Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Zdenek » pon dub 29, 2013 21:10

Nevím, jestli jsem to správně pochopil, ale jedná se o obec Votice nebo město Klatovy? Ať už je to obec jakákoliv tak je potřeba vědět pod který okresní archiv spadá. Nejsem místní znalec ale asi Plzeň. Matriky vám nepomohly a asi ani fond místní fary k ničemu nebude, o židech tam toho asi nic nebude.
Já bych asi požádal o inventář fondu dané obce a celý bych ho prohlédl. Říct dopředu co hledat je těžké, nevím co se dochovalo, ale ano sčítání lidu, soupisy obyvatel, přihlášky, odhlášky, školy, kroniky.... Pokud se jedná o město Klatovy tak toho bude asi hodně. Jak jsem říkal v těchto končinách jsem nikdy nepátral, ale třeba v Opavě mají již tyto inventáře online, takže doma si je v klidu prohledám a do archivu jedu s jasným cílem. Třeba tam máte také něco takového.
Ještě mě napadá, židovská obec nebyla v každém městě a vesnici, tak by nebylo špatné zjistit pod jakou spadali. I tento fond může být zajímavý.

Posledního půl roku válčím s pátráním po židovských příbuzných a musím říct, že to je největší genealogická fuška kterou jsem dosud absolvoval. Takže přeji hodně štěstí a pevné nervy :D
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon dub 29, 2013 21:26

Hledám Klatovy (Votice jsou zatím méně zajímavé): mají vlastní SOA nebo kýho výra- pardon za nevůli ke zkratce :-) Tak jsem tam koukala a inventář online mají, tak to pročtu a uvidím- zatím jsme jim napsala, zda mají sčítání. Taky jsem si napsala na židovskou obec o mapu rabinátů- uvidíme, zda jsem si vymyslela něco, co neexistuje :-)
Díky za podporu- nejsem zdaleka tak zkušená, jako vy, ale žid. předky hledám už skoro rok a je to celkem fuška- jak píšete- např. jak přečíst hebrejštinu=> najít si lidi, co to přečtou nebo jak pochopit přejmenovávání v rámci familiantského zákona- neb Židi jsou mazaní.... a kde hledat, když nic není tak, jak by člověk čekal :-)
Ale všude je hodně chytrých a ochotných expertů- např. žid. muzeum je výborné.... Nervy mám, ale zdroje ubývají a naděje na žijícího příbuzného se starýma fotkama v šuplíku se zmenšuje- ale nevzdávám to.... Třeba mně tady někdo najde....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát kvě 03, 2013 8:03

Jen hlásím, že mapa rabinátů spíš neexistuje a že mi bylo taky doporučeno jít na to přes sčítání- a do Klatov. To mám kousek :-)) Ale v létě jedu tím směrem, tak se tam stavím. Díky za pomoc.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod bibi » sob kvě 04, 2013 21:42

o čtyřech sourozencích Steinových jsem nenašla nic, ale snad pomůže alespoň něco málo o Arnoštu Steinovi. S největší pravděpodobností byl nejmladším synem rabína Jakoba Steina a Anny Kornfeldové (oba pohřbení v Praze). V prosinci roku 1916 zemřel Arnoštův bratr Moritz a pohřbu se zúčastnili i jeho sourozenci. Na smutečním oznámení je mezi nimi i Ernst Stein a u něj poznámka "Bielitz", což by mohlo znamenat, že se rodina, kterou hledáte, odstěhovala do Polska.
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... 13&zoom=33 . Prohledala jsem i databázi obětí šoa Yad Vashem, která je mnohem obsáhlejší, než holocaust.cz , ale zmínku o vašich Steinových jsem nenašla.
bibi
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned čer 20, 2010 1:24

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Zora » sob kvě 04, 2013 21:48

viewtopic.php?f=9&t=8318&p=39093&hilit=kornfeld#p39093
Zde je v příspěvku Karoliny uveden stejný rod Kornfeld, zřejmě jste našla správně. :D Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned kvě 05, 2013 6:41

bibi: To zní velmi nadějně! Kornfeldovi jsou určitě příbuzní... Prohledala jsem smuteční oznámení v Prager Tagennblat, ale tohle jsem musela přehlídnout, ještě štěstí, že vy ne.... pro informaci přikládám kus rodokmenu se Steinovými a Kornfeldy...
a Yad Vashem: o tom jsem právě před pár dny slyšela a už to tu je!

Ohledně rodičů Ernsta: zatím na 100% přesně nevím- v jeho zápisu v rodné matrice je jako otec Jakob (rabín z Janovic), což bude pravda , ale jinde jsem našla Bedřicha- proto ho tam mám-abych nezapomněla projít, proč se to motá, píšu si kvůli tomu s paní z Ameriky.....špatně se to ověřuje- matrik moc není.

Děkuju mockrát, ozvu se, když najdu Steinovi v Polsku :-) to je zase výzva, když už nemůžu mít konvenční křesťany, tak ještě i v Polsku :-))).... zlehčuju. Možná budu mít štěstí a budou z Bělic u Benešova- https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_n% ... %8Cesku:_B

Obrázek
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Zora » ned kvě 05, 2013 7:39

http://www.steinheim-institut.de/wiki/i ... menliste#K

V seznamu rabínů uvedena jména Kornfeld, Stein, třeba to nějak pomůže

Kornfeld, Aron, geb. 2. Aug. 1795 [17. Ab] in Golčův Jeníkov (Goltsch-Jenikau), Böhmen, gest. 26. Okt. 1881 das.

Kornfeld, Moritz, geb. 1816 in Tučapy (Tutschap), Südböhmen....
Na stejných stránkách je i seznam rabinátů, myslím, že ses po něm pídila.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned kvě 05, 2013 9:36

díky :-)
mrknu....
těžko se hledají spojení do minulosti, když nejsou matriky- a ani zmínky na google.... Mám sice Michaela Kornfelda, nar. před rokem 1820, který by pak musel být synem Arona, kterého jsi našla, ale chybí najít to spojení- bohužel asi není kde- nestěžuju si, jen hloubám, jak na to....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Zora » ned kvě 05, 2013 9:47

slíbila jsem, že budu přeposílat, na co narazím, přebrat si nálezy už musíš sama :-)))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned kvě 05, 2013 9:51

:wink:
jasný!
díky
dám si pár dní "voraz"- jsem v lázních a pak na to vlítnu silou buldozeeeru...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned kvě 05, 2013 9:58

jenom ještě jedna věc: tady http://www.yadvashem.org/yv/en/search_r ... hem.org%2F

jsem našla rodné místo pisatele= Metzel.... nějak se ale neumím dostat k tomu, kdo ten dopis za války psal- je to, jak jsem pochopila jeden z dopisů ve sbírce z koncentráku- ale nepovedlo se mi najít více informací....

to bibi: neporadila byste? snad to na Yad Vashem umíte....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Zora » ned kvě 05, 2013 10:00

Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod bibi » ned kvě 05, 2013 12:25

Bělice u Benešova mě tedy nenapadly ani ve snu:-) Čtyřleté pátrání po mých židovských předcích mě naučilo hledat vždy tu složitější variantu - častěji totiž bývám ve slepé uličce, než na stopě nějakého objevu - moje hledání většinou končí v místech jako vesnička Felsögagy na maďarsko - slovenské hranici.

Že byl Ernst nejmladším synem Jakoba Steina, rabína v Janovicích a později učitele na pražském gymnáziu, tím bych si byla jistá, viz úmrtní oznámení Jakubovo http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... 20&zoom=33 a o o rok později jeho ženy http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... 16&zoom=33 . Na ahmp.cz je zmínka o poručnictví Ernstově po Jakubově smrti.

Celkem obsáhlý rodokmen Steinů a Kornfeldů je na geni.com http://www.geni.com/family-tree/index/6 ... 8435980698

a pobytovou přihlášku Steinových jste určitě našla http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?session ... e&record=2
bibi
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned čer 20, 2010 1:24

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv kvě 09, 2013 6:49

Díky Vám :-) Ano, pobytové přihlášky mám. Ostatní prozkoumám ještě jednou- jsem evidentně ve stadiu "Jeden krok dopředu, dva zpátky".
Ještě mám pár dní chaosu a pak se kouknu do historie.... krásné jarní dny.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Rodina Steinova, kolem 1900, Klatovy, žid. původ

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob kvě 11, 2013 21:51

Tak jen přidávám info: podle klatovského archivu že při sčítání v roce 1910 Steinovi v Klatovech nežili (přesná odpověď zní, že nebyli již na adrese, kde se narodili jejich děti- poslední v roce 1897), takže zmizeli někdy po 1897 a před 1910, pravděpodobně.
Prozkouvám postupně ostatní zdroje, uvidíme- třeba bude aspoň kousek štěstí.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

PředchozíDalší

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků