Změna číslování v Polné

Když hledáme na základě místa. Nebo chceme nějaké informace od někoho, kdo to má blíž.

Změna číslování v Polné

Příspěvekod Sagitarius » pát kvě 24, 2024 18:51

Neporadí někdo? Mám takový problém, v Polná na Jihlavsku (malé město, caa 5000 obyvatel) byla ještě na konci 19. st roydělena na 3 hlavní části, Horní/Dolní předměstí a Město, každá část s vlastním číslováním. Někdy kolem r. 1900 se v matrikách začalo psát č.p./část, tj třeba 150/III a je to tak až do posledního dostupného záznamu v matrice O, r. 1927. Kde je problém - ve sčítacích operátech se od r. 1900 zapisovalo podle jednotného číslování pro celé město, aniž by bylo někde uvedeno původní číslování po částech. A teď se v tom babo vyznej. Celkem 565 domů, několik tisíc stran operátů, fakt se mi to nechce prohledávat systematicky. Ideálně kdyby existovala nějaká mapa, na které by bylo vidět staré číslování, pak už bych si to spároval. Ale zatím jsem žádnou takovou nenašel. Na stránkách města mají akorát jednu větu, že číslování bylo zavedeno Marii Terezií 1771, trochu málo. :( Nevěděl by někdo jak na to?
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Změna číslování v Polné

Příspěvekod Radix » pát kvě 24, 2024 19:07

Staré číslování by mělo být na skice k císařskému otisku.
Radix
 
Příspěvky: 3203
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Změna číslování v Polné

Příspěvekod mix59 » pát kvě 24, 2024 19:11

Mohly by vám v tom pomoci tzv. indikační skici, které jsou i pro Polnou dostupné na těchto stránkách: https://ags.cuzk.cz/archiv/. Při kliknutí na Polnou si je pak vyberete z nabídky. Stará popisná čísla domů jsou tam zakreslena červeně.
Pozor - u podobných map (originální mapy stabilního katastru a císařské povinné otisky) jde o čísla katastrálních pozemků, nikoliv o popisná čísla domů!
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Změna číslování v Polné

Příspěvekod Zora » pát kvě 24, 2024 19:34

https://www.mesto-polna.cz/mestske-muze ... a/os-13117

MOhli by to vědět... je to městské muzeum, ne nějaké státní, či jak to napsat, tak se zabývají historií města.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29354
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Změna číslování v Polné

Příspěvekod Sagitarius » sob kvě 25, 2024 0:20

Díky, už vyřešeno. Byl jsem upozorněn, že v soupisech 1921 je na začátku jmenný rejstřík majitelů, což pomohlo. Moje hledané číslo 150/II je ponovu 429. Dík za pomoc
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 747
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko


Zpět na Místopis

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků