český název pro ves/město Mesritz

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

český název pro ves/město Mesritz

Příspěvekod Acheron » pon úno 17, 2014 15:36

Předek se mi po určitou dobu života zašil někam do místa Mesritz okolo let 1800 - 1810.

Jediný tento údaj je u UL jeho dcery, pak už je zpět v rodném Frýdlantě nad Ostravicí.
Přitom je jasné, že někde mimo Frýdlant měl ještě další dvě děti a asi i nějakou manželku. Jeho druhá žena pocházela z polské Strumieni, mám ale jen svatební smlouvu z hukvaldského velkostatku.
Od let 1811 už je stopa opět ve Frýdlantě včetně polské manželky.
Matriky pro Strumien jsou až od let 1860.

Uvažoval jsem o Meseritz - Meziříčí, ale ve Valaššském nic nebylo. České místopisné stránky Mesritz neevidují.
V Polsku jsou sice dvě nebo tři místa tohoto jména, ale je to hluboko v tehdejším pruském území a není mi jasné, co by tam pak předek dělal.

Nějaké nápady?
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54

Re: český název pro ves/město Mesritz

Příspěvekod Zora » pon úno 17, 2014 15:53

kromě obce Velké Meziříčí (u Brna) se objevuje i Meziříčí (Rychnov). (Tábor)

Zkuste
mapy.cz a zadejte Meziříčí, je tam více možností.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: český název pro ves/město Mesritz

Příspěvekod calmar » pon úno 17, 2014 16:19

Bude to nejspíš vesnice Horní či Dolní Meziříčí na Těšínsku, cca 15 km od Strumeně (polsky Międzyrzecze Górne a Dolne, německy Ober a Nieder Kurzwald).
calmar
 
Příspěvky: 165
Registrován: stř zář 15, 2010 14:11
Bydliště: Opava
Oblast pátrání: Pomezí středních, severních a východních Čech
Bučovicko
Západní Těšínsko
Hranicko-Kelečsko-Valašsko
Hodonínsko
Opavsko

Re: český název pro ves/město Mesritz

Příspěvekod Acheron » úte úno 18, 2014 8:40

Děkuji na tipy. Meziříčí u Tábora jsem zkusil, ale nic. Ty Międzyrzecze jsou hodně dobrý tip a mají blízkost na Strumieň. Napíšu žádosti na fáru a třeba se zadaří.
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54

Re: český název pro ves/město Mesritz

Příspěvekod Acheron » čtv úno 27, 2014 13:22

Tak na katolické fáře nic nenašli, z evangelické nejsou schopni odpověďět. Ale farář mi sdělil, že kousíček severněji jsou ještě jedny Międzyrzecze, východně od Pszczyny,, bohužel opět nejsou schopni odpovědět. Polřád tpo je ale blízko Strumiňi
Acheron
 
Příspěvky: 87
Registrován: stř říj 17, 2012 15:54


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků