manž. pár pastýřů Josef Wascheweck a Anna Maria Grauhofer

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

manž. pár pastýřů Josef Wascheweck a Anna Maria Grauhofer

Příspěvekod robotriot » pon kvě 01, 2023 16:27

Ahoj všichni,

doufám, že jsem tady na správném fóru. Mám zapeklitý případ, se kterým se nedokážu dostat dál. Možná máte nějaké nápady, co bych mohl zkusit.

Jde o pastýře Josefa Waschewecka (pravděpodobně ve skutečnosti Vachousek / Wachauschek / Wachousek...) a jeho manželku Marii Annu Grauhofer (která by se určitě jmenovala jinak, pravděpodobně její jméno končí na -ová, její otec měl být "Matthias Grauhofer z Čech"). Jejich stopu v Bavorsku mohu sledovat od 18.04.1790, kdy se v Reichertshofenu narodil syn František Xaver Wachowscheck. Pár už má nejméně dvě děti: Marii Annu Wascheweck, která zemřela 10.07.1862 v Riedu a měla se narodit kolem roku 1774, a Barboru Wascheweck, která se měla narodit v roce 1780 ve Strakonicích (viz zápis o křtu dcery Sabiny 01.04.1817). To je také můj jediný náznak toho, odkud by pastýřský pár mohl pocházet z Čech. Dne 06.09.1797 se v Oberstimmu narodila další dcera Marie Terezie Wascheweck, která je mojí přímou předkyní. O dalších dětech nevím.

Josef Wascheweck zemřel 07.03.1847 v Riedu, jeho věk je uveden jako 108 let. Záznam o úmrtí jeho manželky jsem nikde nemohl najít.

Při dalším průzkumu je patrné, že téměř celý klan Vachousek pochází ze Strašíně, asi 30 km jihozápad od Strakonic.

Všechny kostelní knihy z období, které přichází v úvahu, jsem již prohledal a narazil jsem na jediného odpovídajícího Josefa Wachauscheka, který se narodil 14.03.1758 ve Strašíně jako syn Josefa a Kateřiny Wachauschekových. Pokud je to můj Josef, bylo by jeho realistické stáří 89 let.

Nyní hledám svatbu Josefa a Anny Marie a křty jejich dvou dcer narozených v Čechách, Marie Anny a Barbory. Ve Strašíně jsem je nenašel a prohledal jsem i několik farností v okolí a směrem ke Strakonicím, ale bezvýsledně.

Máte nějaké tipy, co bych mohl zkusit? Jako manž. pár pastýřů se samozřejmě neustále pohybovali. Kdybych alespoň znal správný způsob psaní jména manželky, možná by to napovědělo o jejím původu.

Děkuji!
Opravila jsem předmět. Z

P.S. Text jsem nechal automaticky přeložit, bohužel neumím česky.
robotriot
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon kvě 01, 2023 16:09

Re: Páře pastýřů Josef Wascheweck a Anna Maria Grauhofer

Příspěvekod pavel.m » pon kvě 01, 2023 16:47

Nikdy nevěřte věku v matrice úmrtní. A hlavně ne, když to není farnost, kde se narodil.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1514
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků