Matěj Vazač - Dědovice

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Matěj Vazač - Dědovice

Příspěvekod skopa » ned kvě 26, 2013 15:39

Pátrám po Matěji Vazačovi z Dědovic, kterému a jeho ženě Mařeně se 5.10.1753 narodil syn Martin. U zápisu narození syna je i uvedený jako "neb Hajný". Prošel jsem kompletně knihu 2 narozených pro Čížovou 1700 - 1744 a nikde jsem tam na něj nenarazil a to jsem pro jistotu hledal všechny Matěje z Dědovic. :? Nějaký nápad?
skopa
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte dub 16, 2013 8:27
Bydliště: Stochov

Re: Matěj Vazač - Dědovice

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned kvě 26, 2013 17:34

To je hned u Zvíkova.... Od roku 1710 jsou tam podle wikipedie Swarzenberkové.... Nebyl to jejich hajný? Někdo už tady podobnou věc nedávno řešil....
Aha, to byl o Orlíku a v pozdější době....
Ale možná se to dá nějak zjistit... Třeba kolegy něco napadne- nebo jsem vedle jak ta jedle.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Matěj Vazač - Dědovice

Příspěvekod skopa » úte kvě 28, 2013 19:22

Karolina Vernerova píše:To je hned u Zvíkova.... Od roku 1710 jsou tam podle wikipedie Swarzenberkové.... Nebyl to jejich hajný? Někdo už tady podobnou věc nedávno řešil....
Aha, to byl o Orlíku a v pozdější době....
Ale možná se to dá nějak zjistit... Třeba kolegy něco napadne- nebo jsem vedle jak ta jedle.


Schwarzenberský hajný by sice nebyl špatný a od Zvíkova je to sice kousek, ale bylo to panství Drhovle, které v roce 1712 koupila hraběnka Antonie Josefa Černínová rozená Küenburg pro svého syna Františka Antonína Černína. Později přikoupili ještě přikoupili Čížovou a Sedlici, čímž vznikl velkostatek Drhovle - Čížová - Sedlice. V roce 1753 ho získávají sňatkem s Lobkowitzové. Snad pomůžou gruntovnice. Vypátral jsem je v SOA Litoměřice. Nejstarší dochované záznamy mají z roku 1728. Teď si ale ještě udělat čas tam dojet.
skopa
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte dub 16, 2013 8:27
Bydliště: Stochov

Re: Matěj Vazač - Dědovice

Příspěvekod Zora » úte kvě 28, 2013 19:31

bez záruky, nejsem místní

na níže uvedených stránkách je sňatek Martina Vazače v .r. 1719 v obci Horní Záhoří.
Je to cca 15 km od Čížové. Bohužel se v místopise moc nevyznám, tak se raději předem omlouvám. Zora.

http://rodokmen.psinec.com/?p=378
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matěj Vazač - Dědovice

Příspěvekod Zora » úte kvě 28, 2013 19:42

Martin Vazač, domkář, a Katřina Tauchenová (Čepice 18)
děti Josef (1810)
http://www.mistopis.org/kalenice.html

Jako první oborník přichází roku 1732 v matrikách Matěj Rys, který křtil 3. listopadu 1732 syna Martina Tomáše. Později si Martin Tomáš Rys již jako lesní myslivec, vyžádal křestní list při odchodu do Polska. Častým kmotrem je uváděn Vít Vazač,
http://www.lesycr.cz/ls199/obora-sedlic ... obory.aspx

zde se také vyskytuje příjmení Vazač.
http://dvorak-rodopis.cz/dokumenty/regi ... l-1743.pdf
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matěj Vazač - Dědovice

Příspěvekod skopa » pon čer 24, 2013 20:53

Zora píše:bez záruky, nejsem místní

na níže uvedených stránkách je sňatek Martina Vazače v .r. 1719 v obci Horní Záhoří.
Je to cca 15 km od Čížové. Bohužel se v místopise moc nevyznám, tak se raději předem omlouvám. Zora.

http://rodokmen.psinec.com/?p=378


V Horním Záhoří se narodil 5.10.1753 Martin Vazač syn Matěje Vazače, kterého hledám. Teoreticky by tenhle Martin Vazač mohl být otcem toho Matěje, ale to je spekulace. Časově by vycházelo, že by se narodil po roce 1720 a v roce 1753 byl dost starý na to, aby zplodil dítě.
skopa
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte dub 16, 2013 8:27
Bydliště: Stochov

Re: Matěj Vazač - Dědovice

Příspěvekod skopa » pon čer 24, 2013 20:55

Navštívil jsem archív. Vyhledal jsem pozemkovou knihu Dědovic, ale zápisy asi budu luštit až do zimy, protože jsou pro mě trochu nečitelné... https://plus.google.com/photos/10185071 ... banner=pwa
skopa
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte dub 16, 2013 8:27
Bydliště: Stochov

Re: Matěj Vazač - Dědovice

Příspěvekod Kašpar » úte čer 25, 2013 9:01

skopa píše:Navštívil jsem archív. Vyhledal jsem pozemkovou knihu Dědovic, ale zápisy asi budu luštit až do zimy, protože jsou pro mě trochu nečitelné... https://plus.google.com/photos/10185071 ... banner=pwa



Dobrá práce, naštěstí to je, alespoň dle titulní strany, v češtině
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Matěj Vazač - Dědovice

Příspěvekod Milarka » pát pro 30, 2022 22:54

skopa píše:Pátrám po Matěji Vazačovi z Dědovic, kterému a jeho ženě Mařeně se 5.10.1753 narodil syn Martin. U zápisu narození syna je i uvedený jako "neb Hajný". Prošel jsem kompletně knihu 2 narozených pro Čížovou 1700 - 1744 a nikde jsem tam na něj nenarazil a to jsem pro jistotu hledal všechny Matěje z Dědovic. :? Nějaký nápad?


Pokud máte u zápisu v matrice napsáno "neb Hajný" nebo "vulgo ...", pak to je znak jména po chalupě. Tedy že jedno z použitých jmen je po chalupě. Ve Vámi uváděnou dobu nebyla příjmení dědičná, jednalo se o příjmí a ta se za život člověka mohla několikrát změnit (sňatkem, přestěhováním atd.). Takže hledejte i rodiny Hajných v dané obci. A podívejte se i do pozemkových knih.
Milarka
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 06, 2007 22:44
Bydliště: Strakonice

Re: Matěj Vazač - Dědovice

Příspěvekod zburget » sob pro 31, 2022 13:24

Reagujete na 9 let starý dotaz, tazatel zde byl naposledy koncem listopadu 2015. Obávám se, že vaši reakci zde zřejmě nikdy nenajde. Pokud myslíte, že tazateli můžete ještě takto po letech jakkoli pomoct, zkuste mu poslat e-mail.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků