Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod Zdenek » stř říj 23, 2013 21:59

Měl bych na Vás prosbu kolegové. Po dávno zemřelé babičce jsem našel staré fotografie a postupně se mi daří zjišťovat, kdo a co na nich je. Ale s touto si opravdu nevím rady. Je na ní náměstí nějakého českého města. Českého, protože na domě vlevo je česká vlajka. Takže, fotka je buď z první republiky (to nejspíš), nebo těsně po válce.
Původně jsem si myslel, že je to Moravský Beroun, ale není.
Myslím, že to nebude velké město, v levém vzdálenějším rohu náměstí je vidět ven z města, velké město by nemělo náměstí hned na kraji města a také to vypadá, že je to na kopci.
Babička bydlela na vesnici poblíž Olomouce, po válce chvíli v Moravském Berouně a po zbytek života v Olomouci.

Zde je fotka:
http://img24.eu/v-y9kuicl8.jpg

Předem děkuji za postřehy. :D
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod ZEL » čtv říj 24, 2013 6:58

Město nepoznám. Jen ohledně datace. Zdá se mi, že na tom domě jsou dvě vlajky, ta blíž je tmavá jednobarevná, takže bych ji tipovala na sovětskou a fotografii až do 50-tých let. Ten pán v popředí má na levém rukávu pásku, snad pořadatel, možná by někdo věděl, co ta páska znamená.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv říj 24, 2013 7:14

podle těch krojů by to někdo nepoznal? asi ne, že?
vidím tam cikány a tmavé prapory, jakoby někdo zemřel... lidi s černými páskami...
přitom ale dívka v kroji má jakousi "májku"
taky tam stojí strom- je tam zasazený nově...

tady na tom webu je hodně setříděných fotek podle okresů.....
http://www.fotohistorie.cz/Olomoucky/Ol ... fault.aspx
(nějak špatně se to otvírá)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod luko » čtv říj 24, 2013 10:46

Pár nápadů:
Páska na ruce:revoluční garda,lidové milice,PS-VB nebo pořadatel akce?
Vlajky: Tady asi není pochyb o tom , že ta jednobarevná je sovětská.Kdyby to byla černá-smuteční,proč by vyvěšovali státní?

Něco mě říká,že by to mohla být nějaká oslava osvobození...
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 547
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod Pichnat4 » čtv říj 24, 2013 11:07

luko píše:Pár nápadů:
Páska na ruce:revoluční garda,lidové milice,PS-VB nebo pořadatel akce?
Vlajky: Tady asi není pochyb o tom , že ta jednobarevná je sovětská.Kdyby to byla černá-smuteční,proč by vyvěšovali státní?

Něco mě říká,že by to mohla být nějaká oslava osvobození...

Revoluční gardy měly bílou pásku s červenými písmeny RG, lidové milice červené pásky s černými písmeny LM, pomocná stráž veřejné bezpečnosti žluté s modrými písmeny PS-VB. Tak v tom bych toto nehledal. Na úmrtí to nevypadá. Jediná možnost proč by vyvěsili smuteční a státní vlajku je, že by zemřel nějaký státník.

Zkusil bych se odpíchnout od toho četníka či vojáka. Pak mi tam nesedí ten muž v pravé části fotky uprostřed na kraji v tmavých brýlích. Ten mi oproti ostatním působí poněkud moderněji, až bych řekl "západně" :-D
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod Zdenek » čtv říj 24, 2013 12:09

Napadá mě ještě Staré město pod Sněžníkem. Naše rodina tam často jezdila. Vše co tu zde bylo zmíněno by na to pasovalo.
Je to malé město, náměstí je na kopci a v rohu je ulice směřující ven z města s výhledem na okolí. Občas tam jezdím, jen ty domy jsou trochu jiné, ale mohla proběhnout nějaké rekonstrukce.
Dále byli zmiňováni cikáni, to také sedí. Staré Město bylo před válkou téměř celé německé a po poválečném vyhnání tam z původních obyvatel nezůstal skoro nikdo. Obyvatelstvo se doplňovalo lidmi české národnosti z okolních zemí, kteří se vrátili do své vlasti, dále pak cikány a vojáky. Dobrovolníků do hornictví a k lesním pracem mnoho nebylo.
I tak bylo obyvatelstva tak málo, že toto příhraniční město přišlo na čas i o status města. Některé okolní obce zanikli úplně a dnes je tam místo nich jen les.
Že by moje babička měla tuto fotku by mělo i logiku, zhruba 50let tam naše rodina jezdí na chatu.

Má to ale háček, nedaří se mi na netu najít fotku St. M. kterou bych s tou mou fotkou porovnal. Když tak budu muset počkat do zimy, kdy tam určitě pojedu.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv říj 24, 2013 12:23

tak mrkněte do street view na Google maps....(zvětšujte mapu v Google maps tak dlouho, až se Vám objeví místo klasického kurzoru panáček a tím klikněte tam, odkud se chcete podívat)
ale na první pohled se mi to úplně nezdá....
mají tam kašnu, spoustu stromů, silnici.....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv říj 24, 2013 12:34

taky můžete zkusit napsat na městský úřad, zda je to jejich město- myslím, že to bez problémů poznají.... a za zeptání nic nedáte :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod Zora » čtv říj 24, 2013 12:45

Zdenku, dispozice náměstí na fotce strašně klamou. Na první pohled jsem "viděla", že se jedná o Moravský Krumlov. Brzy po válce, vidím tam uniformu českého vojska, snad i nákladní auta - armáda?, jsou tam vidět dva druhy krojů - mohlo jít o všední a slavnostní, délka sukní u žen by odpovídala, stejně tak "prvorepublikové oblečení starších žen... přemýšlím nad typem dětského kočárku- neumím zařadit. Bryčka může být matoucí, neb po válce nebyl benzin, a v okolních obcích i v samotném Krumlově bylo spousta hospodářství - časově nelze zařadit.
Muži s páskou - jsou tam dva - mohlo by se jednat o pořádkovou službu, - snad je to fotka nějaké veselice, slavnosti. Český a tmavý prapor - asi SSSR by nasvědčoval spíše konci války. Nenapadá mě nic jiného, co by se tvářilo na fotce tmavě.
Stejně tak sedí i odsun Němců a následné osídlování..., MOr. Krumlov byl za války přiřazen k Říši.
Ulička vedoucí z náměstí dolů - naprosto perfektně vyhovuje, "pravoúhlý" roh náměstí stejně tak...

Jenže - Moravský krumlov byl na konci 2. sv. války vybombardován - právě to náměstí zcela změnilo svou vizáž... Dispozice zůstaly zachovány, půdorys náměstí, ulička dolů, na fotce po levé straně i cosi jako hospoda"....

Takže je to jen optický klam, bud před válkou a staré budovy - zatím jsem nenašla porovnatelnou fotku, nebo po válce a pak nemohou stát staré domy.
Spíš bych řekla, že člověk "vidí" to co chce vidět.

http://www.mapy.cz/#!d=muni_6072_1&x=16 ... .405764_12

Zámecké náměstí, levý horní roh ulička, mířící z kopce dolů - dole ještě jedna ulice - netuším, kdy vznikla. Domnívám se, že na luštěné fotce jsou vidět pole , ale nebyla zachycena ulice pod nimi.
Ale jak říkám, spíš člověk vidí, to, co potřebuje...
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod medved.stanko » čtv říj 24, 2013 17:48

Je to Moravský Beroun. Podívej se na toto: http://www.fotohistorie.cz/Olomoucky/Ol ... fault.aspx
Ahoj.
Uživatelský avatar
medved.stanko
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 27, 2011 11:12
Bydliště: SK - 91908 Boleráz 426

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod Radix » čtv říj 24, 2013 18:20

To jsou cikánky pod tím deštníkem?
Radix
 
Příspěvky: 3191
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod Zdenek » čtv říj 24, 2013 18:25

medved.stanko píše:Je to Moravský Beroun. Podívej se na toto: http://www.fotohistorie.cz/Olomoucky/Ol ... fault.aspx
Ahoj.



Opravdu :P
http://www.fotohistorie.cz/FullFoto.aspx?photoID=30293
nalezl jsem tam fotografii téměř shodnou z roku 1947. To co mám doma zřejmě fotila tatáž osoba a ze stejného místa. Takže to není rodinná fotografie, ale spíš něco jako pohled či upomínkový předmět. Šlo mi hlavně o to, jestli mám na fotce hledat nějakého příbuzného, nebo ne.

Děkuji všem za všechny příspěvky a ochotu pomoci. :wink:

PS: I když bych dal ruku do ohně, že ta slečna v kroji v popředí je moje babička a ten blonďatý klučina její bratr. I věkem by to sedělo babička 1930 a strýc 1939.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod Zdenek » čtv říj 24, 2013 18:39

Zde jsou odkazy na výřezy z fotografií, které mě k tomu dovedly.
První je z té fotky a druhý z rodinného alba.

http://img24.eu/v-swjv4a9.jpg
http://img24.eu/v-xtve1y5e.jpg
Opravdu vypadá jako babička.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv říj 24, 2013 19:42

asi se moc dívám na Horatia v Miami CSI (jinak na televizi akorát utírám prach), ale co najít nějaký program na porovnávání tváří? i když nevím, jaké je na to potřeba rozlišení....
tuším, že si klepete na čelo, ale tak mne to napadlo- že by to byl adrenalin, zjistit, jak na to a jak to je....

jinak bomba, ta druhá fotka.... a co je to za slavnost tušíte? sázení stromků na náměstí to asi nebude :-))
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Fotografie náměstí, pro mě neznámého města.

Příspěvekod ZEL » pát říj 25, 2013 7:50

Zdenek píše: ... nalezl jsem tam fotografii téměř shodnou z roku 1947. To co mám doma zřejmě fotila tatáž osoba a ze stejného místa. Takže to není rodinná fotografie, ale spíš něco jako pohled či upomínkový předmět. Šlo mi hlavně o to, jestli mám na fotce hledat nějakého příbuzného, nebo ne ...

Ty fotografie jsou sice téměř shodné ohledně místa, odkud byly focené, ale ne ohledně času. Na té první jsou lidé oblečení letně, zatímco na té druhé mají čepice a kabáty. Takže se nejedná o stejnou akci, fotit to mohly různé osoby a klidně to může být rodinná fotografie.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Další

Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků