Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod Aitav » ned dub 30, 2023 10:17

Zdravím,
již dlouho se trápím s původem této osoby: Matěj Šiška. V oddání má napsáno jen od 1-ho Batalionu Táborského. U dětí je napsáno jen vždy jen Jméno otce, děda nebo místo původu se tam neuvádí.

první řádek vlevo
https://digi.ceskearchivy.cz/5977/308/1072/679/71/0

úmrtí:
7. řádek vlevo (3.11.1825)
https://digi.ceskearchivy.cz/5979/372/1137/1457/106/0

ve spisech k matrikám má napsáno toto:
Wstaw S. Manzl Nastoupitj minj poctiwj Mladenec Matieg Ssisska
Z hornj Stritzie od 1-ho batalionu Taborkiho zemnie hajitel K.Cz.
Bude sobie bratj poctiwau wdowu Mary pozustalau po + Matiegowi
Hosskowj z Kahlowicz sou oba podani Panstwi Mladodozickemu


Takže víme že pochází z Horní Stříteže, ale když jsem prohledal matriky v Horní Stříteži i v okolí nikde jsem Matěje Šišku narozeného kolem roku 1785 nenašel. Tudíž se domnívám, že se onen Matěj do vsi Horní Střítež přistěhoval. Bohužel ale k oné vsi není moc pozemkových knih kde by se dalo zjistit víc.
Co jsem tak vypozoroval, tak v oné vsi žili minimálně dva rody Šišků, jedni kteří byly ve vsi usedlí a druhý který se do vsi asi nastěhoval (kde jistý Josef Šiška kupuje 1796 dům číslo 2 https://digi.ceskearchivy.cz/127027/196/2536/2460/24/0). Problém je, že se mi nepovedlo dohledat odkud jsou.

A tak se vás ptám, zdali vás někoho nenapadá nějaká možnost, jak dohledat záznam o narození onoho Šišky, protože i když se narodil v letech kde je relativně hodně záznamů, tak já už si opravdu nevím rady.
Aitav
 
Příspěvky: 170
Registrován: ned říj 18, 2020 16:13

Re: Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod Zora » ned dub 30, 2023 10:24

proč nepokračujete v původním příspěvku.... ?

search.php?keywords=t%C3%A1borsk%C3%BD+batalion&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Hledat

Stačí jen doplnit data a své dnešní úvahy.
Opravte, já to tady potom smažu.
Z

edit
Navíc, kolegyně Vám přečetla a přepsala zápis, ale Vy i tady máte cosi jako poutník. Je dobrí si vše kontrolovat.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod zburget » ned dub 30, 2023 11:55

No, ono je to tady asi správně - tam to bylo v otázkách a odpovědích a tady se už hledá. Jen je by bylo dobré sem dát odkaz na to původní vlákno.

Nicméně - asi úplně nepotěším. V gruntovnicích úplně běžně nebývá napsáno, odkud přišel nový majitel gruntu. Takže moc šancí tady v tomhle pramenu nebude. Pokud takhle v místě nemůžete za nic na světě najít nějakého člověka, může v tom být namočené příjmí po střeše. Tedy - někdo mohl koupit "Šiškův grunt" a tak se z něj stal Šiška, ať už jeho původní příjmení bylo jakékoliv. A Najednou tady máte Šisku, který "spadl z nebe". Takže se do vsi nikdo přistěhovat nemusel. Zmapujte všechny rodiny s příjmením Šiška. Zjistíte, kdo se tam nějak záhadně "zjevil". Zjevil se už ženatý? Hledejte narození dětí rodičům se stejnými křestními jmény (nezávisle na jejich příjmení). Mizí záhadně nějaká rodina? Nemohli se přejmenovat na Šišku? Hledejte sňatky snoubenců se stejnými křestními jmény nezávisle na příjmení. Máte nějaký sňatek, kde se tomu páru nerodí řádné děti? Nemohli se přejmenovat na Šišku? Hledejte v gruntovnicích, kdo koupil Šiškův grunt - není to náhodou ten Josef, který se jmenuje jinak? Nebo jeho otec?
Josef jakéhokoli příjmení mohl na Šiškovým gruntu i jen bydlet, nemusel ho vlastnit. A pak, už pod jménem Šiška kupuje další grunt.
Jestli je tam to příjmí po střeše, bude to strašná mravenčí práce a nikdy se nemusíte dobrat vyluštění.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod Zora » ned dub 30, 2023 11:58

V původním vláknu se hledalo zrovna tak...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod Aitav » ned dub 30, 2023 14:04

Myslel jsem, že když hledám určitou osobu, tak je to v této kategorii správně.
přijde mi nepravděpodobné, že by se jednalo o jméno po střeše, když dědičnost příjmení byla uzákoněna někdy 1780.
Nehledě na to že v té vsi ani žádný Šiškův grunt není, názvy gruntů jsou úplně jiné a i onen usedlí Šiška je tam max 2 generace.
Ještě jsem dohledal na čp 4 jistého Mathias Wania kde je uveden otec Georgius a matka Maria
(střed vlevo: https://digi.ceskearchivy.cz/5971/12/960/1549/75/0)
což by mohlo odpovídat, protože na stejném čísle se narodili i
Ssisska Franciscus s o: Georgius m: Magdalena
(předposlední vpravo: https://digi.ceskearchivy.cz/5971/23/2418/1985/68/0)

Problém je, že onen Wania v tom domě skutečně s Šiškou žil. Je tedy možné že by matrikář udělal chybu a mohl by to být mnou hledaný Šiška nebo je to úplně jiný člověk?
Aitav
 
Příspěvky: 170
Registrován: ned říj 18, 2020 16:13

Re: Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod Zora » ned dub 30, 2023 14:46

technická, - když máte všechny údaje v jednom vláknu, je logičtější pokračovat v něm. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod zburget » ned dub 30, 2023 18:11

To, že bylo neměnné příjmení uzákoněno ještě neznamená, že se to všude okamžitě dodržovalo.
I dnes není problém na vesnici slyšet "…no ten, u Novotnejch, jak se jmenuje … prostě mladej Novotnej" - k idyž se jmenuje úplně jinak. Jen už dnes příjmení po chalupě nikdo nenapíše do matriky :-)

K tomu nalezenému Matějovi - no vidíte - to je dobrá stopa. Komu ten dům č.p.4 patřil? Byli v nějakém rodinném vztahu Váňa s Šiškou? Je to potřeba pořádně rozplést a prozkoumat. A musíte si najít dost důkazů, aby bylo možné rozhodnout.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod pavel.m » ned dub 30, 2023 18:24

Třeba k nám do obce se nastěhoval pan Galuška na začátku 19 století a na konci jeho vnučka byla Haluzová :D
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1551
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod Aitav » ned dub 30, 2023 20:13

To že má jeden napsanou matku Marii a druhy Magdalenu bych ještě pochopil ale je možné aby byli zapsaní jiný kmotři?
Aitav
 
Příspěvky: 170
Registrován: ned říj 18, 2020 16:13

Re: Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod zburget » ned dub 30, 2023 20:30

Jako že mají různé děti různé kmotry? Co vám na tom přijde divného?

Každopádně - já netvrdím, že se vám tam zrovna přejmenoval Váňa na Šišku. Já říkám, že je tuto variantu nutné pořádně prověřit.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12587
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod Aitav » pon kvě 01, 2023 8:24

Chápu, já jen přemýšlím jak to potvrdit nebo vyvrátit.
K tomu domu žádné gruntovnice prakticky nejsou.
Aitav
 
Příspěvky: 170
Registrován: ned říj 18, 2020 16:13

Re: Narození Matěje Šišky (asi 1785)

Příspěvekod Zora » pon kvě 01, 2023 10:10

Musíte najít svatbu rodičů - hledat obě manželské dvojice a co nejvíc dětí.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29135
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků