyků tak to půjde docela dobře. Je to velmi logická záležitost, možná je to ale subjektivní názor, tak se mi to kecá, žejo. Já jsem s latinou začala coby samouk jako se svým čtvrtým nebo pátým jazykem, můj profesní obor je úplně na jiném konci - u těch koz.....

Celou kroniku asi nepřeložím, ale kdybyste našel nějaký důležitý zápis, tak se na to mohu podívat. :lol:
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků