Josef Chovanec

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Josef Chovanec

Příspěvekod Otmar » čtv bře 28, 2013 9:36

Hledáme našeho dědečka Josefa Chovance, nar. 15.3.1888 údajně v obci Krásná. Rodná matrika této obce však zápis o jeho narození neobsahuje. Pracoval snad od mládí až do důchodu ve Vítkovických železárnách. Měl 11 dětí, z toho pět zemřelo v prvním roce života. Podle místa narození těchto dětí víme, že bydlel v Raškovicích, Pražmě, Krásné a v Mohelnici. Jeho manželkou byla Marianna roz. Žižková, nar. 13.8.1888 v Pražmě a byla hluchoněmá. Sňatek uzavřeli 28.8.1911 v Raškovicích (oddací matrika Fr X 12 str. 121). Tento zápis obsahuje i data narození snoubenců, ale bez udání místa narození. Obrátili jsme se i na archív Vítkovicých železáren a ochotná paní archivářka nám sdělila, že místo narození našeho dědy je uváděno Staré Hamry. Bohužel však ani v rodné matrice této obce náš děda uveden není.
Děkujeme za každý poznatek.
Otmar
Otmar
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv bře 28, 2013 7:35

Re: Josef Chovanec

Příspěvekod Slim » čtv bře 28, 2013 10:24

A nemůže ten záznam být v matrice

N • 1879 - 1910 • 11756 • Fr X 15 • Krásná, Raškovice

která sice ZA Opava na webu obsažená je, ale nelze ji ještě zobrazit?
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Josef Chovanec

Příspěvekod Otmar » sob bře 30, 2013 10:09

Dobrý den! Děkuji za odpověď. Matrika Fr X 15 na webu ZA Opava není, ale na regále ve skladě je. Mám zkušenost, že můj spolužák požádal o zpřístupnění matriky, která na webu nebyla a bylo mu vyhověno.
Otmar
Otmar
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv bře 28, 2013 7:35

Re: Josef Chovanec

Příspěvekod Slim » sob bře 30, 2013 10:58

To ano, s tím většinou problém nebývá. Jde spíše o to, zda máte ověřeno, zda se v dané matrice ono narození nenachází. To znamená, zda jste již v ZA Opava byl a matriku si prohlédl.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Josef Chovanec

Příspěvekod Otmar » stř dub 03, 2013 6:26

Zatím jsem v ZA Opava nebyl. Byly Velikonoce, tak jsem to odložil. Ale děkuji za váš zájem. Napíšu přes toto fórum jak to dopadlo.
Otmar
Otmar
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv bře 28, 2013 7:35

Re: Josef Chovanec

Příspěvekod Slim » stř dub 03, 2013 9:46

Chystám se do ZA Opava 9.4., zkusím tu předmětnou matriku zkouknout.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Josef Chovanec

Příspěvekod Otmar » sob dub 06, 2013 9:43

V úterý 9.4. do archívu nemohu, mám návštěvu u lékaře a ta se odložit nedá. Chystal jsem se tam 10.4. a pokud by se v předmětné matrice zápis o narození našeho dědy nacházel, chtěl jsem si jej vyfotografovat. Chtěl bych ho mít v "originále". Prosím o zprávu na email, jak jste dopadl. Můj email: otmarsenecky[a]seznam.cz
Moc děkuji!
Otmar
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv bře 28, 2013 7:35

Re: Josef Chovanec

Příspěvekod Slim » úte dub 09, 2013 14:23

Tak jsem dnes absolvoval návštěvu ZA Opava a přestože jsem měl danou matriku objednanou a potvrzenou, tak mi bylo sděleno, že matriky Fr X 15 a Fr X 16 dnes obdržet nemohu, protože jsou na digitalizaci a nikdo neví kdy se vrátí, či kdy se alespoň objeví na webu. Takže jsem Vás moc nepotěšil, ale možná uštřil zbytečnou cestu do ZAO. Ale na druhou stranu já měl dnes zásah do černého, když jsem obdržel hromadu pozůstalostních pozůstalostních dokumentů pro zvolený rok, s údivem jsem zjistil, že 90% se týká přímo mého předka. Originál svatební smlouvy z roku 1800, vlastní rukou psané dopisy vrchnosti (jeden několikastránkový), noviny z roku 1830 s článkem o jeho úmrtí (požádám zdejší laskavé osazenstvo o jeho překlad), recepty z lékárny a více než halda listů věřitelů, hlásících se k pozůstalosti. Následujících pět let dohromady nedalo zdaleka takové množství dokumentů, jako dokumenty týkající se mého předka. I když to asi nikterak známá osobnost nebyla, mám obavy, že pouze dlužník. Naštěstí se asi dluhy zvládly, když jeho synovi, mému praprapradědovi grunt zůstal :)
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Josef Chovanec

Příspěvekod Slim » sob čer 08, 2013 7:58

Matriky Fr X 15 http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... ff2&scan=1 a Fr X 16 jsou již k dispozici k prohlížení online. Josefa Chovance jsem tam bohužel v daném datu nenalezl.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Josef Chovanec

Příspěvekod Kirvin » ned čer 09, 2013 14:09

Nemohl jsem jednou také nalézt místo narození předka, přestože datum jsem měl (rámcově 2. polovina 19. století). Znal jsem jeho bydliště a tak jsem si vyžádal v příslušném archivu sčítací operáty z fondu Okresního úřadu. Ve sčítání lidu z roku 1910 to místo bylo a v příslušné matrice jsem jej pak našel... Sčítání lidu bylo 1880, 1890, 1900, 1910 - tyto operáty by měly být uloženy ve SOkA.

Býti Vámi, vyhledal bych sčítání lidu 1910 pro obec Raškovice, ev. pokud znáte jiná bydliště v době sčítání.. Třeba to vyjde..
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků