obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm. snad Polsko?

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm. snad Polsko?

Příspěvekod Zora » sob srp 24, 2013 6:53

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=40
8/8 april Johan Ferdinand Moskolík

V zápise se dvakrát objevuje obec Michailowitz. Netuším, zda se jedná o obec původu otce a kmotra nebo o místo, kde psůbil regiment.

Podle wiki:
Název Michalovice má více sídel:

Michalovice (okres Havlíčkův Brod) – obec v okrese Havlíčkův Brod
Michalovice (okres Litoměřice) – obec v okrese Litoměřice
Michalovice (Petrovice I) – část obce Petrovice I v okrese Kutná Hora
Michalovice (Mladá Boleslav) – část města Mladá Boleslav v okrese Mladá Boleslav
Michalovice (hrad) – zřícenina ve výše zmíněných Michalovicích u Mladé Boleslavi
podobné jméno mají

Michalovce, město na Slovensku
Michalová, obec na Slovensku

Formu Michailowitz jsem na netu nenašla.
Snažila jsem se nějak upřesnit místo působení onoho regimentu, prameny se různí, neb r. 1806 došlo přečíslování.
Původní regiment č. 57 sídlil v polském Tarnowě .

Nemá někdo nápad, jak se dopídit?
Příjmení Moskolík se v podstatě na netu nevyskytuje a příjmení Newisch (kmotr) se objevuje ve formě Leopold Newisch , zahradník na panství Nové Hrady. V česky psané formě Nevíš . jsem příjmení nenalezla.

Anna Mucha, matka dítěte, byla z Ivančic.

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm.

Příspěvekod Slim » sob srp 24, 2013 10:10

Zde naleznete, kde všude regiment rekrutoval

http://czechcensus.tripod.com/recruitment.htm

takže pokud je znám věk, dala by se odhadnout oblast.

před přečíslováním v roce 1806 měl regiment 57 číslo 58 (dle http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_ ... en_Neuzeit )

pro němčináře (což já nejsem) by možné informace měly být k nalezení zde:

http://www.scribd.com/collections/39984 ... al-records
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm.

Příspěvekod Zora » sob srp 24, 2013 10:21

Tak na tuhle stránku jsem nenarazila, i když jsem jich našla poměrně dost o 57. regimentu.
Jen mně, bohužel, chybí něco jako znalost vojenské problemtiky. Snad se tím nějak prokoušu.
Moc děkuji Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm.

Příspěvekod Slim » sob srp 24, 2013 10:49

Také bych zvážil možnou podobu původního příjmení, Moskolík máte potvrzeno i ještě jinde? Protože netuším, co je myšleno dvěmi O za K, co chtěl farář vyjádřit za fonetiku. Taky se mi moc nezdá to konečné K. Každopádně příjmení foneticky blízké mne napadá Moskalyk, mohlo by se z původního příjmení i vyvinout. Ale režisér Moskalyk se narodil v Podkarpatské Rusi carskému důstojníkovi, i když v Chustu, který patřil Rakousko-Uhersku. I jméno Alexander Vašeho Moskolíka východem vcelku zavání, domnívám se, že u nás to tehdy moc běžné jméno nebylo. Co se týče Michailowitz, v úvahu by tedy možná připadala i Michalovka, pozdější enkláva volyňských čechů. Jinak variantu příjmení bych doporučil i Moskalík (5 jich žije dnes na Olomoucku) a v MyHeritage jsem našel přechody Moskalík/Moskalyk. V Brně dokonce jeden Moskalík učí na VUT http://www.fme.vutbr.cz/prdetail.html?pid=14972&lang=0 .
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm.

Příspěvekod Zora » sob srp 24, 2013 11:53

Znění příjmení mám pouze ze svatby dcery, syna, z potom úmrtí. Zapisován je vždy jako Alexander Moskolík, panský šafář (dráb) v Rosicích.
(Na rosickém panství jsen ale žádnou stopu v matrikách nenašla a je mně divné, jak tam pracoval, když manželka byla v Ivančicích (vz. cca 20 km)

Jeho manželka působila jako porodní bába v Ivančicích, takže je zapsána na každém listě matriky, zhrüba od poloviny 19. st.
O Alexandrovi nemohu najít žádnou podrobnější zmínku, tohle je první vlaštovka. Nenašla jsem ani svatbu s Antonií, byť byla z Ivančic (zde se zapisovaly i svatby konané jinde), nemám narození dcery Marie.
Alexander a Antonie měli dvě děti, Johana Ferdinanda a Marii. (o dalších nevím) a v mé linii se objevuje dcera Marie.

Zajímavé je, že dcera Marie se vdávala v Židlochovicích, s povolením a delegací ivančického faráře (ona i manžel byli z Ivančic)
Ani v židlochovické matrice jsem nenašla nějakou zmínku o Alexandrovi...

Úmrtí- Alexander zemřel v roce 1877 ve věku 68 let, to by odpovídalo narození 1809.
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=40

Jeho manželka Antonie, roz. Mucha se narodila 1817
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=36

Možné změny v příjmení jsem zkoumala, na wiki jsem hledala, googlila jsem... dokonce jsem oslovovala Moskalíka z Olomouce, neozval se. (nějaký vášnivý diskutér v diskusích :-)))

Rod Moskolíků pravděpodobně vymřel synem Johannem Ferdinandem, zatím se mně jeví, že snad obě jeho děti zemřely.( o dalších nevím)
Navíc jsem na Krameriovi našla zmínku o tom, že Johann Ferdinand byl pohnán před brněnský soud, kvůli nějakému násilí...

Příjmení Moskolík se objevuje mezi emigranty v USA, původ POlsko, Ukrajina Rusko.

V dobovém tisku jsem našla v první polovině 20. století Alexandra Moskolíka, jako člena pražské židovské obce.
Můj Alexander byl ovšem katolík.

Víc se mně zjistit nepodařilo...
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm.

Příspěvekod Slim » sob srp 24, 2013 12:02

Koukám, že to máte pozjišťováno poměrně zevrubně (abych pravdu řekl nic jiného jsem ani nečekal :) ). Akorát odkaz na úmrtí Alexandra je špatně, je to odkaz na narození Johana Ferdinanda. Rok narození Marie náhodou neznáte?
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm.

Příspěvekod Zora » sob srp 24, 2013 12:13

Omluva
úmrtí Alexander:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=95
poslední vlevo

Narození Marie nemám, vdávala se:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=227
první vlevo
v roce 1867, bylo ji 22 let, takže se mohla narodit 1845.
V Brně - sv. Jakub, sv. Tomáš, jsem narození nenašla. Další matriky jsem nestihla prohledat, na narození Johanna jsem narazila včera v noci :-)))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm. snad Polsko?

Příspěvekod Zora » pon led 07, 2019 17:37

Oživuji téma, napadlo mě, zda by někdo nevěděl o obci s tímto názvem na území dnešního Polska.

Za jakýkoliv nápad moc děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm. snad Polsko?

Příspěvekod sanssouci » pon led 07, 2019 18:14

To jediné, co jsem našel, jsou Michalkowitz, dnes Michalkovice, fara Michalkovice, archiv Opava.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm. snad Polsko?

Příspěvekod Zora » pon led 07, 2019 21:10

Moc děkuji, zkusím se tím postupně prokousat...
Našla jsem ještě onoho Newische, co je uveden jako kmotr, vypadá to, že se také oženil s "Češkou", jeho děti se rodily v Brně.... zatím jsem ale nenarazila na svatbu nebo údaj o původu Ferdinanda Newische...
Pěkný večer a děkuji. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm. snad Polsko?

Příspěvekod Zora » pon led 07, 2019 21:29

Uvidím, jestli se mně nepodaří v tom Brně něco najít...
On je ten zápis o narození Johanna spletitý, příjmení otce je zapsáno jinak, než se potom psalo v Ivančicích, stejně tak může být chyba v zápisu názvu obce. myslím, že jsou tam dvě ll
Našla jsem ještě v archivním fondu protokol, kterým univerzita v Olomouci potvrzuje, že manželka Alexandra Moskolíka, rozená Muchová absolvovala kurz pro porodní báby, musím se vydat tedy do Rajhradu, třeba tam budou nějaká data (svatba a podobně)

Ten syn Johann byl zřejmě nějaký kriminálník, našla jsem něco na digi knihovně, tak si to musím nějak poskládat. navíc nějaká Moskolíková byla porodní bábou v jiné obci u Brna, rozhodně to nebyla moje předkyně, ale mohla to být manželka syna Johanna. Jenže o této porodní bábě se stejným příjmením jsem nezjistila (kromě zápisů o porodech v matrice) vůbec nic. Chce to trpělivost.
ale dobrý nápad s tím nalezencem, projedu pro jistotu ještě zemskou porodnici, Newisch Ferdinand se měl podle sčítání narodit 1810...
Moc děkuji ještě jednou. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: obec Michailowitz zápis z r. 1842 něm. snad Polsko?

Příspěvekod Zora » pon led 07, 2019 21:46

Uf, nějak mně ta polština nejde :-(
Musím se asi víc snažit ...
Dík. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků