narození Marty Maršálkové roz. Maršálková

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

narození Marty Maršálkové roz. Maršálková

Příspěvekod pavel.m » úte kvě 09, 2023 19:13

Dobrý den,

po hodně dlouhé době jsem skoro dodělal větev kovářů Maršálků, kteří se v každé generaci stěhovali a někdy i několikrát za život. Chybí mi však poslední narození, tak třeba budete mít někdo nápad.
Nutno dodat, že kovářský rod Maršálků pochází z Veselí nad Moravou, narodil se tam Janův otec, který se pak bral v Kosticích a Jan se mu narodil ve Tvrdonicích.

První záznam, kde se Marta objevuje je svatba v roce 1813:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00100.jp2
vlevo dole
Svatba byla v Těšicích
Ženich: Jan, syn zesnulého Jana Maršálka.
Nevěsta: Marta, dcera Ondřeje Maršálka.

3 roky na to se jim narodil v Těšicích syn Josef:
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00350.jp2
vpravo 7.
Maršálek Josef
Otec: Maršálek Jan; Matka Marta, rozená Maršálek

Rodina se z Těšic odstěhovala do Dolních Bojanovic a Josef se zde bere s Kristýnou Adamcovou.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00540.jp2
vlevo první
Josef Maršálek kovářský mistr tady, syn Jana Maršálka kovářského mistra zde a jeho manželky Marty rozené Maršálek Ondřej

U ostatních dětí info stejné, jednou je u dcery napsaný otec matky jako Karel Maršálek.

Marta pak umírá v roce 1852 ve věku asi 60 let - narození +- 1792, odpovídá cca i svatbě. https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00060.jp2
vlevo předposlední.

Hledal jsem v Těšicích, Kosticích, Zarazicích, Prušánkách, Veselí nad Moravou, Milokošti. Ve Veselí jsou nějací Ondřejové, ale nijak se mi nepodařilo propojit, je tam i jeden pár Ondřej a Marta Maršálkovi, ale jejich dítě to být nemůže. Někdo nějaké nápady? možná jsem něco přehlédl a je to jednoduché, ale už se do této rodiny strašně zamotávám, tak jestli nemám "tunnel vision". Taky může být uplně jiné rodiny Maršálků, k Veselí mi ale nahrává ten svědek u svatby, je to Veselské příjmení

Díky za pomoc
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: narození Marty Maršálkové roz. Maršálková

Příspěvekod Zora » stř kvě 10, 2023 7:22

Včera jsem se trochu dívala, ale chvilku, čas bude až o víkendu.

Hledala bych úmrtí otce Ondřeje.
Mohl zemřít od r. narození Marty....

Případně bych hledala v okolí všechny svatby Maršálků, zda u některého z nich není uveden stejný otec, nebo zda se teor. matka (vdova po Ondřejovi) znovu neprovdala.

On tam bude nějaký problém, v jedné matriční knize jsou celkem pečlivě k zápisům dopisovány údaje o nevěstách, ale u Marty nic takového není...
Mohla vyrůstat, bydlet u někoho (po smrti otce) nebo nebyla z blízkého okolí....
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození Marty Maršálkové roz. Maršálková

Příspěvekod pavel.m » stř kvě 10, 2023 7:49

No já si právě myslím, že Ondřej žil v době svatby, protože u Jana je nach, ale u Ondřeje ne. Ale samozřejmě to je otázka jak to zapsal farář.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: narození Marty Maršálkové roz. Maršálková

Příspěvekod Zora » stř kvě 10, 2023 8:21

Ano, souhlas s tím nach... ale protože zápis u nevěsty je na rozdíl od okolních velmi strohý, hledala bych raději úmrtí i před svatbou. Po svatbě dcery také, samozřejmě... Zdá se, že v době svatby ani později nikdo moc nic o Ondřejovi nevěděl. Ostatní novější zápisy jen přejímají tyto informace ze svatby.

Ještě bych uvažovala, zda se nevěsta Marta nenarodila nějakému Ondřejovi XY a při zápisu u svatby se nesprávně zapsalo příjmení jejího otce... Chyba při zápisu .


Ono těch variant jak hledat, moc není... Navíc Maršálek je poměrně rozšířené příjmení, takže každá varianta hledání stojí hodně času na prověření...
Kupodivu i u nás byl Maršálek - moc o něm nevím, byl to majitel hostince v okrajové části, takže mohl přijít odkudkoliv :-)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození Marty Maršálkové roz. Maršálková

Příspěvekod pavel.m » čtv kvě 11, 2023 16:12

No hledáme na tom dva potomci Marty Maršálkové a ani jeden nejsme úspěšný. Ani Martino narození, ani ondřejovo úmrtí.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1542
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: narození Marty Maršálkové roz. Maršálková

Příspěvekod Zora » čtv kvě 11, 2023 16:27

nebude to asi tak jednoduché, nasvědčuje tomu fakt, že na rozdíl od okolních zápisů ta nevěsta (nebo matka, z hlavy nevím) není doplněná...
O víkendu se zkusím podívat taky. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození Marty Maršálkové roz. Maršálková

Příspěvekod Zora » čtv kvě 11, 2023 17:34

zkuste prohledat farnosti Olešnice (u Blanska) a Prosetín.
Dívala jsem se, příjmení se vyskytuje, ale nemám právě čas na hledání, to se musím omluvit.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: narození Marty Maršálkové roz. Maršálková

Příspěvekod Zora » pát kvě 12, 2023 11:26

výskyt Maršálek Bohuslavice, fa Zlín Malenovice

např. zde: vlevo poslední
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01090.jp2
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29114
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků