Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Místo pro ty, kteří hledají konkrétní osobu nebo jen příjmení.
Pravidla fóra
Prosíme o dodržování následujících pravidel:

1. do sekce Příjmení v rodokmenech patří seznam příjmení, která se vyskytují ve vašem rodokmenu a hledáte "spřízněnou duši", která je má v rodokmenu také.
Např:
V rodokmenu mám:
Novák (Opava)
Novotný (Novojičínsko)
Nový (Ostrava a okolí)


2. do sekce Hledá se patří váš dotaz ohledně pátrání po konkrétním člověku nebo všeobecně o příjmení, které se vám nedaří najít a doufáte, že někdo jiný bude vědět.
Např:
Hledám Františku Novákovou narozenou v Praze 1854
nebo
Hledám Novotných a Nových z okolí Písku

3. sekce Původ příjmení, příjmení podobná se zabývá jazykovým, a nikoli místním, původem příjmení.

Díky za pochopení, ulehčíte tím hledání sobě i ostatním
(Při opakovaném vložení příspěvku do nesprávné sekce může být váš příspěvek smazán.)

Děkuji tímto: zrnkapísku

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Zora » pon úno 13, 2023 15:42

Když Vy si přečtete to, co přečtete :-)

Tomáš byl z Příseky, byl synem Jakuba , ale Jakub nebyl z Příseky... Moje oči nezvládnou přečíst s jistotou, tak to zkuste, prosím. Klíč je v té svatbě. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Boza » pon úno 13, 2023 15:46

Teď se přiznám, že ne-tak-úplně chápu, co píšete.

Ano, lokalitu u Kateřiny Pušové identifikujete správně - Dolní Město (Lipnice n. Sázavou), ale nechytám se tam, kde píšete o vracení se do Lipčic.

Jakože - co vás tam vrací? Nějaký konkrétní záznam?
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1968
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod popin » pon úno 13, 2023 23:10

Jsem na tom podobně, rovněž nechápu.
Rodiče Tomáše Jirsy byli z Lipčic (Jakub a Kateřina), Tomáš pracoval jako kovář v Lipčicích (i když v záznamu ze svatby je uveden jako z Příseky), jeho syn František rovněž jako kovář v Lipčicích. Nevím co by mělo nasvědčovat tomu, že se Tomáš narodil někde jinde. Max. někde poblíž (Příseka, Zahrádka, Bernartice atd.), ale zatím nic.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Zora » pon úno 13, 2023 23:53

tady je svatba Tomáše
https://matriky.online/zamrsk/000-02371 ... 42&y=0.237

otec je Jakub, zkuste přečíst, odkud je Jakub a Rosina, Tomášovi rodiče...

Abych ten nešťastný začátek nějak veseleji ukončila.

Asi se Vám zkombinovaly svatby Tomáše, tu hledáte a tady máte odkaz, a svatba Františka , jeho syna.
Psala jsem, že se svatby konaly nejčastěji u nevěsty, Vy jste věděl, odkud byla Tomášova manželka, měl jste tedy prvotně hledat svatbu u ní.
V tomto zápise je pak obec, ze které pocházeli Tomášovi rodiče, oba, takže svatba se konala v této obci a velmi pravděpodobně se tam Tomáš i narodil.
Berte to jako vstřícné gesto za nezaviněné dohadování se.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod popin » úte úno 14, 2023 10:46

Jste velice laskavá, děkuji, ale jak jsem psal výše, tento bod mám již delší dobu za sebou.
Rekapitulace :
Josef JIrsa, narozen 15.7.1858 v Lipčicích 8. https://ebadatelna.soapraha.cz/d/5173/204
Jeho otec František JIrsa, kovář z Lipčic 8, svatba s Marií Fijalkovou z Lipčic, konaná v Lipčicích 8 11.5.1858, https://ebadatelna.soapraha.cz/d/5177/282
Jeho otec Tomáš Jirsa, kovář z Lipčic 8, svatba s Kateřinou Půšovou z Dolejšího Města v Dolejším Městě 5.2.1833 (v zápise psán jako z Příseky, (rovněž od svých předků mám info, že se narodil v Přísece), zemřel 13.1.1858 v Lipčicích https://ebadatelna.soapraha.cz/d/5212/39
Rodiče Tomáše Jakub Jirsa - chalupník asi z Lipšic (chybí mi tam "p", ale nic jiného mě nenapadá) a Rozina, rozená ??? dcera domkáře asi z Lipšic. To jméno obce je záhada, nic podobného neznám.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Zora » úte úno 14, 2023 11:03

rodiče Tomáše Jakub Jirsa - chalupník asi z Lipšic (chybí mi tam "p", ale nic jiného mě nenapadá) a Rozina, rozená ??? dcera domkáře asi z Lipšic. To jméno obce je záhada, nic podobného neznám.

Tady vidím ten problém, možná se mýlím, ale nezdá se mně, že by obec zapsaná u Jakuba a Rosiny byla Lipšice.
Zkuste zápis přepsat tak, jak ho čtete, vložit do sekce čtení, kolegové rádi pomohou. Já se taky jen domnívám, nečtu vždy správně, podobně jako Vy u čtení, ale bohužel brejle a sama si dám to potřebné přečíst, event. opravit.

Tady je tabulka pro převod kurentu
tabulka na převod kurentu http://genealogie.nka.cz/?page_id=177

Doporučuji porovnat v tabulce tvary velkých písmen B a L, případně se podívat, na kterým písmenem se opíše akcent, tady je zapsán v podobě neúplného kroužku

Pokud se fakt mýlím, omluvte mě, prosím, snažím se jen a jen pomoci a navést Vás správným směrem.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Zora » úte úno 14, 2023 11:43

edit
nemýlím se, dalo mně to sice práci, ale našla jsem narození Tomáše.
Takže - vložte přepsaný zápis do sekce Čtení a můžete pokračovat dál do minulosti.
Hlavně prosím v klidu, s rozvahou, nikomu tady neubližujeme, hlavy netrháme a snažíme se na sebe být přívětiví. Je mně líto, že jste měl mylný pocit.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod popin » stř úno 15, 2023 14:11

Děkuji za popostrčení, točil jsem se v kruhu kolem Příseky (Dolní Kralovice), protože spousta předků je odtud. Ve spojení s Bohušicemi mě napadla Příseka u Světlé, bohužel nevím kde hledat matriky.
V Bohušicích jsem zatím žádného Jirsu nenašel.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Boza » stř úno 15, 2023 14:43

Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1968
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod popin » stř úno 15, 2023 15:24

Díky, už jsem se tam nějakou oklikou dostal, je to trochu jinak psané a řazené než jsem hledal dříve, dost se v tom plácám.
Zdravím
Z.J.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod Boza » stř úno 15, 2023 16:59

Paráda. Ono jestli jste byl zvyklý pracovat s eBadatelnou SOA Praha, tak chápu že Zámrsk s jeho tranzicí PDF >> Aron kombinovanou s matriky.online je dost peklo.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1968
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Tomáš Jirsa kovář z Příseky

Příspěvekod popin » čtv úno 16, 2023 12:23

No zvyklý, hrabal jsem se jenom v SOA Praha, příp, DA (Vlašim), všichni předkové zatím byli odtud (až do cca r.1540). Zámrsk jsem otevřel poprvé. Ale zase jsou tu krásně psané indexy.
popin
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát úno 10, 2023 10:38

Předchozí

Zpět na Hledá se!

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 31 návštevníků