VYŘEŠENO Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

VYŘEŠENO Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod NicolB » sob pro 30, 2023 12:50

Zdravím, obraciam sa aj na vás, možno mi budete vedieť poradiť kam sa obrátiť ďalej.

Hľadám prababičku svojho manžela. Ako u viacerých ľudí na fóre, táto kapitola je obrovský otáznik, keďže babkina mamka zomrela krátko po jej narodení, otec sa znova oženil a zakrátko zomrel tiež, takže babka putovala z detského domova do detského domova a okrem pár fotiek nemá žiadne písomné ani iné spomienky.

Vieme o nej z pátrania iba toľko, že sa volala Ludmila Kovářová, za slobodna Cardová. Narodila sa 16.11., rok nie je na fotografii čitateľný, no predpoklad je, že v roku 1900 (prípadne 1902, no určite do 1910). Manžel sa volal Jozef Kovář, spolu mali šesť dievčat, prvé sa narodilo v decembri 1930, takže predpoklad je, že svadba bola niekedy pred týmto rokom. Pracovala a žila s rodinou ako kuchárka v ústave v Prahe, nevieme, bohužiaľ, jeho názov. Zomrela niekedy okolo roku 1942.

Babka sa narodila v roku 1940 v Nemocnici Krč, predpokladám, že ide o Fakultní Thomayerovu nemocnicu, takže najprv som prehľadávala archív cirkevných matrík (bola rímskokatolíckeho vyznania) spadajúce pod Prahu 4, ako narodenie Ludmily Cardovej okolo roku 1900-1909, tak aj prípadnú svadbu s Jozefom Kovářom medzi rokmi 1925-1930 a aj, ak sa dalo, úmrtia Ludmily Kovářovej medzi rokmi 1941-43, no bezúspešne. Postupne prechádzam matričné záznamy jednotlivých kostolov a farností v celej Prahe, no nie som známa miestnych pomerov, takže prakticky len hádam. Skúšala som ísť aj po stopách babkiných sestier v tomto ohľade, no zatiaľ bez výsledkov.

Skúšala som aj nahodiť rodné priezvisko do Súpisu pražského obyvatelstva z roku 1830-1910. Nejaké priezviská tam boli, aj ich obmeny (Carda, Cardy, Cardo). Ludmila sa tam však nenachádzala ako dieťa, prípadne tam nebolo vedené žiadne dieťa. Je tu teda možnosť, že sa vôbec nenarodila v Prahe, len sa tam prisťahovala.

To je všetko, čo mám. Prosím, aké mám teraz možnosti, archívy? Ktorým smerom sa môžem vydať? Je to bez bližšej špecifikácie, napríklad dátumu a miesta narodenia, iba hádaním? Babke sa nepodarilo nájsť rodný list, kde by tieto podstatné informácie boli. Vďaka.
Naposledy upravil NicolB dne úte led 16, 2024 13:04, celkově upraveno 1
NicolB
 
Příspěvky: 27
Registrován: pát pro 29, 2023 13:37
Oblast pátrání: Seniakovce - Lemešany
Brezovička - Brezovica
Slovinky
Praha

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod Zora » sob pro 30, 2023 15:09

https://katalog.ahmp.cz/pragapublica/Pa ... SCO&row=51

Zkuste hledat narození Ludmily Cardové u Apollináře. Pokud je tak málo stop, snad se mohlo jednat o nemanželské dítě svobodné matky.
reálně nevypadá žádné

https://billiongraves.com/search/result ... =5&size=15

Ještě můžete přemýšlet na pražskými přihláškami
Tady je rodina Cardových
Link: http://digi.nacr.cz/prihlasky2/index.ph ... folium=103

Zcela dole pod přihláškou je odkaz na Mgr. Lutovskou, můžete ji zkusit oslovit, zda se v archivu nenachází přihlášky z mladší doby - jak pro Cardovy, tak pro Kovářovy. Tato vyhledávací služba je pravděpodobně zpoplatněna.

Z

edit
Ještě můžete hledat v domovský a cizích příslušnících
https://katalog.ahmp.cz/pragapublica/

Zde otevřít Soupis pražského obyvatelstva 1830 - 1910

Jsou zde dvě skupiny
domovští a
cizí příslušníci
Já jsem tam Ludmilu Cardovou nenašla, ale blbě vidím, tak raději zkontrolujte.

Upozorňuji, že v roce 1922 došlo k rozšíření, vznikla tzv.- Velká Praha, k původnímu "centru" byly připojeny další okolní obce, které dnes vnímáme jako součást Prahy,
viz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_Praha
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod Polexina » sob pro 30, 2023 18:49

Opište sem, prosím, údaje z křestního listu aspoň jedné ze sester, jinak se nepohnete dál.
Polexina
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod NicolB » sob pro 30, 2023 22:30

Ďakujem vám veľmi pekne za takú rýchlu odpoveď, všetky linky a nápady dôrazne popozerám.

Ja som, priznám sa, stále primárne hľadala úmrtie, keďže viem, že približne dva roky pred smrťou porodila v spomínanej nemocnici, takže sa musela pohybovať niekde v tejto oblasti Prahy, ak to samozrejme nebola spádová nemocnica pre okolité obce. Tá mapa aj reálie, čo sa Prahy týka, mi veľmi pomohli, skúsim sa presunúť do okolitých častí ako prvých. V Soupise je Cardová Ludmila, no narodená 1860, čo už je asi mimo, ak to nie je matka a ona spomínaná nemanželská dcéra. Ešte sa skúsim pozrieť na Cardových, ktorí sa presťahovali mimo Prahy.

Bohužiaľ, sestry ostali mimo kontaktu po smrti oboch rodičov, nemáme dostupné ich rodné listy. No je možné, že sa našiel rodný list babky, tak ja pevne dúfam, že mi poskytne žiadané informácie a budem môcť zúžiť pátranie. Musím počkať, kým svokra vyzdravie a bude mi ho vedieť prefotiť, potom sem určite pridám informácie.
NicolB
 
Příspěvky: 27
Registrován: pát pro 29, 2023 13:37
Oblast pátrání: Seniakovce - Lemešany
Brezovička - Brezovica
Slovinky
Praha

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod Polexina » ned pro 31, 2023 9:19

http://mapy.hrbitovy.cz/#/plugin/cemetery
Na hřbitově v Bráníku je pochovaná Ludmila Kovářová † 11.7.1942.
Oddělení 7, číslo hrobu 19
Matriky nejsou online.

V Praze se vyskytuje příjmení Carda i Zarda.

Polexina
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod zeter » ned pro 31, 2023 9:33

Naštěstí nejsou matriky Bráníka potřeba - úmrtí je ve Všeobecné nemocnici - a je to ona! (zápis hned nahoře)
https://katalog.ahmp.cz/pragapublica/pe ... 12#scan212

a sňatek je v Bráníku, se štěstím na samém konci oné dosud jediné zveřejněné oddací matriky (prostřední zápis)
https://katalog.ahmp.cz/pragapublica/pe ... 98#scan398
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod Polexina » ned pro 31, 2023 9:47

Pro "Zeter": Jste perfektní! Skvělá a rychlá reakce.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod zeter » ned pro 31, 2023 9:58

Uspěl jsem jenom díky tomu záznamu na bránickém hřbitově, a to je Vaše práce - můj díl je spíš klika než zásluha :-)
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod NicolB » ned pro 31, 2023 12:49

Vy ste perfektní, ďakujem!!! Neskutočné, čo ste dokázali s toľko málo informáciami, mám sa ešte toho veľa čo učiť od vás, veľká veľká vďaka!
NicolB
 
Příspěvky: 27
Registrován: pát pro 29, 2023 13:37
Oblast pátrání: Seniakovce - Lemešany
Brezovička - Brezovica
Slovinky
Praha

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod NicolB » ned pro 31, 2023 13:00

Polexina píše:http://mapy.hrbitovy.cz/#/plugin/cemetery
Na hřbitově v Bráníku je pochovaná Ludmila Kovářová † 11.7.1942.
Oddělení 7, číslo hrobu 19
Matriky nejsou online.

V Praze se vyskytuje příjmení Carda i Zarda.

Polexina


Veľká vďaka. Priznám sa, pozerala som billion graves aj Správu pražských hřbitovů, no k tejto webovej stránke som sa nedostala, aj keď je doslova druhá v poradí vo vyhľadávaní na Googli, nechápem, ako mi to ušlo.
NicolB
 
Příspěvky: 27
Registrován: pát pro 29, 2023 13:37
Oblast pátrání: Seniakovce - Lemešany
Brezovička - Brezovica
Slovinky
Praha

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod NicolB » ned pro 31, 2023 13:03

zeter píše:Naštěstí nejsou matriky Bráníka potřeba - úmrtí je ve Všeobecné nemocnici - a je to ona! (zápis hned nahoře)
https://katalog.ahmp.cz/pragapublica/pe ... 12#scan212

a sňatek je v Bráníku, se štěstím na samém konci oné dosud jediné zveřejněné oddací matriky (prostřední zápis)
https://katalog.ahmp.cz/pragapublica/pe ... 98#scan398


No ja by som sa v tých knihách hrabala takto ešte pár týždňov, ak mi môžete povedať, ako ste sa k tomu dopracovali? Chcela by som potom pátrať hlbšie, u mojej strany rodiny som niekde v roku 1820, no mam šťastie v tom, že táto časť žila 200 rokov na jednom mieste :D

Ešte raz vrelá vďaka. Rozplakali ste od šťastia moju svokru (vnučku hľadanej Ludmily).
NicolB
 
Příspěvky: 27
Registrován: pát pro 29, 2023 13:37
Oblast pátrání: Seniakovce - Lemešany
Brezovička - Brezovica
Slovinky
Praha

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod zeter » ned pro 31, 2023 15:25

Rádo se stalo - když se takhle něco podaří, tak je to radost, i když se nejedná o vlastní příbuzenstvo. Je to konec konců jedna velká detektivka :-)

Náhoda přeje připraveným, vždycky je to kombinace nějaké té zkušenosti, intuice a velké dávky štěstí - Polexina podle dostupných informací vytipovala možnou "kandidátku", a když není dostupná matrika pro danou farnost (kam by se člověk podíval nejdříve), nemocnice je další logické místo, kam se podívat (zejména v téhle době a ve velkém městě) - mít ty nemocniční matriky rejstřík, možná bych se tam podíval už včera i bez znalosti pravděpodobného konkrétního data - a kdybych ji tam nenašel, asi bych se podíval ještě i do matrik dalších nemocnic, vč. porodnice u Apolináře.
No a měl jsem štěstí, ze všech míst, kde Ludmila mohla zemřít, zemřela zrovna v té všeobecné nemocnici - opravdové problémy, třebas i na léta letoucí, nastávají, když podobné osvědčené recepty selžou, protože si nebožtík usmyslel umřít někde kdo ví kde - takové hlavolamy máme v rodokmenech asi všichni.

Co se dalšího pátrání týká - v tom oddacím záznamu máte místa i data narození a informace o rodičích... obce/farnosti a příslušné archivy pomůže najít vyhledávač kolegy lechata http://obcecr.skytechx.eu/
Ohledně obecných rad je tu na fóru celá sekce "Rady do začátku"... pokud se někde zadrhnete (u Josefa možná kvůli tomu řetezení nemanželského původu, Ludmilin otec byl lesní hlídač, tam se taky může přihodit ledacos), tak se na to podíváme.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Hľadám Ludmilu Kovářovú Cardovú

Příspěvekod NicolB » ned pro 31, 2023 20:27

zeter píše:Rádo se stalo - když se takhle něco podaří, tak je to radost, i když se nejedná o vlastní příbuzenstvo. Je to konec konců jedna velká detektivka :-)

Náhoda přeje připraveným, vždycky je to kombinace nějaké té zkušenosti, intuice a velké dávky štěstí - Polexina podle dostupných informací vytipovala možnou "kandidátku", a když není dostupná matrika pro danou farnost (kam by se člověk podíval nejdříve), nemocnice je další logické místo, kam se podívat (zejména v téhle době a ve velkém městě) - mít ty nemocniční matriky rejstřík, možná bych se tam podíval už včera i bez znalosti pravděpodobného konkrétního data - a kdybych ji tam nenašel, asi bych se podíval ještě i do matrik dalších nemocnic, vč. porodnice u Apolináře.
No a měl jsem štěstí, ze všech míst, kde Ludmila mohla zemřít, zemřela zrovna v té všeobecné nemocnici - opravdové problémy, třebas i na léta letoucí, nastávají, když podobné osvědčené recepty selžou, protože si nebožtík usmyslel umřít někde kdo ví kde - takové hlavolamy máme v rodokmenech asi všichni.

Co se dalšího pátrání týká - v tom oddacím záznamu máte místa i data narození a informace o rodičích... obce/farnosti a příslušné archivy pomůže najít vyhledávač kolegy lechata http://obcecr.skytechx.eu/
Ohledně obecných rad je tu na fóru celá sekce "Rady do začátku"... pokud se někde zadrhnete (u Josefa možná kvůli tomu řetezení nemanželského původu, Ludmilin otec byl lesní hlídač, tam se taky může přihodit ledacos), tak se na to podíváme.


Je, je to na tom to perfektné. Mňa pobavilo vidieť tváre mojej babičky, ktorá mi tvrdila, že jej priama príbuzná bola bohatá pani, pričom dobové zápisky tvrdia opak a všetci naši predkovia posledných dvesto rokov boli želiari :lol:

Ďakujem za popis metodiky, musím dôkladnejšie pátrať, hľadať podľa matrík nemocníc mi ani nenapadlo, no predsa len, človek sa učí stále a ja som úplný začiatočník ešte. S tými hlavolamami máte úplnú pravdu, akurát riešim, prečo sa vytratila stopa po priezvisku z jednej obce, je to skutočne napínavé a zaujímavé. Ďakujem aj za link, bude to zaujímavé, keby niečo, určite sa ešte ozvem. Svokra bola z tých nemanželských detí úplne hotová, hlavne to, že Ludmila a Josef sa v tom čase brali s jednym dieťaťom doma a druhým na ceste :D
NicolB
 
Příspěvky: 27
Registrován: pát pro 29, 2023 13:37
Oblast pátrání: Seniakovce - Lemešany
Brezovička - Brezovica
Slovinky
Praha


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků