Genealogie mého příjmení, Foldyna

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Genealogie mého příjmení, Foldyna

Příspěvekod Lubomír Foldyna » pon pro 31, 2012 1:34

Vážené dámy,vážení pánové.
Sháním co nejvíce informací o původu a vzniku mého příjmení,Foldyna.Mám zjištěno,že toto příjmení v oblasti frýdecko místecka bylo původně Faldyna a poprvé se vyskytlo v roce 1640 a místo původu byl u Frýdku Místku,dnes je to část Frýdek Místek 10,Skalice Záhoří.Tam bylo poprvé vspomínano příjmení Faldyna.A co se týče Foldyna,tak toto příjmení bylo vspomenuto v roce 1800.Co se týče mého příjmení,sháním informace o celkovém rodokmenu mého rodu.Proto sháním nějakého genealoga,ktery ma svůj koníček pátrání v rodokmenech.Já osobně se v tom nevyznám a proto prosím někoho kdo již má skušenosti v tomto oboru a má to jako hobby.Víte,zajímalo by mne odkud se toto příjmení na Moravu dostalo,ale též i tvary tohoto jména,ku příkladu,Foltýn,Faldyna atd.Tedy,v kterých oblastech Evropy se toto jméno nejvíce vyskytuje a jak toto příjmení vzniklo,původ.Taktéž by mne zajímal původ a rozšíření příjmení Šigut,je to příjmení mojí maminky za svobodna,jmenovala se Šigutová.Její tatínek se jmenoval Šigut.Dále se zajímám o příbuzné na Slovensku,proto se ptám,zda vaše genealogické kontakty jsou i patrny v patrání po příjmeních i na Slovensku.Totiž rodiče od mé babičky,provdána Šigutová,za svobodna Bebčáková ,pocházeli z Uher,dnes je to Slovenská republika,konkrétně jsou to obce,Vrchpredmier,Klokočov,je to bývalý okres Čadca,dnes kraj Žilina.Její tatínek se jmenoval Bebčák a pojal za manželku moji prababičku,která měla příjmení ValčuhováI tam,pokud by to bylo možné bych prosil o zjištění rodokmenu,tedy genealogie ve vstahu k mým příbuzným na Slovensku a České republice-Československu a Rakouskouhersku.Tedy,toto je moje prosba.Vím že toto není za darmo,tedy můj dotaz zní.Kolik bych si měl připravit peněz v případě zjišt'ování těchto genealogických údajů.Víte,mám 56 let a velice by mne zajímalo od kud moji příbuzní tady do toho kraje v okolí Frýdecko Místecka přišli.Prostě,hledám lidi z příjmením Foldyna a s podobným příjmením jako je například Faldyna,Foltýn a velmi příbuzná příjmení tohoto příjmení.Prostě,toto je moje prosba na ty,kteří jsou již skušení genealogové.Jinak všem genealogům i těm kteří tak jako já se zajímají o původ svých příjmení přeji do nového roku 2013 hodně osobní i rodinné pohody,zdraví i úspěšný a hezký rok.
Lubomír Foldyna,Morávka v Beskydech,emailová adresa,lubomirfoldynamoravka@seznam.cz
Lubomír Foldyna
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon pro 31, 2012 0:38

Re: Genealogie mého příjmení,Foldyna.

Příspěvekod duros » pon pro 31, 2012 7:43

Tu mate odkaz na seriozne spracovany cennik a na serioznu genealogicku: http://www.familyresearch.cz/cs/ceny.htm
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Genealogie mého příjmení,Foldyna.

Příspěvekod Zdenek » pon pro 31, 2012 13:01

duros píše:Tu mate odkaz na seriozne spracovany cennik a na serioznu genealogicku: http://www.familyresearch.cz/cs/ceny.htm


Mohu doporučit. S Blankou Lednickou mám jen ty nejlepší zkušenosti. Ale opravdu to nechcete nejdřív zkusit sám. Většina z nás před před pár lety o tomto oboru také nic nevěděla a dnes máme rodokmeny čítající přes 2000 osob. Finančně to není náročné, jen potřebujete PC, papír, tužku a hodně volného času. Píšete že je vám 56 let, to je ideální věk na to s tím začít. :D
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Genealogie mého příjmení,Foldyna.

Příspěvekod Zora » pon pro 31, 2012 13:09

Připojuji se, navíc - dozvíte se spoustu podrobností, které Vám profesionál nedodá - nemůže, některé obce mají zpracované kroniky, v diplomových pracech budoucích historiků se občas nalezne zmínkä přímo o předcích, dáte si do souvislosti historické události.... Najednou jste na chvíli ve světě těch, co žili před námi.
A tady Vám ochotní rádcové pomohou v začátku, jednak orientace v matrikách, jednak třeba čtení starých písmen nebo zodpoví dotazy, o co se jedná, jak postupovat dál.
Začne nový rok - tak hned by mohlo být jedno předsevzetí. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29180
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Genealogie mého příjmení,Foldyna.

Příspěvekod danny99 » úte led 01, 2013 13:12

Dobrý den,
z Kysucka mám příbuzné (moja babička byla Kysučanka) - z Dlhej nad Kysucou,
bratr jejího otce -Štefan Dzurina si za manželku vzal Terézii Valčuhovou nar.6.5.1908,

toto příjmení podle mě pochází z tama, jelikož část obce D n/K se jmenuje Valčuhov. :)
S pozdravem
Daniel Dutka (daniel.dutka[a]email.cz)
danny99
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát dub 27, 2012 16:32

Re: Genealogie mého příjmení,Foldyna.

Příspěvekod Ludmila » úte led 01, 2013 14:20

Vazeny pane Foldyno,
ja se pripojuji k tomu, co tady rekli Zdenek a Zora - dejte se do toho sam. Uvidite, kolik poteseni a uspokojeni vam hledani prinese, i kdyz nezastiram, ze casto i pocit neschopnosti (ten mivam dost casto, proto chodim s prosbou na tyto - a jine - genealogicke stranky).
Vasi predkove jsou zapsani v archivu Opava - alespon pro zacatek.
http://matriky.archives.cz/matriky_lite/
Hledani tam je oproti nekterym jinym archivum dosti snadne a rychle.

Dale mate moznost obratit se na zkusenejsi na techto strankach, a jim podobnych (Mageo nebo Rod@Clan, aj.)

K vasemu prijmeni - v roce 2011 jsem pomahala jiste pani ve Francii hledat informace o jejich predcich jmenem Syslo, a v teto souvislosti jsem narazila na jmeno Foldyna v nekolika podobach - Foldina, Faldyna/Faldina. Vyskytovalo se ve Vitkovicich, v letech 1887 - 1896, pokud mi moje naskrabane poznamky rikaji pravdu.
A vzpominam si, ze v me rodne visce Dlouha Loucka (na Olomoucku) zila rodina jmenem Foltyn.

At uz se rozhodnete tak ci onak, preji hodne uspechu.
Ludmila
 
Příspěvky: 214
Registrován: pát dub 03, 2009 20:19
Bydliště: Francie

Re: Genealogie mého příjmení,Foldyna.

Příspěvekod stanley4 » úte led 01, 2013 14:43

Súhlasím s kolegami a kolegyňami :)
Skúste začať sám, ak máte aspoň trochu voľného času - za to nič nedáte. Každý raz začínal, netreba sa báť pýtať, napr. tu, na fóre. A ak si Vás genealógia ako koníček nezíska, stále je tu možnosť vyhľadať profesionála...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Genealogie mého příjmení,Foldyna.

Příspěvekod moravecm » úte led 01, 2013 16:50

Dobrý den, začínal jsem jako vy, bez jakékoliv znalosti možností pátrání. Čerpal jsem hodně ze stránek již zmiňované Blanky Lednické, resp. jejich soukromých stránek http://rodokmen.psinec.com/ Zde poskytuje mnoho užitečných informacích právě pro to, jak začít. Běžte do toho. Uvidíte, že každý jeden úspěšný nález vás nastartuje k dalšímu hledání. Hodně štěstí v pátrání... Martin M.
moravecm
 
Příspěvky: 25
Registrován: pon pro 03, 2012 22:55
Bydliště: Blešno

Re: Genealogie mého příjmení,Foldyna.

Příspěvekod luvec » čtv led 10, 2013 11:45

Dobrý den,

Foldyna/Foldina/Faldyna/Faldina je v okolí Morávky velmi rozšířené příjmení, jejich celý rodokmen by u profesionálního genealoga byl asi dost drahý. Já už jsem se do toho (čistě amatérsky) chtěl pustit, ale bohužel jsou starší matriky hodně skoupé na informace, takže teď čekám, kdy paní matrikářka v Raškovicích konečně odešle matriky psané od roku 1850 do archivu, aby mohly být zdigitalizovány (minulý rok na jaře mi psala, že to bude na podzim a stále nic). Naštěstí jsou teď na internetu k dispozici i gruntovnice z této oblasti, momentálně se v nich učím číst. Co se týče původu Foldynů, mám vypsané nějaké informace z urbářů, jestli si to dobře pamatuju, tak kromě Skalice byli i ve Vojkovicích a okolí (na email vám večer napíšu více); zdá se tudíž, že nebyli valašského původu a do hor pronikali postupně, z nížiny kolem Frýdku (zatím jen spekulace).

Zdravím do své oblíbené Morávky,
Luděk Vecsey
luvec
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob pro 11, 2010 14:46
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Morávka, Ostravice, Beskydy


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků