Rudolf Tomay - Vyřešeno.

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Rudolf Tomay - Vyřešeno.

Příspěvekod Richard Večeřa » úte zář 12, 2023 15:12

Dobrý den, prosím o pomoc s hledáním. Hledám Rudolf Tomay, měl zemřít na ponorce U20 (Rakousko-Uhersko) v roce 1918, kdy byla ponorka zasažena torpédem. Rudolf Tomay byl uveden na rodinném náhrobku ve Vojkovicích, ale nežil zde a nenarodil se zde. Na náhrobek jej pravděpodobně uvedli příbuzní, kteří zde žili, ale také se zde nenarodili. Rodina byla odsunuta po roce 45 a na můj dotaz v souvislosti s Rudolfem Tomayem neodpověděli. Rodinný náhrobek byl odstraněn pravděpodobně před rokem 1990. Prosím, zda mi pomůžete najít místo a data narození Rudolfa Tomaye. Další pátrání v rakouských matrikách apod. už není v mých možnostech. Vodítka jsou přes jeho pravděpodobné příbuzné, možná bratra a otce, ale nemusí být relevantní. Pokud bych něco další měl doplnit, tak se samozřejmě vynasnažím. Muzeum ve Vídni, kde je Rudolf Tomay na společném náhrobku padlých na U20 jsem kontaktoval, ale bez výsledku. Moc děkuji. S pozdravem Richard Večeřa
Rudolf Tomay ??
Josef Tomay 1.4. 1902 Tallesbrunn, Österreich
Stephan Tomay 11.12. 1854 Tallesbrun bei Gänserndorf, Österreich
Naposledy upravil Richard Večeřa dne stř zář 13, 2023 13:01, celkově upraveno 1
Richard Večeřa
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte zář 12, 2023 13:36
Oblast pátrání: Vojkovice a okolí

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Boza » úte zář 12, 2023 15:13

Dobrý den, co značí ta jména a data uvedená na konci vašeho příspěvku a odkud pochází?

Letmým náhledem do farností Gänserndorf a Weikendorf vidím řadu Tomayů, ale napřímo Rudolfa ne. Ditto farnost Schönkirchen-Reyersdorf (tam tedy je příjmení Thomay)

P.S. zajímavé, jak se liší jména uvedená zde:
http://www.denkmalprojekt.org/u-boote/k ... 20_wk1.htm

vs. náhrobek posádky z roku 1962:

https://www.milak.at/fileadmin/_process ... 2902cc.jpg

Co z toho je správně, nemám tušení. Ale odlišnosti tam jsou.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Richard Večeřa » úte zář 12, 2023 17:50

Dobrý den, děkuji moc za reakci a první informace. Jména a data na konci mého dotazu jsou Josef Tomay, který se ve Vojkovicích oženil a jeho otec Stephan, který bydlel v Hrušovanech u Vojkovic. Pravděpodobně Josef Tomay zřídil pomník ve Vojkovicích, na který uvedl (mimo další příbuzné) Rudolfa Tomaye, jako padlého na U20. Pomník se nedochoval, ale někdo si teď na to vzpomněl. Já při hledání předpokládám, že byli nějak příbuzní, jinak by ho na pomník neuvedl. Neumím ale Rudolfa najít a proto jsem uvedl alespoň data narození Josefa z matriky Svatba a data jeho otce Stephana z matriky Úmrtí. Snad to pomůže nějak při hledání. Rudolf mohl být bratrem Josefa a synem Stephana, ale to jen samozřejmě spekuluji. Ano, na pomníku Rudolf je, na vojkovickém pomníku podle svědků ve spojitosti s U20 také, ale na seznamech padlých není. Pokud je ještě něco potřeba, prosím o info. Moc děkuji, už s tím sám nepohnu.
Richard Večeřa
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte zář 12, 2023 13:36
Oblast pátrání: Vojkovice a okolí

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod zburget » úte zář 12, 2023 18:04

Já jen technickou drobnost - Stephan = Štěpán.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Richard Večeřa » úte zář 12, 2023 18:22

jj. samozřejmě Štěpán. Opsal jsem to z matriky a neměnil.
Richard Večeřa
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte zář 12, 2023 13:36
Oblast pátrání: Vojkovice a okolí

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Zora » úte zář 12, 2023 18:36

https://data.matricula-online.eu/cs/oes ... 10/?pg=102
tady je index, uvedení Tomayové jsou potomky Stephana.

Rudolfa jsem nenašla... (prohlédla jsem starší i mladší indexy, je tam samozřejmě Stephan.) Z

Mohl by to být třeba syn od Stephanova bratra...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Richard Večeřa » stř zář 13, 2023 5:33

Dobrý den. Moc Vám děkuji paní Zoro. Ten index tedy vylučuje Rudolfa jako Štěpánova syna? Podle záznamu svatby Josefa z roku 1933, šel Josefovi za svědka pravděpodobně jeho bratr, Štěpán (po otci). Vidíte ho (Štěpána mladšího) na seznamu dětí Štěpána jako otce (otec ročník 1854)? Pravděpodobnější je, že umístili na pomník Rudolfa, protože byl z jejich přímé rodiny. Pokud ale výsledkem Vašeho pátrání, za které moc děkuji, je, že Rudolf není v linii Štěpána ročník 1854, je šance, že jej nějak najdu? Pokud by tedy byl možný syn Štěpánova bratra, tak bez nějakého data, kterého se chytíme, asi nemám šanci, že? Pomohlo by něco jiného? Moc děkuji.
Richard Večeřa
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte zář 12, 2023 13:36
Oblast pátrání: Vojkovice a okolí

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod crann » stř zář 13, 2023 5:57

Zdravím,
v článku se píše o vojenském hřbitově ve Vídeňském Novém Městě, tam by mohli mít více informací:
https://www.detektorweb.info/clanek/ponorky

Cituji:
"U“20“ chránila Terst. Při této příležitosti několikrát zavítala i k pečlivě střeženým Benátkám. Plavby mívaly rušný průběh, protože bylo nutné se ukrývat pod hladinou před nepřátelskými průzkumnými letouny i malým vojenskými plavidly. V dohledu se také často objevovaly ponorky protivníka, ale stále nevzcházela snaha po zaujetí výhodné útočné pozice. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až ... - toto rčení zjevně platilo i ve válce. A tak se 4. července 1918 situace znenadání obrátila a torpédo italské F12 poslalo rakouskou ponorku ke dnu. Vrak pokojně ležel v nevelké hloubce téměř půl století. Teprve v roce 1962 jej Italové vyzvedli. Železo skončilo v hutích, ostatky zahynulých námořníků byly dopraveny do Rakouska a se všemi příslušnými poctami pohřbeny na vojenském hřbitově ve Vídeňském Novém Městě. Věž U“20“ je dodnes zachována jako exponát Heeresmusea ve Vídni."
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Zora » stř zář 13, 2023 8:39

Index je seznam v konkrétní matriční knize zapsaných osob, nejčastěji v abecední pořadí. Nic víc, nic míň. Z toho nevydedukujete s naprostou jistotou, že jde jen o potomky Štefana,. ani to, že seznam potomků Štefana zcela úplný...


Zkusím se podívat, zda měl Štefan nějaké sourozence, zda by se nedala objevit svatba bratra, nebo nemanželské dítě sestry ...

Ve Vojkovicích se dá hledat pod možná podle sčítání

Máte nalezena data svatby Josefa, u něj by mělo být číslo domu.
POdle čísla domu pak zjistíte, zda spolu s Josefem bydleli v domě další členové rodiny Tomay.

https://www.mza.cz/scitacioperaty/digisada/detail/5450
Odkaz na sčítání v roce 1910.
Další sčítání v roce 1921 je bezpředmětné, to byl Rudolf už po smrti.

Pro Hrušovany u Brna se sčítání pro r. 1910 nedochovalo, jen starší.

V databázi padlých VHA není Rudolf uveden.
https://www.vuapraha.cz/databaze-vha/?s ... llen-first

Bohužel se ale "nějak" rozdělovali vojáci podle toho, odkud byli asi rekrutováni, U Rudolfa se dá předpokládat, že by se mohl objevit v rakouských seznamech.
Tito vojáci se buď objevují v tzv. Verlustlistech na Genteamu (je třeba být registrovaný) nebo v denním tisku.
V prvním případě tam jméno nevidím, v druhém případě se zkusím podívat během dne.

Máte naprostou jistotu, že Rudolf "nějak" patřil do rodiny, která se přesunula do Vojkovic?
Máte naprostou jistotu, že se jmenoval Rudolf? Já vím, že to zní divně, ale on mohl být pokřtěný buď zcela jinak, nebo dostal dvě jména typu Josef Rudolf, pak se mohlo stát, že se objevuje jen první křestní jméno...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Boza » stř zář 13, 2023 9:25

Jeden rok narození je uveden zde: http://www.kuk-kriegsmarine.at/milak.htm

Der Kommandant SMU 20, Linienschiffsleutnant Müller Ludwig,
die Fregattenleutnante Belsky Zdenko und Sentner Johann, geb.- 1896,
ferner Bmt.Tel. Schmidt Fritz, geb.- 1896,
Msgst.MVM. Koc Josef, geb. 1891,
Bmt.T.Mst. Swoboda Johann, geb. 1B94,
T.I. Slosu Anton, geb. 1892,
Quartiermeister T.I. Mihevc Franz, geb. 1899,
Matr.T.V.M. Wildner Franz, geb. 1898,
Maschinenmaat Witt Karl, geb. 1895,
Maschinenmaat Tomay Rudolf, geb. 1895,
Maschinenquartiermeister Fahrnberger Josef, geb. 1897,
Maschinenquartiermeister Pajor Gero, geb. 1895,
Maschinengast Kretschner Kurt, geb. 1896,
Elektromaat Retuhsnig Norbert, geb. 1893,
Elektromaat Souschek Lothar, geb. 1898,
Elektromaat Cerny Josef, geb. 1893,
Matrose Langhans Ludwig, geb. 1900.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Zora » stř zář 13, 2023 9:38

prošla jsem v rychlosti Vojkovice , Hrušovany u Brna - 1995 - nic

zde je index v Rakousku, také tak Rudolfa v roce 1995 nevidím...
https://data.matricula-online.eu/cs/oes ... 11/?pg=285
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Richard Večeřa » stř zář 13, 2023 9:59

Dobrý den, zase moc děkuji.
Moje reakce:
Crann - Instituce ve Vídni jsem před časem kontaktoval, ozvali se s tím, že vojenské muzeum se po hledaném za poplatek podívá, zda má v archivu nějaké dokumenty. Výsledek může být ale i negativní. Každopádně jsem to objednal, i když výsledek nejistý a čekání bude dlouhé. Děkuji.
Boza - děkuji za seznam a odkaz, který jsem dosud neměl. Je tam je pozice i rok narození, takže pokud tvůrce seznamu měl věrohodné informace, bylo mu 23 let, když na ponorce zahynul. Děkuji.
Richard Večeřa
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte zář 12, 2023 13:36
Oblast pátrání: Vojkovice a okolí

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Zora » stř zář 13, 2023 10:50

Štefan se ženil v roce 1877 viz poznámka vpravo, druhý zápis
https://data.matricula-online.eu/cs/oes ... 1-10/?pg=7

podle indexu se mu v dané obci narodilo poslední dítě 1887.

Jen je divné, že Štefan je psán jako Halblahner, tedy pololáník, jeden z velkých sedláků v obci, ti se tak často nestěhovali...

Je možné, že manželka zemřela, je možné, že se rodina přestěhovala, je možné, že se Štefan někde podruhé oženil. Je možné, že se rodina přesunovala, předpokládaný rok narození 1995 nevylučuje, že Rudolfa porodila první manželka.
Můžete mě nějak nasměrovat na svatbu Josefa nebo úmrtí Štefana, zdá se mně, že matriky už nejsou online? Nebo vložte třeba foto, pokud máte nafocené, oskenované...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Richard Večeřa » stř zář 13, 2023 11:46

Dobrý den, paní Zoro,
moc děkuji. Ano, mám data ke svatbě z roku 1933, pošlu Vám je emailem, sem to vzhledem k velikosti nejde přesunout. I další záznamy o úmrtích, kde jsou čísla domů. Josef Tomay přišel do Vojkovic pravděpodobně po 1. světové válce, kde koupil dům č. 103. Někdy poté si pořídil hrobové místo s pomníkem, kde byli někteří členové jeho rodiny, možná dcera, možná otec a matka, která zemřela ve Vojkovicích. Mám 3 svědky, kteří tvrdí, že tam byl Tomay s textem, že zemřel na U20. Křestní jméno tipovali, ale zazněl i Rudolf. Spekuluji na to, že ho Josef na pomník uvedl jako přímého člena rodiny. Ale pokud k němu měl speciální vztah, mohl ho uvést třeba jako bratrance, protože úmrtí na U20 je speciální informací i dnes. ANO, nemusel se jmenovat Rudolf, ale seznamy a doklady (ne všechny seznamy) kolegů z fóra, jej jako padlého na U20, pod jménem Rudolf, uvádí. Za pár minut Vám pošlu email s daty .. děkuji. S pozdravem Richard Večeřa
Richard Večeřa
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte zář 12, 2023 13:36
Oblast pátrání: Vojkovice a okolí

Re: Rudolf Tomay

Příspěvekod Richard Večeřa » stř zář 13, 2023 12:02

Musel jsem to poslat přes odkaz, který jsem Vám poslal emailem. Pokud nedošlo, dejte vědět, prořešíme jinak. Děkuji. R.V.
Richard Večeřa
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte zář 12, 2023 13:36
Oblast pátrání: Vojkovice a okolí

Další

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků